گل سلوی:Salvia 

گیاهیست علفی، چندساله، با برگ هایی بلند و نیزه ای ماننداز جنس Salvia و خانواده Lamiaceae (نعنائیان) بومی برزیل است. این گیاه در حال رشد در زمانهای گرم و با رطوبت بالای سال به 2 تا 3 متر (6.6 تا 9.8 فوت) ارتفاع میرسد. این گیاه از گیاهان زینتی محبوب در سراسر جهان است.در این گیاه برگ‌ها نسبتاً عریض و نوک تیز بوده و گل‌های قرمز آن در انتهای دمگل به‌صورت خوشه‌ای قرار دارد.
 

دمای 22 درجه سانتیگراد در مدت 7 تا 14 روز و دمای مناسب برای رشد گیاه 15 تا 18 درجه سانتیگراد استنیاز نوری این گیاه در زمستان و مکان های سردسیر، آفتاب کامل و در تابستان و مکان های گرمسیری، نیم سایه میباشدمریم گلی نیاز به خاک با زهکشی خوب حاوی خاک معمولی باغچه با کمپوست یا خزه تورب داردمریم گلی از اواسط بهار گلدهی را آغاز می‌کند و در گونه‌های هیبرید آن گل‌ها به رنگ صورتی، زرد و شیری نیز دیده می‌شوند. این گیاه در گلخانه به‌صورت دائمی رشد می‌کندگل سلوی در دو‌ واریته ی پاکوتاه و پا بلند و به صورت گلدانی وجعبه ای، به بازار عرضه می گردد و  نشاهای تهیه شده در اردیبهشت ماه به فروش می رسند. مریم گلی زینتی نسبت به سایه مقاوم بوده و میزان گلدهی آن در واریته های مختلف، متفاوت است. فصل گلدهی گل سلوی پا بلند، تابستان می باشد.به جهت آبیاری می بایست زمانی به گیاه آب داد که خاک آن خشک شده باشد. این گونه آبیاری، بهترین روش جهت رفع نیاز آبی گیاه می باشد. گل محبوب سلوی، گیاهی است که نسبت به شور بودن خاک حساس است، به همین جهت است کوددهی آن تاز مانی که ریشه های گیاه و خود گیاه قوی شوند، می بایست پرهیز کرد.

                                                                                                              

گیاه سلوی دارای چندین گونه است که گونه ی Salvia splendens با نام های  scarlet sage و red salvia و Tropical sage بیشتر از سایر گونه ها کشت و کار می شود که در مناطقی که دما همیشه بیش از 4 درجه سانتیگراد باشد به شکل گیاهی چندساله و در مناطق سردتر به عنوان گیاهی یکساله پرورش داده می شود نمونه های متداول زینتی حداکثر حدود 45 سانتیمتر ارتفاع میابند اما در موطن اصلی شان به حدود 130 سانتیمتر نیز می تواند برسد.  رنگ اصلی گلهای این گیاه قرمز رنگ است و  به کمک اصلاح ژنتیکی رنگهای سفید، صورتی و بنفش آن نیز وجود دارد. فصل گلدهی این گیاه در اواسط الی اواخر تابستان و تا میانه پاییز است.


و نیز گونه ی Salvia.officinalis  با نام سلوی باغی Garden sage  دائمی و با ساقه چوبی با برگ هایی خاکستری رنگ و گل هایی برنگ آبی و بنفش که حدود 45 سانتیمتر ارتفاع دارد  و دارای انواع ابلق نیز هستو گونه ایست که بیشتر مصارف دارویی داشته و به عنوان یک گیاه دارویی شناخته می شود و از لحاظ شکل ظاهری با گل سلوی متفاوت می باشد. 

                                                      

کاربرد گل سلوی :

                                                                                                                                                                                                                                                   

کاربرد گونه های زینتی گل سلوی در فضای سبز مخصوصأ در مناطق سایه  می باشد که از آن  برای کاشت در حاشیه‌ها و کنار راهروها ،بولوارها،پارک ها در زیر درختان و ترکیب با گل های دیگر به منظور زیبا سازی و ایجاد فضای سبز استفاده می‌شود و از انواع گونه های دارویی آن که به نام مریم گلی شناخته شده است برای آرامش بخش و مداوای  قند خون است استفاده می شود.

آفات و بیماری های سلوی:

                                                                                                                                                               

از مهمترین آفات گل سلوی میتوان  شته و شپشک آردآلود  از بیماری های این گل زیبا نیز می توان به سفیدک پودری ، لکه برگی و سوختگی بوترتیس اشاره کرد که مکانهای سایه و خیس شدن برگها هنگام آبیاری شرایط مناسب را  برای  شیوع بیماری های قارچی فراهم میکند.

 

تکثیر گل سلوی یا مریم گلی:

                                                                                                                                                                                        

 برای تکثیر گل سلوی یا مریم گلی از دو روش کاشت بذر و قلمه میتوان استفاده کرد که کاشت  از طریق بذر چه بصورت مستقیم و چه بصورت نشاکاری بسیار متدوال تراست البته برای گونه های یکساله و تکثیر از طریق قلمه معمولا برای گونه های چند ساله استفاده می شود  که برای افزایش از طریق کشت بذر خیس کردن بذرها برای چند ساعت در آب است. همچنین پس از آنکه خاک را آماده کردید، بهتر آن است که سطح آن را به خوبی صاف کنید و سپس آن را آبیاری کنید تا خاک رطوبت مناسب جهت کشت بذر را داشته باشد. سپس بذرها را به آرامی بر روی خاک پاشیده و روی آنها را تا ارتفاع نیم سانتیمتر با کود کاملا پوسیده حیوانی بپوشانید و مجددا به وسیله آبپاش آبیاری کنید. دلیل استفاده از آبپاش جهت آبیاری این است که بذرها از خاک بیرون نیایند.زمان مناسب جهت کاشت بذر ۸ هفته قبل از آمدن بهار می باشد که در این زمان می بایست بذرها را درون محیط گلخانه ای و خزانه های مناسب کاشت و سپس نشا های آماده شده را در فصل بهار به زمین اصلی منتقل کرد. همچنین می توان بذرها را پس از آخرین دوره یخبندان و سرما و زمانی که دمای هوا مناسب باشد، بصورت مستقیم در خاک باغچه کاشت
حتما از کود دامی کاملا پوسیده و چند ساله برای پوشاندن بذرها استفاده کنید و به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید. در صورتیکه کود دامی موجود نبود می توانید به جای آن از ورمی کمپوست استفاده کنید. استفاده از کود دامی موجب بهتر سبز شدن و جوانه زنی گیاه و همچنین بالا رفتن قدرت آن می شود.


                                                                                                       
 

گل سلوی و مریم گلی از تولیدات نهالستان سامیان پردیس سبز

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

صحرایی: 09355161163

     مالمیر    :09384398752 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران