گل گازانیا:African daisies:Gazania

 

گل گازانیا گیاهی علفی از خانواده Asteracea که بومی   آفریقای جنوبی است و حدود شانزده گونه دارد که همگی گیاهان علفی دائمی هستند. در مناطق معتدله به صورت چندساله و در مناطق سرد به صورت یکساله کشت میشود. ویژگی خاص این گیاه در رنگهای بسیار براق و جذاب گلها و بسته شدن گلها به هنگام شب یا هواهای ابری و بارانی مورد توجه باغبانان قرار میگیردبا گل ها ی درخشان و به رنگ های نارنجی، زرد، کرم و قرمز برنزی دیده می شود. گلبرگ ها اغلب در قاعده خود دارای هاله هایی به رنگ های تیره یا روشن از جـمله سفید، آبی، قهوه ای و سیاه هستند.با رشد طوقه ای  و همچنین گازانیا خاصیت پنجه زنی داشته و از اطراف بوته اصلی جوانه های جدیدی تولید میکند و بوته پرپشت میشود.

 

گازانیا یکی از محبوبترین گیاهان فضای سبز است و به دلیل تازگی و غیربومی بودن آن در ایران مورد توجه قرار میگیرد.تلاقی گونه های مختلف این جنس مخلوتی از ارقام متنوع بدست آمده است و تحت نام G.Splendens   معروف است.در استرالیا این گیاه با نام coastal gazania (گازانیای ساحلی) شناخته می‌شود و در تپه‌های شنی ساحلی و در کنار جاده‌ها به وفور دیده می‌شود.

ارتفاع آنها به 20-30 سانتی متر می رسد.برگ ها به طور طوقه ای در قاعده ی گیاه قرار می گیرد.برگ ها سرنیزه ای،گاهی کنگره کم عمق،صاف درسطح فوقانی،سفیدوکرکداردرسطح پشتی می باشد.روی برگ سبز تیره و صاف و پشت برگ نمدی شکل و سفید است که یکی از علایم شناسایی این گل زمانی که هنوز به گل نرفته است نقره ای رنگ بودن پشت برگ است که وجه تمایز با سایرگل های این خانواده می باشد.


گل آذین کلاپرک به قطر9-7سانتی متر گل های کناری سفید،زرد،گاهی زردپررنگ، نارنجی وقرمزوگاهی قهوه ای رنگ هستند.گل های میانی معمولا تیره واطراف آن رادایره کم وبیش تیره با لکه های سفیدیا آبی رنگ می کند.

گونه ای از گازانیای زرد به نام گازانیای ظهرطلایی وجود دارد که ارتفاع آن 10-30سانتی مترویکی از گل های زیبای تابستانی.

 

                                                                                                                                                

 

 

این گیاه از نظر اکولوژیکی به سرما مقاوم است. به طور کلی گازانیا نسبت به تنشها نسبتا مقاوم است. در شرایط ایده آل و نور کافی ۱۲تا ۱۴هفته زمان برای گلدهی گیاه لازم است. درصورتیکه نور کم یا رسیدگی محدود باشد ممکن است این زمان کمی بیشتر شود.به نور کامل خورشید و هوای گرم نیاز دارد. در بیشتر ارقام آن گلها در روشنایی آفتاب باز شده و در شب و هوای ابری و مه آلود بسته میشوند. توصیه میشود در مناطق آفتابی با تابش فراوان نور خورشید کاشته شود.در سایه گلبرگها جمع شده و گلها بسته میشوند.آبیاری در حفظ کیفیت و ماندگاری گیاهان نقش به سزایی دارد و گازانیا نیز این قاعده مستثنی نیست.مانند سایر گلهای باغچه به آن آب بدهید. گازانیا تا حدی به کم آبی مقاوم است.نیاز به خاکی خوب و با زهکشی مناسب دارد. خاک ماسه ای میتواند برای پرورش آن به کار برده شود.کیفیت خاک بعنوان بستر گیاهان بسیار اهمیت دارد و بافت خاک مناسب برای گیاهان مختلف ممکن است متفاوت باشد. گازانیا گیاه در خاک سبک رشد خوبی دارد.گازانیا زمینهای غنی و واجد فسفر را ترجیح میدهد. بهتر است سالی یکبار کود حیوانی به خاک بیفزایید.کوددهی مناسب باعث افزایش کیفیت و رشد مطلوب تر میشود.

 
 

 

آفات و بیماری های گل گازانیا: 

                                                                         

از آفات گل گازانیا می توان  تریپس ،مگس سفید گلخانه، کنه تار عنکبوتی و شپشک  آردآلو را نام برد  که برای مبارزه با آن می توان  از سموم سیستماتیک  استفاده کرد.  سفیدک پودری هم از بیماری های شایع در این گیاه است که در اثر ابتلا به این قارچ از قدرت رشد آن کم شده و برگسار زرد رنگ می شوند و میریزند و اگر آبیاری بیش از اندازه  باشد و  باعث سنگینی  خاک محل کاشت و عدم زهکش مناسب آن شود  می توانند منجر به از بین رفتن گیاه شوند. گیاهانی را که علائم نشان می دهند حذف کنید و شرایط محیطی بخصوص آبیاری گیاه را اصلاح کنیدو نیز مرگ گیاهچه در اثر استرسهای کمبود آب یا بیماری های قارچی یکی از مشکلات گازانیا است .

کاربرد گل گازانیا:
 

                                                                                                                  

کاربرد گل گازانیا با گل های زیبایش و تنوع رنگی گلبرگ هایش علاوه بر در فضای سبز،پارک ها، بولوارها و میادین در باغها و باغچه‌ها برای مرزبندی و ترکیب با گل های دیگر کاربرد دارد و به علت گلهای زیبایی که دارد برای استفاده در سبدهای گل و همچنین بعنوان گل گلدانی نیز کاربرد دارد و در تراس ها و بالکن های آفتاب گیر نیز منظره زیبایی را بوجود می آورد  و اگر بطور وسیع کاشته شود بسیار زیباست.

 


هرس گل گازانیا: 

برای هرس گازانیا  کافیست زمانی که گل پژمرده شد و از بین رفت دمگل آنرا از ناحیه ای نزدیک به اتصال یک برگ جدا کرد تا با این کار شکل گیری گلهای بیشتری تحریک شود و گل بیشتری در فضای خود داشته باشیم.

 

تکثیر گازانیا:

                                                                                           

افزایش گازانیا از طریق بذر و تقسیم بوته می باشد که برای تکثیر از طریق بذر  اگر زیر شاسی باشد درفروردین ماه صورت می گیرد.وپس ازرشد کافی به بستراصلی منتقل می شود و برای کاشت در سینی نشا، میتوان برج 9 بذر این گیاه را در داخل گلخانه یا شاسی سرد  در درون سینی های کشت کاشت. برای این کار از خاک کوکوپیت همراه پرلیت استفاده می کنید.ابتدا خاک را با دیازینون و کاپتان یا کاربندازیم، ضدعفونی کرده سپس هر بذر را داخل هر سلول بکارید.این روش باعث افزایش راندمان سبز شدن و جوانه زنی شما خواهد شد. پس از چهار برگه شدن از داخل سلول خارج شده و به داخل گلدان 6 منتقل می گردد و تا زمان انتقال به زمین اصلی سه سایز گلدان عوض  می کنند
برای کاشت در زمین اصلی ابتدا کود کند رها شونده در صورت تمایل  در زمستان به خاک خود اضافه کنید تا در طول فصل رشد نیازهای کودی این گیاه برطرف بگردد. .در منزل پس از رفع سرمای بهاره، کمی ماسه یا خاک نباتی به خاک اضافه کنید و زمین را به خوبی بیل زده و  با پشت بیل کلوخه ها را صاف و ماسه و خاک را همگن کرده ،تمام محل کاشت   را با سم دیازینون و قارچکش  برای جلوگیری از ورود مورچه و دیگر آفات و بیماری ها  سمپاشی کنید و برای کاشت در زمین اصلی  تمام بذر را روی زمین پاشیده و در انتها یک لایه نازک کود گاوی سرند شده روی خاک الک کنید. در نوبت اول صبح ها به طور روزانه با آبپاش زمین را طوری آبیاری کنید که کود الک شده جابجا نشده  و در نتیجه بذر جابجا نشود، که در غیر این صورت بذر جوانه نخواهد زد.بسته به بذر کاشته شد بین 5 الی 10 روز جوانه زنی را شاهد خواهید بود، و دراین زمان برای جلوگیری از اشتباه گرفتن نشا سبز شده با علوفه ی هرز از علف کشی خودداری کنید.پس از 4 برگه شدن نشا، اقدام به علف کشی کرده تا فضای سبزی بدون گیاه هرز و علف داشته باشید .

شماره تماس:09126947735 لشگری
  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

افزایش گازانیا از طریق بذر و تقسیم بوته می باشد .

برای هرس گازانیا  کافیست زمانی که گل پژمرده شد و از بین رفت دمگل آنرا جدا کنید تا گلهای بیشتری تحریک شود .

فضای سبز،پارک ها، بولوارها و میادین در باغها و باغچه‌ها برای مرزبندی و بعنوان گل گلدانی و نیز در تراس ها و بالکن های آفتاب گیر نیز منظره زیبایی را بوجود می آورد .

از آفات  تریپس ،مگس سفید گلخانه، کنه تار عنکبوتی و شپشک  آردآلو را نام برد  که برای مبارزه با آن می توان  از سموم سیستماتیک  استفاده کرد.  سفیدک پودری هم از بیماری های شایع در این گیاه است .

تعداد بازديد : 398
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران