گل ابری آبی:  Ageratum houstonianum

 

                                                                                       


گیاهی یکسالهو گاهی اوقات چندساله است با گلی آبی رنگ  از خانواده Asteraceae بومی آمریکای مرکزی بهاره و تابستانه با ارتفاع حدود ۵۰-۴۰ سانتیمتر می باشد. برگها تخم مرغی شکل بوده و حاشیه برگ ها دندانه دار است. گل های این گیاه پرزدار به رنگ های آبی، صورتی ،ارغوانی ،بنفش و سفید میباشد که از اواخر بهار ظاهر می شوند، دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها تا اواسط پاییز دوام دارندعادت رشد آن به صورت برافراشته، پهن شونده یاتپه ای شکل است ولی در بیشتر انواع آن ارتفاع بوته آن کم است. به طوری که گسترش بوته بیشتر از ارتفاع آن است. شاخه ها و برگه ها خشن بوده و دارای تک گل های کوچکی است که به صورت مجموعه ای به تعداد زیاد، روی بوته قرار می گیرد و یک حالت مجعد به بوته می دهند.

                                                                                                                                                               

گل ها به رنگ های آبی روشن، آبی خاکستری، صورتی و سفید مشاهده می شود. به طور معمول به قدری گل میدهند که شاخه و برگ به تقریب پیدا نبوده و جلب توجه نمی کنند. گل های آن دوام زیادی داشته که به همین دلیل به نام  Ageratumبه معنی همیشه جوان خوانده می شود..ز اواسط مرداد هر هفته یک بار میتوان آن را با کود کامل تغذیه نمود گل ها دوام زیادی دارند   به علت کوچکی گیاه بهتر است فاصله کاشت آنها را 20 سانتیمتر در نظر بگیریدبذر این گیاه در صورت بلع سمی است. دست زدن به گیاه ممکن است باعث تحریک پوست و بروز واکنشات آلرژیک شود از اواخر بهار ظاهر می شوند، دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها تا اواسط پاییز دوام دارند. ابری نیاز به آفتاب کامل دارد و این گیاه جزءِ معدود گیاهان یک‌ساله ایست که می‌توانند سایه را نیز تحمل کنند و در صورتی که خاک زهکش و حاصلخیز و آب کافی در اختیار داشته باشند، با مراقبت بسیار اندکی شکوفا می شوند. به علت دارا بودن ریشه های سطحی، آبیاری آن باید زود به زود انجام شود. حذف گل های خشک از روی بوته در طول دوره گلدهی به غنچه زایی بیشتر گیاه کمک می کند. برای افزایش شکوفه های آبی بهتر است از آب گرم برای آبیاری استفاده کنید.

                                                                                     
                                                                             

گونه های گل ابری آبی:

Hawaii : این نوع گل ابری، شکوفه آبی بسیار زیبایی دارد. این نوع از گل ابری زود رس است و یکی از مهمترین و ماندگارترین گونه های گل ابری است.

Blue Mink: این نوع به رنگ آبی کمرنگ است و اندازه آن به 30 سانتی متر هم می رسد
Blue Danube: اندازه این نوع به 15 تا 20 سانتی متر می رسد.

 

   

کاربرد گل ابری آبی:
 

                                                                               
                                                                                                          

گل ابری آبی با گل های پرز مانند زیبایش و رشد سریعش و مقاوم به سایه کاربرد زیادی در فضای سبز و پارک ها دارد که گل مناسبی برای ردیف جلو حاشیه است ولی چون پر رشد است اگر به همراه گل های کوتاه مانند و غیره کشت شود بر آن ها چیره می شود.

 


تکثیرگیاه ابری:

                                                                                                                                                      

 گل ابری را می توان هم ازطریق کاشت بذر  و هم با کاشت نشا  تکثیر کرد ولی بیشتر بذر های گل ابری به صورت هیبرید هستند. بیش از 60 رقم گل Ageratum آبی وجود دارد .کاشت بذر در اوائل بهار می باشد. برای گلدهی زودرس میتوان بذرها را اوایل زمستان در گلخانه کاشت . در حالت عادی در اردیبهشت ماه بذرپاشی را در زمین اصلی انجام میدهند . برای زود به گل رفتن در باغچه باید نشاء آن خیلی زود در بهار تهیه شود و به زمین اصلی منتقل شود. افزون بر کاشت بذر در اردیبهشت ماه در خزانه، به صورت بذرکاری مستقیم در محل اصلی در همین زمان نیز کاشت می شود ولی تلفات بذر در این حالت زیاد است. از زمان کاشت بذر تا گلدهی ۲.۵ تا ۳ ماه زمان لازم است. چون اندازه گیاه کوچک است باید فواصل کاشت کم (به طور معمول ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر) در نظر گرفته شود. 

گل ابری از تولیدات نهالستان نهال کرج

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

گل ابری را می توان هم ازطریق کاشت بذر  و هم با کاشت نشا  تکثیر کرد

گل ابری آبی کاربرد زیادی در فضای سبز و پارک ها دارد که گل مناسبی برای ردیف جلو حاشیه است .

تعداد بازديد : 548
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران