تکثیر درخت سیب از طریق پیوند:apple tree propagation by grafting


بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که درختان میوه از طریق دانه هایشان تکثیر و رشد می کنند .درواقع اگر شما دانه های میوه را جمع کنید و رشد دهید گیاه رشد یافته ترکیبی از دو گیاه است که دقیقا مانند گیاه مادری خود نیست بلکه گیاهی هتروزیگوت بوجود خواهد آمد گیاهی با خصوصیاتی ترکیبی ژنتیکی دو گیاه که شاید گیاهی با خصوصیات مطلوب نباشد.بنابر این گیاه رشد یافته از بذر را با استفاده از انواع پیوند نهالی بوجود می آورند که دارای خصوصیات مطلوب باشد.

پرورش دهندگان درختان میوه بطور متوالی از تکنیک های پیوند برای برای ایجاد واریته های جدید ، ایجاد واریته های ازبین رفته ،نهال های اسیب دیده از حیوانات جونده،،،،استفاده میکنند.

بطورکلی پیوند یعنی ترکیب دو قسمت از دو درخت که یکی ریشه و ساقه درخت است و دیگری ساقه ای حاوی جوانه یا پوستی دارای جوانه که نهالی که رشد میکند دارای ریشه قوی و نهالی جاصل از نوع جوانه پیوند زده شده است.

در همه مناطق میوه های برگریز از طریق پیوند جوانه تکثیر میشوند در درختان میوه سیب و گلابی پایه پیوند،شکاف پیوند و غیره بسیار امکان پذیر است ولی این نوع پیوند در درختان میوه هسته دار اغلب موفقیت آمیز نیست ولی گاهی درختان گیلاس و آلو با استفاده از پیوند کناری در اعضای ۲-۳  ساله گاهی موفقیت آمیز است.

انواع پیوند های مورد استفاده برای درخت سیب: 

                                                                                           

برای تکثیر درخت سیب از طریق پیوند میتوان از انواع پیوند اسکنه ای و پیوند جوانه بهره برد .متداولترین نوع پیوند جوانه در افزایش درخت سیب از نوع پیوند جوانه شکمی می باشد.
معمولاٌ برای پایه پیوند از نهال های بذری سیب و یا پایه های پاکوتاه سیب مالینگ و مالینگ مرتون استفاده می شود.که درختانی با مقاوم به انواع بیماری ها و خشکی و سازگار با انواع خاک می باشند و عیب ان ایجاد پاجوش است.


وسایل مورد نیاز برای پیوند نهال سیب:

صرف نظر از هرنوع پیوندی شما به وسایل زیر نیاز دارید:
قسمتی از ساقه نهال دارای جوانه یا همان پیوندک، پایه پیوند که همان نهال ریشه دار ، چاقوی تیز،چکش سبک و بسته به نوع پیوندتان شما نیاز به چسب پیوند،نوار باریک،سیم باریک نیز ممکن است نیاز داشته باشید.اگر چاقوی شما تیز نباشد ممکن است به نهال و پیوندک شما آسیب جدی وارد کند،
انتخاب نوع پیوند بستگی به این که در چه زمانی و فصلی در سال هستیم،نوع مواد در دسترس ما کدام است و اینکه چه نوع تکثیری مورد علاقه ماست.
درنظر داشته باشید که مهر موم کردن سطح بریده شده در موفقیت پیوند بسیار مهم است.این شامل مهر و موم هم سطح پبوند و هم سطح پایه پیوند است.
موفقیت هر پیوند بستگی به کیفیت پیوندکی است که گرفته میشود دارد گرفتن پیوندک در اول روز زمانی که دمای هوا خنک است و گیاهان هنوز آب خود را از دست نداده اند باید انجام شود.

منبع:https://www.instructables.com/id/Grafting-Made-Simple/

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

مالمیر    :09384398752  

فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران