درختچه هورتانسیا(گل ادریسی):Hydrangea 

 

       

553

گل ادريسي (هورتانسيا) Hydrangea macrophylla   و نام لاتین Bigleaf hydrangea, Hortensia  که به خانواده Hydrangeaceae تعلق دارد و بومي چین و جزاير هونشو ژاپن است. در صورت كاربرد گلداني گل آذين هاي مدور به رنگ سفيد، صورتي و آبي يا بنفش ديده مي شود. آنچه در خوشه گل جلب توجه مي كند كاسبرگ ها هستند و گلبرگهاي واقعي آن غير قابل تشخيص است. در تمامي فصل تابستان گياه رشد رويشي مي كند. در پاييز، با كاهش دما جوانه هاي گل تكامل مي يابند و در هواي سرد خارج گلخانه به حالت ركود رشدي (خواب) مي رود.اين گياه در بهمن ماه به گلخانه آورده مي شود تا در عيد نوروز گل بدهد. 

 

رنگ گلها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است. در خاک اسیدی رنگ گلها نزدیک به آبی و در خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است. توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش استفاده گردد چون جوانه های گل و برگ هورتانسیا، سمی است.


553         553گونه H.hortensisيا H.opuloides هميشه به صورت درون خانه اي استفاده مي شوند. 

شرایط نگهداری مناسب برای کاشت و نگهداری  درختچه هورتانسیا از نظر خاک ،  خاک غنی با زهکش مناسب یعنی خاکی که با وجود سبکی، رطوبت را هم در خود نگه دارد برای این گیاه مناسب است. از خاک برگ در مخلوط خاک گیاه استفاده کنید. هورتانسیا خاک اسیدی را بیشتر دوست دارد. بهترین شرایط نوری، محلی که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد می باشد. در روزهای گرم تابستان باید به گیاه تا حدودی سایه داد. ولی در پاییز باید گلدانها را در آفتاب کامل قرار داد. تحت این شرایط جوانه های گل در پاییز تکامل پیدا می کنند.هورتانسیا گیاهی است که محیط خنک را می پسندد درجه حرارت شبانه در گلخانه های پرورش باید حدود ۱۵ درجه سانتیگراد و درجه حرارت روز، ۵ درجه بیشتر از دمای شبانه باشد. درجه حرارت بالاتر از ۲۰ و پایین تر از ۱۲ درجه، تشکیل جوانه های گل را کاهش می دهد. این گیاه آب زیاد و رطوبت دایمی را دوست دارد و خشکی کشیدن منجر به از بین رفتن آن می شود. از غرقابی کردن خاک پرهیز کنید چون منجر به زرد شدن برگ ها و حتی از بین رفتن ریشه ها و نابودی گیاه میشود.

عارضه های درختچه هورتانسیا:

بعضی از شاخه های هورتانسیا بدون گل باقی مانده و رشد رویشی دارند که علت آن عدم تشکیل جوانه های گل  است که در نتیجه حرارت زیاد و یا بسیار کم ماه آخر تابستان و ماه های اول و دوم پاییز روی می دهد. این بی گلی در ارتباط با میزان سطح برگ فعال گیاه است که به دلایل مختلف در تابستان و ماه های پاییز نقصان می یابد و در نتیجه ی کاهش مواد معدنی مورد نیاز گیاه روی می دهد.
به گل رفتن شاخه های هورتانسیا در تابستان نیز مربوط به نوع قلمه ای است که از آنها در تکثیر گیاه استفاده شده است. همچنین برداشت بی موقع جوانه های انتهایی می تواند به این عارضه مربوط شود.
برای رفع سوختگی برگ های هورتانسیا باید این گیاه را در زیر سیستم مه پاش قرار داد و برگها را مرطوب کرد. آبیاری باید با دقت بیشتری انجام شود و در صورت امکان در روزهای گرم تابستان، محلی سایه برای آنها تدارک شود.
زردی برگهای هورتانسیا در  نتیجه کمبود آهن است. به دلیل ضعف ریشه در جذب آهن، قلیایی بودن خاک و کمبود ازت خاک نیز ممکن است اتفاق افتد. در بسیاری از خاک ها کاربرد سولفات آهن (سولفات فرو) به میزان ۴ گرم در لیتر و در چند دفعه محلول پاشی توصیه شده است و علت رشد و نمو ضعیف شاخه ها و برگ ها در زمان زودرسی کوتاهی دوره سرمای پاییز است که هورتانسیا باید در آن شرایط تکامل یابد.عدم گلدهی گیاه، ریزش گل ها، عدم باز شدن تمامی غنچه های روی یک دسته گل، رنگ پریدگی برگ ها و بلند شدن شاخه ها نیز  به علت کمبود نور استسوختگی برگ ها و غنچه ها هم زیاد بودن میزان نور مستقیم آفتاب می باشد.

آفات و بیماری های درختچه هورتانسیا:


                     

 درختچه هورتانسیا مانند سایر درختچه های زینتی اگر خوب تغذیه شوند کمتر دچار آفات و بیماری می شوند ولی از آفات رایج آن میتوان کنه و شته ها را نام برد که با سموم معمولی حشره کش از میان می روند. و از بیماری های معمول آن نیز قارچ بوتریتیس است که باعث پوسیدگی جوانه ها میشود و  در فصل پاییز روی می دهد و این قارچ  که در پوسیدگی برگ های ریخته شده عمومیت دارد جوانه ها را نیز آلوده می کند. بنابراین جمع آوری این برگ ها و همچنین دقت در آبیاری و جلوگیری از ماندن آب روی شاخه های هورتانسیا از این عارضه جلوگیری می کند.و بیماری سفیدک سطحی که این بیماری با شب های سرد و مرطوب پاییزی همراه استمی شود  که با  گرم کردن گلخانه و ضمناً مقدار افزایش تهویه باعث کاهش بیماری سفیدک می شود. همچنین می توان با گل گوگرد (کاراتان) با این سفیدک مبارزه کرد.

 

 

هرس درختچه هورتانسیا:


     

برای هرس هورتانسیا اگر هدف جوانسازی درختچه باشد همانطور که در تصویر میبینید حداکثر طول هرس از سطح خاک حدود 60 سانتیمتر باشد که البته اندازه ایده ال 30 سانتیمتر از سطح خاک می باشد و همانطور که می دانید گياه ادريسي اصولا گياهي چند ساله است كه  هر ساله بايد به  هرس آن  توجه كنيد. هرس را بايد بعد از گلدهي و تا قبل از اواسط مرداد انجام داد. اگر ديرتر از اين زمان عمل هرس انجام شود گلدهي اين گياه براي سال آينده بسيار كاهش مي يابد. زيرا در Hydrangea macrophylla گلهاي سال آينده بر روي ساقه هايي كه در طي تابستان امسال رشد مي كنند بوجود ميآيند و كوتاه كردن اين ساقه منجر به كاهش تعداد گلها ميشود. ابتدا ساقه هاي خشكيده ، شكسته و مشكل دار كوتاه مي شوند. سپس ساقه هايي كه بيش از اندازه مركز گياه را شلوغ كرده اند كوتاه مي شوند. اگر گياه بيش از ۵ سال عمر دارد ميتوان حدود ۳۰٪ از كل ساقه ها را تا نزديكي سطح خاك كوتاه كرد. اين كار به جوان سازي گياه و رشدساقه هاي جديد كمك مي كند.سپس كوتاه كردن و سرزني ساير ساقه را مي توان انجام داد كه اين كار بهتر است در تير ماه انجام شود. در زمان انجام برش و قطع شاخه ها، برش را دقيقا از قسمت بالاي يك جوانه بزنيد.در طي رشد گياه هورتنسيا، ساقه هاي آن سرزني مي شوند تا رشد شاخه هاي جانبي تحريك شود. اين عمل را اصولا نبايد خيلي دير و در نزديكي فصل پاييز انجام داد. زيرا در اينصورت و به دليل عدم قدرت كافي شاخه ها به رويش، احتمال عدم شكل گيري غنچه هاي گل نيز وجود دارد. بنابراين دو زمان يكي در ارديبهشت و ديگري در تير ماه زمان انجام سرزني اين گياه است. سپس با كوددهي مناسب ميتوان رشد و نمو شاخه هاي بيشتري در گياه را تحريك كرد. هنگام سرزني نيز كافي است كه جوانه انتهايي را به همراه حدود دو سانيتمتر از ساقه ، جدا شود.


تکثیر درختچه هورتانسیا:


          

    تکثیر هورتانسیا از طریق بذر،قلمه چوب نرم،خوابانیدن شاخه و تقسیم بوته امکان پذیر است:

بذر

در این روش بذرهایی که از گل های هورتانسیا گرفته می شود، باید بدون هیچ آماده سازی در بستر کشت خاک غنی قرار گیرند. خاک باید آفتاب گیر و دمای بستر کاشت در حدود ۲۷ درجه باشد. بذر ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز جوانه خواهند زد. در این روش خاک باید همیشه مرطوب باشد. آبیاری باید به آرامی و به شکل اسپری صورت گیرد تا بذرها در بستر جابجا نشوند یا یک توری یا روزنامه روی بستر کاشت پهن کرده و سپس از روی آن بستر را آبیاری کنیم.

قلمه 

در این روش از قلمه سبز، قلمه نیمه خشبی، قلمه خشبیکه از شاخه های سال قبل که در اوایل بهار یکساله شده اند استفاده می شود. قلمه باید دارای حداقل سه یرگ باشد. ته قلمه را آغشته به هورمون اکسین برای ریشه زایی کرده و در پیت یا ماسه شسته قرار دهید. درگلخانه ها از دستگاه پاگرما Bottom heat  برای افزایش دمای بستر کشت استفاده می شود. مه پاشی روی قلمه ها مفید است البته از قلمه جوانه برگ نیز برای تکثیر می توان استفاده کرد.

 

خوابانیدن

در این روش کمی از پوست ساقه را برداشته و سپس آن قسمت را با خاک می پوشانیم. توجه کنید که ساقه هنوز به گیاه مادر متصل است. بعد از مدتی، در قسمتی از ساقه که زیر خاک قرار داده ایم، ریشه هایی تشکیل می شود. خاک را به آرامی کنار زده و ساقه ریشه دار شده را از گیاه مادر جدا کرده و به محل کاشت انتقال می دهیم.

تقسیم بوته:

این روش عموما در زمان خواب یا رکود گیاه صورت می گیرد و بوته های تشکیل شده را از گیاه مادری جدا و به محل کاشت انتقال می دهیم.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

رنگ گلها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است.

تغییر رنگ گل ها به اسیدیته خاک بستگی دارد و در خاک اسیدی رنگ گلها نزدیک به آبی و در خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد.

تعداد بازديد : 6290
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران