سنجد زینتی:Elaegnus pungens

553

  

سنجد زینتی:THORNY ELAEAGNUS


این درختچه همیشه سبز ارتفاعی بین 4 تا 5 متر دارد ، البته گاهی بیش از 7 متر نیز رشد میکند.قطر تاج آن 3 متر است و این گونه به صورت متراکم میباشد.ساقه این گیاه از خارهایی پوشیده شده که میتوانند تا 8 سانتیمتر رشد کنند.برگهای این گیاه ضخیم و بیضی شکل هستند ، 10 سانتیمتر طول دارند .سطح فوقانی برگها ، سبز مومی شکل و پوسته پوسته میباشد و زیر این برگها سفید نقره ای است با رگه هایی قهوهای.گلهای این گیاه به رنگهای زرد و یا سفید میباشند و معطر هستند .فصل شکوفایی گلها پاییز میباشد.این گلهای زیبا هم زمان هم نر هستند و هم ماده و گرده افشانی توسط زنبورها صورت میگیرد.میوه سنجد زینتی ، گرد ، قرمز رنگ و فلس های نقره ای دارد .این میوه شفت و 1.5 سانتیمتر طول دارد و شامل یک دانه است.دانه های این گیاه توسط پرندگان پراکنده میشود.میوه ها در طول بهار رسیده میشوند ..
سرعت رشد این گیاه بسیار بالا است و شاخه ها در هر فصل بیش از یک متر رشد می کند .

شماره تماس:09126947735 لشگری


553


این گیاه در سایه کامل، نیم سایه، بدون سایه به راحتی رشد میکند.ولی محیط آفتابی را بیشتر می پسندد و خاک کاشت سنجد زینتی باید خاک لومی، شنی ، ماسه ای ،رسی باشد که خوب زهکشی شده باشد ولی بطورکلی در اکثر خاکها به راحتی رشد میکند و بهتر است خاک قلیایی باشد  سنجد زینتی مناسب مناطق معتدل میباشد و دمای بین 5 تا 21 درجه، دمایی مناسب است.این گیاه به آبیاری کم نیازمند است و در برابر کم آب مقاوم است.
 

هرس و تغذیه سنجد زینتی:

بهتر است در زمستان شاخه ها هرس شوند تا درفصل بهار شاخه های جدید تولید شود و زیبایی بیشتری به گیاه ما بدهد و برای تغذیه سنجد زینتی  در فصل بهار بهتر است کوددهی انجام شود.


553

 

کاربرد درخت سنجد زینتی:

 چون درختچه ایست همیشه سبز و سریع الرشد بنابر این برای کاشت در بزرگراهها،میادین،پرچین و محوطه سازی مناسب است و نیزمیوه و دانه این گیاه خوراکی میباشد که  بصورت خام و پخته مصرف میشود  و عطر و طعم خوبی دارد. این درختچه دارای مصارف دارویی می باشد مصرف میوه این گیاه برای کاهش سرطان و یا متوقف کردن آن مناسب است.برگ و ساقه این گیاه برای درمان آسم ،سرفه،اسهال و بواسیر به کار میرود.

تکثیر درختچه سنجد زینتی:

 

تکثیر سنجد زینتی از کاشت بذر که دانه های رسیده آنرا را در یک قاب سرد و در محیطی بسته باید کاشت که جوانه زدن حدود 4 هفته زمان میبرد و وقتی جوانه ها به اندازه کافی بزرگ شدند به بیرون  باید منتقل شود. و نیز از طریق قلمه چوب نیم خشبی نیز قابل تکثیر است.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

بهتر است در زمستان شاخه ها هرس شوند تا درفصل بهار شاخه های جدید تولید شود و زیبایی بیشتری به گیاه ما بدهد

این گیاه به آبیاری کم نیازمند است و در برابر کم آب مقاوم است.

این گیاه در سایه کامل، نیم سایه، بدون سایه به راحتی رشد میکند.ولی محیط آفتابی را بیشتر می پسندد

تعداد بازديد : 2316
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران