کامیس پاریس ،لاوسون :(chamaecyparis lawsonia )

         4                  553

                                                                         کامیس پاریس گلدانی تولید مزرعه نهال کرج                                          لاوسون نوک طلایی گلدانی تولید مزرعه نهال کرج
 

  درختی است هرمی شکل از خانواده Cuprecaceae که به لاوسون یا شبه سرو ها معروفند. دارای شاخه های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است . پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگیها و فرورفتگیهای فراوان و فلسی است و به رنگ آجری می باشد بومی آمریکای شمالی و غربی است و دارای واریته هایی به رنگهای کبود، سبزو طلایی می باشد .دارای سیستم ریشه ای عمیق وقوی وگسترده است ودربرابرباد شدید مقاوم است،سرعت رشد آن متوسط می باشدولی اگر رطوبت بالا باشد رشدش سریعتر می شود این گونه بیشترین تعداد رقم و فرم باغی را درمیان گونه های خانواده سرو دارد و حتی برای آنها کلید شناسایی و طبقه بندی هم ارائه شده است.

     بهترین خاک،خاک شنی لومی یا رسی لومی میباشد ولی به طورکلی خاک باغچه مخلوط با کود حیوانی با زهکشی عالی و ph۴.۵ تا ۷ مناسب است بیشتر خاک اسیدی را ترجیح میدهد.تا -۲۳ درجه را تحمل میکند در کل هوای خنک را میطلبد و متحمل به سرماست به آفتاب مستقیم و زیاد نیاز دارد .در صورت نور کم شاخه و برگهای داخلی قهوه ای و سوخته میشوند.

  کاربرد لاوسون یا کامیس پاریس:

شبه سرو لاوسون به عنوان درختی زینتی در گلدان یا به عنوان تک درخت در پارک هاو باغ ها و یا به صورت دیواری سبز در فضای سبز کشت می گردد.
 

   تکثیر لاوسون، کامیس پاریس:

  تکثیر این گونه ها از طریق کشت بذر، ریشه دار کردن قلمه و انجام پیوند صورت می پذیرد.
 

     گونه های کامیس پاریس یا لاوسون:  

    

    سرو لاوسون: Chamaecyparis lawsoniana

 

درختی است هرمی شکل، دارای شاخه های گسترده و آویخته و شاخه اصلی که نوک آن خمیده یا پهن شده است . پوست تنه آن اسفنجی، دارای برجستگیها و فرورفتگیهای فراوان و فلسی است و به رنگ آجری می باشد .
در جوانی درخت گلدانی بسیار مناسبی است و با بالا رفتن سن نیز تک درخت بسیار زیبایی برای چمنزارهاست.

 

    گونه های لاوسون  :

لاوسون طلایی، زعفرانی: Chamaecyparis lawsoniana ‘Aurea

 

 553 

 

   کوتاه و کند رشد است و حداکثر ارتفاعآن به ۴ تا ۵ متر می رسد. برگها فلسی بارنگ زرد طلایی میباشد.به سرمای زیاد حساس است. تابش مستقیم آفتاب یا سایه نسبی را ترجیح می دهد .باید از بادهای گرم یا خشک محافظت شود . به آلودگی، دود و غبار محیط حساس است بهترین رشد را در خاک لومی شنی با رطوبت متوسط و زهکشی خوب می نما ید. خشکی را تحمل می کند .بهترین رشد در نواحی خنک، مرطوب یا ساحلی دارد و  گرما و سرما رابخوبی تحمل می کند.

شماره تماس: 09126947735 لشگری

   لاوسون الوودی :Chamaecyparis lawsoniana ‘Ellwoods

 553 

درختی است از شبه سرو ها و از خانواده Cuprecaceae  با برگهای سوزنی یا نیشتری به طول ۶ میلیمترو  فرم تاج مخروطی و کشیده و آبی رنگ که اولین بار در سال ۱۹۲۹ در پارکی در انگلستان از یک نونهال کشف و معرفی شد .

 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

 

   شبه سرو ساوارا:Chamaecyparis pisifera

 553 

 

 درختی است از شبه سروها یا کامیس پاریس از خانواده Cuprecaceae که  خیلی کند رشد است و حداکثر به ارتفاع ۴ تا ۵ متر می رسد . تاج مخروطی پهن است.برگهای خارجی تاج زرد روشن تا طلایی و برگهای داخلیزرد تا سبز روشن. نوک شاخه ها به صورت رشته هایی باریک، بلند و بدون انشعاب است و این یک مشخصه مهم درشناسایی آن از سایر ارقام است .

 

 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

شبه سرو فری یا پاکوتاه:Chamaecyparis obtusa

 

 553 

درختی است از شبه سرو ها و از خانواده Cuprecaceae بومی تایوان و ژاپن  کوتاه قد و خیلی کند رشد که  تا ارتفاع حدود ۶۰ سانتیمتر و پهنای ۹۰ سانتیمتر می رسد. مجموعه برگها و شاخه های کوتاه فردار و پیچ خورده شبیه گل کلم و به صورت حفره هایی چندلایه از وسط به سمت خارج گسترد ه شده و یا به صورت کپه و منگوله ای در انتهای شاخه ها قرار می گیرند .

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال و بوته ارقام مختلف انگور، مشاوره برای احداث باغ  ، هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

لشگری:09126947735 

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

 

تکثیر این گونه ها از طریق کشت بذر، ریشه دار کردن قلمه و انجام پیوند صورت می پذیرد.

درختی است هرمی شکل از خانواده Cuprecaceae که به لاوسون یا شبه سرو ها معروفند.

تعداد بازديد : 1759
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران