گل تاج خروس:Celosia

 

 

 گل تاج خروس (Celosia)، از خانواده Amarantaceae این گیاه دائمی و نسبتاً سریع‌الرشد است  با ارتفاع 20 تا 50 سانتی متر می باشد. گل تاج خروس چین چین است و شبیه به کاکل خروس می باشد به همین دلیل به این گل تاج خروس می گویند. گل تاج خروس انواع مختلفی دارد و در رنگ های طلایی، ارغوانی، قرمز، نارنجی، صورتی و ... می باشد. گل تاج خروس بزرگ و پهن می باشد و بسیار زیباست.و به صورت یكساله كاشت و استفاده می‌شود این گل اصالتی آسیایی دارد و برگ‌ها تخم‌مرغی نوك تیز و گل‌ها به صورت مجموعه‌های مخروطی و پرمانند به طول 15 سانتی‌متر و رنگ‌های متنوع در تابستان ظاهر می‌شوندبه مكان پرنور، خاك گلدانی لومی، آبیاری مرتب و تغذیه با كود مایع نیاز داردحداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد  که بومی مناطق گرمسیری هستند و  هوای گرم و خشک را خوب تحمل میکنند ولی هوای سرد باعث زردی برگها می شود .همینطور خاک خیس هم باعث زردی برگهامیشودو بافت خاک باید سبک باشد.
 

 تاج خروس اصولاً گیاهی گل محور بوده و شرایط گلدهی آن هم به این گونه است که تا فرا رسیدن فصل سرما  گل می دهد و تقریباً از اواسط پاییز، این گیاه از گلدهی می افتد.این گیاه به شدت آفتاب دوست است، تاج خروس برای اینکه میزان گلدهی مناسبی داشته باشد و طراوت خودش را حفظ کند، مانند هر گیاه گل محور دیگری خاک قوی می خواهد. خاکبرگ مناسب ترین نوع خاک برای این گیاه است.اصولاً تاج خروس گیاهی مقاوم است ولی باید در روزهای گرم و تابستانی  خاک آن را مرطوب نگه دارید.تاج خروس را با کود شیمیایی به هیچ عنوان تغذیه نکنید، چون به شدت روی مواد شیمیایی حساس است تاج خروس برگ هایی نوک تیز دارد و مهم ترین نشانه گل های آن هم شکل مجموعه ای و مخروطی است که به طول ۱۵ سانتیمتر می رسد و رنگ های متنوع و شادی دارد و بیشتر در تابستان ظاهر می شود.

سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، مس، منیزیم، فسفر و منگنز است. میزان مناسب پروتئین و لیزین موجود در این گیاه برای سلامت موها و ناخن‌ها مفید است. گیاه تاج خروس باعث کاهش کلسترول شده و به این ترتیب خطر سکتهٔ قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. برخی گونه‌های تاج خروس نیز به عنوان گیاه زینتی شناخته می‌شوند
 

گونه های گل تاج خروس:

                                                               
                                                                                            

1 ـAmaranthus cristatus، plumed cockscomb or silver cock's comb،  C. argentea : 

 

این گونه دارای انواع  پابلند  و پا کوتاه است  که بومی نواحی گرم ومرطوب می باشد با با برگهای سبز تیره کمی متمایل به قرمز ، با گلهای قرمز با نقش سفید این گونه دارای واریته های متعددی میباشد همه اقسام این گونه معروفتر که از قدیم در ایران کاشتن آن مرسوم بوده میباشد ولی در چین و هند قدیم بعنوان گیاه مزاحم شناخته می شده است.

 

C. cristata japonica:

  این واریته که تاج  آن مانند پر است ولی بجای یک تاج ،چند تاج  که روی بوته است روی هر شاخه از این کیاه که به فراوانی میروید خوشه های سبک پَر مانند که پوشیده از گلهای ریزرنگی است . از واریته های مقاوم به خشکی و بیماری ها می باشد ولی مانند سایر تاج خروس ها مکان آفتابی را ترجیح می دهد و خاک آن نیز نباید خیس بماند.


3 ـ C. childsii :

 این گونه بومی هند است با رنگ زرد گل هایش که جاذب زنبور و پروانه ها می باشد.
4 ـ C. thompsonii :
این گونه از تاج خروس که از واریته های آرجنتینا می باش به بلندی 60 سانتیمتر می رسد . 
گلهای آن بصورت به رنگ قرمزدرخشان


 

کاربرد گل تاج خروس:

کاربرد گل تاج خروس با گل های زیبا و رنگارنگش  در فضای سبز،پارک ها و میادین و در حاشیه کاری ها،در ترکیب با گل های دیگر و نیز بصورت گلدانی می باشد که علاوه بر کاربرد های زیبایی از آن دارای خواص بسیاری نیز هست ارزش غذایی این گیاه به اندازه‌ی دانه‌های کینوا است به طوری که اگر در چهارچوب تغذیه‌ی سالم قرار بگیرد به تناسب اندام نیز کمک می‌کند.

 

 

برگ‌های گل تاج خروس، خوراکی ست و از نظر ارزش غذایی گل تاج خروس حاوی ویتامین‌ها (A،C،E،B2،B3،B5،B6، اسیدفولیک)، مواد معدنی و اسیدآمینه‌ها می‌باشد. این گیاه حاوی اسیدآمینه‌ی مهم و ضروری به نام لیزین است که در گندم و جو دوسر و دیگر غلات نیز وجود دارد که میزان لیزین این گیاه دو برابر گندم است.

 این گیاه سرشار از کلسیم، آهن و منیزیم است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کلسیم، آهن و منیزیم آن در مقایسه با گندم به ترتیب 4 و 2 برابر است. برتری دیگر گل تاج خروس این است که فاقد گلوتن بوده و به همین دلیل برای کسانی که به گلوتن حساسیت دارند  مناسب است ونیز باعث کاهش کلسترول شده و به این ترتیب خطر سکته‌ی قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد و باعث کاهش پوکی استخوان و دیگر نارسایی‌های مربوط به کمبود کلسیم می‌شود. به خاطر اینکه حاوی حدود دو تا سه برابر کلسیم بیشتر نسبت به شیر می‌باشد چون گل تاج خروس سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است، برای دید نیز  مفید است و به راحتی هضم می‌شود چون حاوی میزان قابل‌توجهی فیبر می‌باشد و نیز برای جلوگیری از سفیدی موها نیز مناسب است و ضد خون ریزی داخلی-مفید برای آبله مرغان- ضد سوزش ادرار- ضد اسهال مزمن و خونی-رفع سرماخوردگی می باشد.

استفاده از تاج خروس رشته‌ای به عنوان مواد غذایی در هند، غرب آفریقا و جنوب امریکا افزایش یافته است و هزاران سال قبل کشاورزان و قبایلی در مکزیک این کیاه را می کاشتند و از بذر آن برای تغذیه استفاده می کردند 

 تکثیر تاج خروس:

                                                                                                                                                                             

چگونگی خشک کردن بذر تاج خروس :

همانطور که می دانید بذر های تاج خروس در انتهای شاخه های گلدار  در بین گل های مخمل مانند یافت می شود .زمانیکه که گل ها خشک شد آنها را بریده و واژگون آویزان کنید تا بذر ها نیز کاملا خشک شوند سپس با مالش ملایم گل ها بذر ها خارج می شوند.

تکثیر گل تاج خروس:

تکثیر گونه های یک ساله این گیاه از طریق کاشت بذر و تکثیر گونه های چند ساله از طریق قلمه نیز قابل افزایش است که تکثیر از طریق کاشت بذر تاج خروس 
در مناطق با تابستان طولانی، می توان بذر گل تاج خروس را به طور مستقیم بعد از گذشت سرما، در زمین کاشت.بذرها را با عمق 1/5 سانتی متر بکارید و به آرامی آن را با خاک بپوشانید. به آرامی به خاک آب دهید و خاک را مرطوب نگه دارید. هنگامی که نهال ها دو برگ واقعی تشکیل دادند، بهتر است آن ها را تنک کنید در این صورت گیاه قوی تر می شود.در زمین اصلی بعد از کاشت بذر زمانیکه اندازه گیاه ها  5 تا 6 سانتی متر شدنشا کرده و با فاصله 25 سانتی متر از هم بکارید. گیاهان بلندتر را با فاصله 40 سانتی متر از هم بکارید. اگر فاصله گیاهان از هم کم باشد، گیاه کوتاه و گل آن هم کوچک می شود. خاک مناسب برای رشد گل تاج خروس خاک سبک باغچه مخلوط با خاک برگ پوسیده می باشد. خاکی که گل تاج خروس در آن کاشته می شود باید همیشه مرطوب باشد، خصوصا در روزهای گرم.

شماره تماس:09126947735 لشگری 
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234
تکثیر گونه های یک ساله این گیاه از طریق کاشت بذر و تکثیر گونه های چند ساله از طریق قلمه نیز قابل افزایش است.

در فضای سبز،پارک ها و میادین و در حاشیه کاری ها،در ترکیب با گل های دیگر و نیز بصورت گلدانی می باشد که علاوه بر کاربرد های زیبایی از آن  ارزش غذایی این گیاه دانه‌های کینوا است.

تعداد بازديد : 612
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران