گل آهاری:Zinnia

553

 گل آهار بومی مناطق جنوب غربی آمریکا و مکزیک میباشد این گل گونه های متفاوتی دارد  یک ساله با برگ های به نسبت پهن، دراز و نوک تیز  وتا حدودی خشن بوده و به صورت متقابل و بدونه دم برگ هستند رنگ  برگهای ان کمی به خاکستری می گراید.دارای انواع کم پر و پرپر که رنگ گل ها متنوع و برخی رقم ها دارای گلبرگ های رنگ گل آن بسیار گسترده از رنگ سفید ، کرم ، زرد ، سبز ، پرتقالی ،صورتی ، قرمز ، برنزی ، نارنجی ، خرمایی ، بنفش ، ارغوانی و یاسی است و بعضی از آنها راه راه و خالدار میباشند.دو رنگ و در برخی گلبرگ ها کمی پیچیده هستند. دارای رقم های پاکوتاه با ارتفاع ۳۰ سانتی متر و رقم های پابلند با ارتفاع ۸۰ سانتی متر و نیز انواع گل درشت و گل ریز است  از زیباترین گل های بهاره و تابستانه است

 

                                    553          553                                                             


محل کاشت گل آهار باید در طول روز حداقل 4 الی 6 ساعت از تابش مستقیم نور خورشید برخوردار باشد ، باید مراقب بود که بهترین مکان برای کاشت گیاه مکانی است که در طول روز بیشتر از 6 ساعت نور مستقیم خورشید بیشتر نتابد زیرا همانطور که نور کم باعث رشد ساقه ها و گلدهی کم خواهدشد آ آفتاب زیاد بخصوص در روز های گرم باعث کوچک ماندن گلها خواهدشد ، همچنین برای آبیاری گیاه نباید اجازه داد خاک به طور کامل خشک شود بخصوص در ایام تابستان با گرمی هوا و افزایش دما نیاز گیاه به آب بیشتر می شود ، البته نباید خاک گیاه همیشه غرق آب باشد که باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد ، آبیاری در فواصل زمانی مناسب باعث گلدهی بهتر گیاه خواهد شد  به گیاهانتان در فصل‌های خشک و کم بارانی هفته‌ای یک تا دو مرتبه   آب بدهید..خاک لوم به خوبی زهکشی شده را ترجیح می دهند. قرار گرفتن در معرض خورشید کامل را میپسندند. آنها خشکسالی و کم آبی را به خوبی تحمل میکنند و تابستانهای خشک و گرم را ترجیح می دهند و به راحتی از سرما آسیب میبینندگل آهاری خاک زهکش و غنی را دوست داردولی می‌تواند خاک‌های ضعیف و متوسط را نیز تحمل کند. با بهبود دادن کیفیت خاکتان می‌توانید  گل‌هایی بیشتر و سالم‌تر داشته باشید، برای این منظور قدری کُمپوست به خاکتان اضافه کنید. ویا  یک مرتبه در ماه از یک کود  خوب  استفاده نمایید.این گل‌ها باید مرطوب باشد، اما نباید خیس باشد. 

هرس گل آهاری:

در اواسط تابستان شروع به گل دادن می‌کندکه تا اولین یخبندان ادامه پیدا می‌کند و پس از آن متوقف می‌شود گل‌های خشک شده را جدا کنید تا رشد گل‌های جدید را تقویت کنید.همچنین با هرس نمودن شاخ و برگ‌هایی که بیش از اندازه بلند شده‌اند هم رشد آنها را تقویت کنید و هم به باغچه تان ظاهر مناسبی بدهید.

گونه های گل آهاری:

 از گونه های این جنس می توان    z.angustifolia   , z. haageana  ,  z.Mexicana  با گل های کم پر ونیمه پرپر  وz.elegans   را نام برد.ولی گونه zinnia eleganse در بین سایر گونه ها گلهای به مراتب زیباتر می باشد.امروزه ارقام پا کوتاه وپا بلند به بازار عرضه شده که ارقام پا کوتاه آن  بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

 

z.elegans 

553

گل آهاری گونه الگانس از بهترین و زیباترین انواع شناخته شده گل آهاری میباشد که کشت و کار می شود.


z.Mexicana

553

گل آهاری گونه  مکزیکن دارای ساقه ای مستقیم  مانند باریک و گل های پرپشت مانند اغلب گل های آهار ولی با باریک تر با برگ های کوچک تر و نیزه ای مانند و طول ساقه آن به 60 سانتی متر می رسدs.z.angustifolia

این گونه از گل آهاری بومی شمال و غرب و قسمتی از جنوب غربی ایالات متحده است که هیبریدهای این گونه با گونه های دیگر از گیاهان محبوب باغی می باشد.
 

کاربرد گل آهاری:

                                                              

کاربرد گل آهاری در فضای سبز،پارک ها و بولوارها بعنوان حاشیه کاری، پوشاننده بصورت تنها و یا با ترکیب با گل های دیگر   می باشد و نیز بعنوان  گل بریدنی در گلدان مورد استفاده دارد.

آفات و بیماری های گل آهاری:

                                                              


از بیماری ها و آفات مهم آهار می توان  به سفیدک  سطحی اشاره کردمی باشد که جه پیشگیری از ان باید از آب پاشی روی شاخ وبرگ آن باید خود داری کرد.گونه z.angustifolia به سفیدک مقاوم است.

تکثیر گل آهاری:

                                                                                                                                       

 تکثیر با بذر است که  هم در خزانه و هم به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت می شود.بذر آنرا در اردیبهشت ماه در خزانه می‌كارند و در تیر ماه آنرا نشا كار می‌كنند. این گل از گیاهانی است كه بذر آن مستقیماً در محل اصلی یعنی حاشیه‌های گل‌كاری كاشته می‌شود و رشد آن بسیار زیاد است.

گل آهار در بین سایر گلها راحت تر رشد کرده و برای کسانی که برای اولین بار می خواهند اقدام به کاشت بذر گل کنند مناسب است ، بذر این گل می تواند مستقیم بر روی خاک  ریخته و در سال بعد با مناسب شدن شرایط مجدد رشد کند.

برای کاشت بذر گل آهار در باغچه می بایست در اواسط تا اواخر بهار بعد از آماده سازی خاک تا عمق بیست سانتی متری اقدام به کشت  بذر ها بکنیم . بستر کشت این گیاه باید از خاک سبک با زهکشی مناسب برخوردار باشد مخلوطی از خاک برگ  کوکوپیت و پرلایت مناسب است قبل از کاشت بذر بستر کشت را کمی مرطوب کرده و سپس بذر ها را در فواصل مناسب بکارید و بر روی آن مقدار کمی خاک برگ الک شده به ضخامت نیم سانتیمتر بپاشید در روزهای اولیه کاشت بذر ها بهتر است از روش غبار پاشی برای آبیاری استفاده نمایید . برای گلدهی بهتر گیاه  میتوان برای کاشت بذر در فواصل زمانی مناسب اقدام به کاشت کرد تا گلدهی گیاه بصورت مستمر صورت گیرد .

در صورتی که قصد کاشت این بذر ها را در منزل کاشته و سپس به باغچه منتقل کنید می توانید در اواخر اسفند اقدام به کاشت بذر ها در بستر کشت نمایید و سپس در اواسط بهار در هنگامی که  گیاهان 4 تا 6 برگی شدند می توانید گیاهان جوان را با فضای باز منتقل کرده و در فواصل مناسب ( 15 الی 20 سانتیمتر بکارید ) . برای رشد بهتر گیاه در طول دوره رشد می توان از کود  دوره رشد مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد در هنگام گلدهی گیاه نیز می توان از کود گلدهی مخصوص گیاهان زینتی برای داشتن گلهای بهتر و بزرگتر استفاده کرد .
نشاء کار آن مشکل است  چون وقفه رشد وتلفات زیاد است .لذا بهتر است به صورت مستقیم کشت شود.زمان انتقال نشاء وقتی است که گیاهان ۳-۴ برگی  شده قسمت هوایی به ۶-۷ cm رسیده باشدچنانچه این کار به تعویق  افتد وگیاه بزرگ شده انتقال یابد  پس از مدتی برگ های پایینی آن می  ریزد وشکل گیاه در ابتدای رشد نا مطلوب خواهد بود.
زمانی که گل‌های آهاریتان در جایشان مستقر شده و ریشه دواندند، دیگر انتظار می‌رود خودشان به خوبی رشد کنند .

شماره تماس:
09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

کاربرد گل آهاری در فضای سبز،پارک ها و بولوارها بعنوان حاشیه کاری، پوشاننده بصورت تنها و یا با ترکیب با گل های دیگر   می باشد و نیز بعنوان  گل بریدنی در گلدان مورد استفاده دارد.

نباید اجازه داد خاک به طور کامل خشک شود بخصوص در ایام تابستان با گرمی هوا و افزایش دما نیاز گیاه به آب بیشتر می شود ، البته نباید خاک گیاه همیشه غرق آب باشد که باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد ،

محل کاشت گل آهار باید در طول روز حداقل 4 الی 6 ساعت از تابش مستقیم نور خورشید برخوردار باشد

تعداد بازديد : 2246
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران