نرگس درختی: Philodelphus coronarius

 

553

 

 نرگس درختی با نام علمی Philodelphus coronarius انگلیسیEnglish dogwood – sweet mock-orangeدرختچه ای خزان دار از خانواده Hydrangeaceae بومی اروپا این گیاه خزان دار بومی ارمنستان و اروپای جنوبی است.اواخر بهار گلهای سفید رنگ و بسیار معطر ان به قطر۳ سانتی متر ظاهرمیشود.برگهای قلبی شکل،نوک تیز و به رنگ سبز روشن و طول آن ۲/۵-۱۰ سانتی متر میباشند.حداکثر بلاندای ۲/۵-۳ متر و حداکثر گستردگی آن ۲ متر است.

 

این گیاه تا 3 متر رشد می کند و 2.5 متر گستردگی آن میباشد و بین 5 تا 10 سال طول میکشد تا به رشد نهایی خود برسد.نرگس درختی سرعت رشد بالایی دارد .برگهایی دندانه  دار دارد .

گلهای این گیاه سفید و فنجانی شکل میباشند و بسیار معطر هستند.
زمان شکوفایی این گل اواخر بهار و اوایل تابستان میباشد .گلها همزمان هم نر هستند هم ماده و گرده افشانی توسط زنبورها صورت می گیرد.
بهتر است این گیاه در آفتاب قرار داشته باشد برای داشتن گلهای بیشتر


553

 

آفات و بیماری های نرگس درختی:

 

درختچه نرگس درختی اگر چنانچه خوب تغذیه شود و گیاه مقاومی است ولی در صورت ضعیف بودن ممکن است درگیر آفاتی چون شته ویا شانکر لکه برگی شود.

 هرس نرگس درختی:
 

 درختچه نرگس درختی را بعد از دوره گلدهی باید به هرس کرد شاخه های خشک شده،مسن و شاخه هایی که باعث بدشکل شدن درخت می شوند را حذف کنید می توانید آن را در تابستان و پاییز هم هرس کنید.
 

کاربرد نرگس درختی:

به علت بوی خوش و پر گل شدن در فصل بهار هم بسیار محبوب است و  ان را  بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها ،ایجاد زمینه برای گل های فصلی و نیز به عنوان درختچه های حاشیه ای استفاده می شود،با هرس منظم آن می توان از آن به عنوان حاشیه و دیوار سبز دور زمین استفاده کرد.
از کاربرد دیگر نرگس درختی استفاده  از برگ های آن است زیرا 
برگهای این گیاه سرشار از ساپونین میباشد و اگر خرد شوند با آب تولید کف می کند و یک پاک کننده موثر می باشد.مانند صابون ملایم عمل می کند.از برگ این گیاه میتوان به عنوان گردگیر و برای پولیش چوب استفاده کرد.

 

تکثیر نرگس درختی:

553


كاشت بذر در بهار، كه در هواي آزاد مي‌ توان آن را کاشت.
گرفتن قلمه چوب سخت در اوايل بهار، قلمه‌ها را در شاسي يا گلخانه تكثير ريشه‌دار مي‌كنند. قلمه چوب نرم را اوايل تابستان مي‌گيرند و در گلخانه ريشه‌دار مي‌كنند.

 جداكردن پاجوش با مقداري ريشه از پاي گياهان مسن در بهار.
 خوابانيدن شاخه در پاييز.
 گرفتن قلمه ریشه نیز از روش های تکثیر نرگس درختی می باشد.

                                     
553
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

اواخر بهار گلهای سفید رنگ و بسیار معطر ان به قطر۳ سانتی متر ظاهرمیشود.

درختچه نرگس درختی را بعد از دوره گلدهی باید به هرس کرد شاخه های خشک شده،مسن و شاخه هایی که باعث بدشکل شدن درخت می شوند را حذف کنید می توانید آن را در تابستان و پاییز هم هرس کنید.

این گیاه خزان دار بومی ارمنستان و اروپای جنوبی است.

تعداد بازديد : 3709
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران