نهال افرا: Acer

   درخت افرا


   افرا  از خانواده Acereacea  می باشد و بومی مناطق شرق آسیا خصوصا ژاپن است.درخت افرا در نواحی جنگلی و در خاکهای اسیدی می‌روید و به خصوص در جنگل‌های شمال ایران فراوان و گونه‌هایی از آن‌ها در باغ‌ها و پارک‌ها برای زینت کاشته می‌شوند (خاک جنگل اسیدی می‌باشد). در بعضی از گونه‌ها مواد قندی بسیاری وجود دارد از درختان پهن‌برگ با چوب صنعتی و بعضی زینتی هستند و در زمستان خزان می‌کنند. برگ‌ها اکثراً پنجه‌ای متقابل شانه‌ای شامل ۵–۳ برگچه نوکدار با دانه‌های نامنظم است. میوه‌ها فندقی دارای دو بال به شکل ۸ با زاویه بین دو بال که از ۴۵درجه تا ۱۸۰درجه متغیر می‌باشد و در تابستان می‌رسند افراها به بیشتر خاک‌ها و شرایط مقاوم هستند.ودر اجرای باغ های ژاپنی نقش اصلی را دارد  ارتفاع آن از نیم متر تا ۷ مترمتغیر است و برگهای آن تنوعی در حدود سبز تا قرمز را دارا می باشد.و تاکنون ۳۰۰ گونه از آن شناسایی شده است.در مناطق بومی خود در حاشیه جنگل ها و زیر سایه درخت های بزرگتر رشد کرده و به شرایط آب و هوایی معتدل عادت دارد.

 

     انواع درخت افرا:

   درخت افرای سفید یا افرای ابلق:

4

                                                                    نهال افرای ابلق تولید نهالستان نهال کرج

درخت افرای سیاه:افرای آمریکایی:افرای سه برگی

553


    این درخت به ارتفاع ۱۰ تا۲۰متر بوده و یک درخت سریع الرشد و مردم پسند است. برگهایش شانه‌ای، گلهایش کوچک و به شکل خوشه‌هایی از شاخه‌ها آویخته می‌گردد. رویشگاه اصلی آن آمریکای شمالی است. شاخه‌ها باریک بوده و در مقابل بادهای شدید مقاومت چندانی ندارد. گلهای نر و ماده روی پایه‌های جداگانه قرار دارند و تنها پایه‌های نر جنبه تزئینی دارند گونه دیگر افرای سیاه به شکل پایه ماده دیده می‌شود که برگهای آن حالت ابلق دارند. کلهایش چندان جلب توجه نمی‌کند ولی میوه‌های بالدار سفید رنگ آن بسیار جذاب است.    

افرای پر چینی یا افرای دشتیACER CAMPESTRE

553


کرب با افرای پرچینی درختی است پهن برگ و خزان کننده. این درخت بومی بسیاری از مناطق اروپا،شمال به جنوب اسکاتلند،دانمارک،لهستان،بلاروس و جنوب غربی آسیا از ترکیه به قفقازو شمال آفریقا در کوههای اطلس و شمال آمریکا و استرالیا است.

این درخت درنقاط مختلف جنگلهای شمال ایران وجود دارد و مخصوص ارتفاعات وجنگلهای کوهستانی است ودرارسباران وآستارا، کلاردشت و نور و زرین گل گرگان دیده شده است. پایین ترین نمونه آن دردره زرین گل دراتفاع ۱۱۰۰مترازسطح دریاو بالاترین آن درکندوان در۲۶۰۰ متر ارتفاع دیده شده است.یک درخت مرتعی به ارتفاع ۸–۶ متر است برگهایش دارای ۵–۳ لوب و پهنای آن بین ۱۰–۵ سانتیمتر بوده که لوب میانی خود به ۳ لوب کوچکتر تقسیم می‌گردد. کلها سبز رنگ با گل آذین ایستاده‌است درختانی کم مقاوم اما غیر تماشایی هستند. این درخت برای خاکهای قلیایی، گیاهی بسیار ارزشمند به شمار می‌آید ولی می‌تواند با هر نوع خاک دیگر نیز خود را سازش دهد همچنین به نور آفتاب نیز نیازمند است.

553

رشد مناسب در خت کرب ذر آفتاب کامل یا سایه جزئی انجام می شود،به همین علت اغلب در لبه جنگل یافت می شود. رشد طولی آن به ندرت از ۱۵متر فراتر می رود.این گیاه خاک مرطوب و حاصلخیز را ترجیح می دهد.برگ های جوان به رنگ بنفش مایل به قرمزو برگ های بالغ سبز تیره است.رنگ پاییزه برگ ها زرد طلایی یا زرد متمایل به سرخ است. گل درخت کرب به صورت خوشه هایی از گل های زردمتمایل به سبز در فصل بهار است و میوه آن به شکل فندقه بالدار است.سرعت رشد افرای پرچینی آهسته است.و دارای بافت متوسط است. این درخت در برابر یخبندان،باد،آلودگی هوا،خشکی و خاک فشرده مقاوم است. فرم درخت کرب گرد و متراکم است و شاخه های قابل انعطاف دارد.پهنک برگهابه طول ۱۵ تا ۶۰ به عرض ۲۵ تا ۸۰ میلیمتر با پهنک ۳-۵ لوبه،باقاعده ای قلبی، بالوبهای کامل یاگاهی سه لوبکی غالبا درسطح تحتانی کرکدار بخصوص درامتداد رگبرگهای اصلی و کرکدار یا بی کرک و شیرابه دار میباشد.تاج آن نامنظم و کروی و شاخه های قابل انعطاف ،نرم ومنشعب .پوست آن شیاردار است.تحمل درخت کرب در مراحل ابتدایی و اولیه رشد نسبت به سایه بسیار بالاست،امانیاز این گیاه به نور در سالهای تولید بذر افزایش می یابد.چوب درخت کرب سفید رنگ و سخت و قوی است و برای مبلمان، کف پوش، آلات موسیقی استفاده می شود.این درخت به منظور حفاظت درکنار آلاچیق های پارکها کاربرد دارد.این درخت معمولاً هم به صورت تک درخت و هم انبوه کاشت میشود.

تکثیرآن از طریق بذراست .کرب ازآنجاکه گونه ای مقاوم وسازگار است،دراکثر مناطق وحتی بصورت خودرو یافت میشود.
 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

  افرای کوهستانی یا افرای نروژی: افرای برگ چناریACER PLATANOIDES

553

 
  افرای چناری بومی اروپای شرقی و مرکزی و جنوب غربی آسیا است، از شرق فرانسه به روسیه، شمال به جنوب اسکاندیناوی و از جنوب شرقی ایران به شمال آن است.این نوع افرا به ارتفاع ۶متر و دارای برگهایی چنار مانند با لبه‌های کرم رنگ است.این گونه افرا درختی است پهن برگ و خزان کننده،متوسط تا سریع الرشد و طول عمر طولانی.ارتفاع افرای چناری حدودا" 20-30 متر است وقطر آن تا 1.5 متر می رسد. دارای تاجی گسترده ،گرد و متقارن با بافتی متراکم است. پوست تنه خاکستری یا خاکستری مایل به قهوه ای دارای شیارهای سفید رنگ طولی است.شاخه های جوان در ابتدا به رنگ سبزاست وخیلی سریع به قهوه ای کم رنگ تغییر رنگ می دهند.این درخت بیشترین جذابیت را در بین انواع افراها دارد. برگها پنجه‌ای بزرگ و چاکدار با تقسیمات دندانه‌دار نوک تیز ولی رنگ آنها سبز مایل به زرد است که در پائیز به زرد تیره تبدیل می‌شود گل آذین آن رو به بالا قرار دارد. برگها دارای ۷–۵ لوب و دمبرکها بلند و حاوی شیرآبه سفید رنگی هستند. ساقه نهال جوان کبود رنگ کرکدار و سپس قهوه‌ای مایل به سبز می‌شود.
 
553

کاربرد افرای برگ چناری (افرای نروژی):


  افرای چناری درختی است با تاج گسترده و قامتی بلند که به همین منظور سایه اندازی آن مورد استفاده قرار می گیرد.این درخت به دلیل داشتن فرم شاخه بندی خاص و زیبا به عنوان تک درخت بر روی چمن استفاده می شود.همچنین در حاشیه خیابان ها و جاده ها هم استفاده می شود. اما از آنجا که سیستم ریشه ای این گیاه بسیار گسترده است و به معابر آسفالت و خیابانها و ساختمان ها آسیب میرساند،همین امر استفاده از آن را محدود میسازد.دیگر کاربرد این درخت تولید چوب جهت مصارف صنعتی است.
 

افرای نروژی رقم Crimson king :

  دارای برگهای ارغوانی تیره با جوانه ها و دم گل های به رنگ قرمز است. برگهای جوان در این گونه به رنگ قرمز هستند.  افرای نروژی درختی است سایه انداز با خطوط خارجی کاملا منظم. ریشه ها رشد سطحی داشته و به این خاطر در صورت چمن کاری در زیر این درخت باید احتیاط کرد. مزیت اصلی آن تحمل آب و هوای شهرها و تحمل آبپاشی شور میباشد، به این خاطر برای سواحل دریا مناسب است. افرا نروژی دارای ارقام با رشد ستونی نیز هست.
 

  تکثیر افرای برگ چناری (چنارنروژی):

تکثیر از طریق بذر در آبان ماه می باشد که بذر ها برای جوانه زنی نیازمند تیمار سرمایی 4 درجه سانتیگراد به مدت 4 ماه هستند. برخی ارقام بر روی پایه های بذری از طریق پیوند جوانه پیوند میشوند. قلمه های نرم با 0.8% اکسین تحت شرایط میست ریشه دار میشوند.

شماره تماس: 09126947735 لشگری
 

افرای سرخ:Japanes maple: A.palmaton 

553

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           این نوع افرا بومی کره و ژاپن است و خزان کننده است و دارای برگهای قرمز ارغوانی به ارتفاع حداکثر ۵ متر می‌باشد و در شرایط آب و هوایی مرطوب رشد می‌کند و دارای تاج متراکم و بیضوی شکل و شاخه های راست و قامت افراشته. پوست تنه خاکستری تیره و پوسته پوسته استبرگ ها ساده و متقابل و چند قسمتی، دارای دندانه های نامنظم و درازا و پهنای ۵ تا ۱۰سانتیمتر. در ابتدای رشد قرمز رنگ است و به تدریج در قسمت بالائی به رنگ سبز کم رنگ درخشان و در قسمت زیرین به رنگ سبز مایل به خاکستری در می آید. اوایل پائیز نارنجی و قرمز می شود. گل ها قرمز و کوچک و مشخص است که قبل از باز شدن برگ ها شکوفا می شوند. میوه ها فندقه ها بالدار قرمز به شکل V در تابستان منظره بدیعی را در کنار برگ های سبز روشن ایجاد می کند. تدریجاً دانه ها تغییر رنگ داده و در طول زمستان بر روی درخت باقی می ماند.افرای سرخ سایه پسند بوده و در پارکها جهت پر کردن فضای خالی درختان بلند مناسب است.
افرای سرخ درختی است کندرشد و  کوچک که ارتفاع آن معمولا 6-10 متر است فرم تاج آن به صورت گلدانی و متقارن با تراکمی متوسط است.سیستم ریشه ای این درخت سطحی است.دمای ایده آل آن 5 درجه سانتیگراد می باشد سایه پسندبوده و حساس به سرمای شدید و وزش باد و نیز  حساس به خشکی می باشد.

کاربردافرای سرخ :

تک درخت تزئینی در چمن ، کنار جویبار، پاسیو،فضای سبزو اين درخت همچنین به دلیل داشتن شاخه‌های موزون و شكيل و رنگ تنه قهوه ای مایل به خاکستری به عنوان منظرساز زمستانه نیز استفاده می شود.

تکثیرافرای سرخ:
 نحوه تکثیر آن به صورت بذر، خوابانیدن شاخه و پیوند است.برای ازدیاد می توان در ماه فروردین تا خرداد از شاخه های جوان یک ساله قلمه تهیه شده و در خاک مرغوب و سبک کشت می گردد. به جهت محافظت از سرمازدگی بهتر است هرس پاییزه انجام نشود.

 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

  

افرای بزرگ صنعتی شبه چناریACER PSEUDOPLANTANUS

553

 

این نوع افرا، افرای زیبایی نیست اما فوق‌العاده سریع الرشد بوده و به سرعت به ارتفاع حدود ۹متر و بیشتر می‌رسد. این درخت مخصوص مناطقی است که نیاز به پر کردن فضاهای خالی با درختان زود رشد است. برگها پنجه‌ای شکل است روی برگ سبز رنگ و پشت آن سفید رنگ است گلها آویخته‌است.افرای شبه چناری درختی است خزان پذیر وبزرگ که ارتفاع آن در سن بلوغ به 20-35متر می رسد.تاج آن گسترده و مدور و متقارن است و قطر تاج 12-18 متر است.پوست درختان جوان صاف و خاکستری است،اما با بالا رفتن سن ناهموار می شود.برگ ها متقابل،بزرگ به طول 10-25 سانتی متر بادمبرگ 5-15 سانتی متر،برگ ها پنجه ای و دارای 5لوب هستند و دارای لبه های دندانه دار هستند که روی برگ سبز تیره و قسمت زیرین برگ سفیدرنگ است. برگ های این درخت دارای بافت چرمی با رگه های ضخیم در سطح زیرین است.ساقه برگ ها معمولا قرمز بلوری است.برگ ها اغلب با لکه های سیاه و سفید و یا لکه هایی که توسط قارچ ها ایجاد می شود مشخص شده است.گل ها ی آن آویخته است به رنگ زرد وسبز با 20-50 گل در هر ساقه.میوه آن از نوع سامار(فندقه بالدار) است بادانه های 5-10 میلی متر قطر، هر دانه دارای بال های 20-40 میلی متری است برای گرفتن باد و چرخش هنگام پایین آمدن، این کمک می کند تا آنها نسبت به درخت مادر مسافت طولانی تری را طی کنند.بلوغ دانه ها در پاییز حدود 6 ماه بعد از گرده افشانی است.
افرای شبه چناری نسبت به آلودگی، ضایعات صنعتی و مقاومت نشان می دهد.از این درخت به دلیل مقاومت در برابر باد به عنوان بادشکن استفاده می کنند. 
از چوب آن جهت ساخت ابزار موسیقی، کف پوش های چوبی، مبلمان و در قالبسازی بهره می برند.در فضای سبز به عنوان یک گیاه مناسب جهت کاشت در خیابان ها و به عنوان یک گیاه سایه اندازاستفاده می شود.

 

553

    تکثیر افرای شبه چناری:
   

تکثیر این درخت توسط بذر، پیوند و خوابانیدن شاخه می باشد.

شماره تماس: 09126947735 لشگری

افرای سبز(Green maple  , Acer chinesis)

553

  

Aceraceae
بومی :اروپای شرقی و مرکزی و جنوب غربی آسیا
دما: 8 درجه سانتیگراد
کاربرد: باغ ها، پارک ها، تک درخت روی چمن،حاشیه خیابان ها و جاده ها
 تکثیر: بذر در اوایل زمستان تا اوایل بهار با تیمار بذر با خیساندن در آب گرم 24 ساعت؛ قلمه سبز، قلمه نیمه خشبی،پیوند روی نهال های بذری

 

553

افرای سرخ مجنون طرح هرس شده 
از تولیدات نهالستان نهال کرج

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

تکثیر از طریق بذر در آبان ماه می باشد که بذر ها برای جوانه زنی نیازمند تیمار سرمایی 4 درجه سانتیگراد به مدت 4 ماه هستند. برخی ارقام بر روی پایه های بذری از طریق پیوند جوانه پیوند میشوند. قلمه های نرم با 0.8% اکسین تحت شرایط میست ریشه دار میشوند.

افرای سبز ،افرای سیاه، افرای برگ چناری، افرای سرخ، افرای پرچین

امریکای شمالی و به همين دلیل به آن افرای آمریکایی هم می گویند.

تعداد بازديد : 2604
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران