درختچه توری: Lagerstromia

                      Crepe-myrtle

553553

شماره تماس:09126947735 لشگری

درختچه ایست از خانواده Lythraceae بومی آسیا ،چین،کره و ژاپن می باشد.اين گياه داراي گونه هاي زيادي است كه برخي از آنها برگريز وعده اي هم هميشه سبز ميباشند. برگهايشان مركب، بيضي شكل، كامل و به طول 5/2 تا 5 سانتيمتر بوده كه بصورت متقابل، متناوب يا چرخه سه تايي قرار گرفته اند. رنگ برگها در بهار سبز روشن متمايل به قرمز و در پاييز نارنجي يا قرمز و گاهي زرد ميباشد. گلها با گلبرگهاي چيندار، به قطر حدود 5/3 سانتيمتر، در خوشه هاي مركب گرد يا كمي مخروطي و به طول 5 تا 30 سانتيمتر، در انتهاي شاخه ها تشكيل ميشوند. رنگ گلها قرمز، صورتي، بنفش، سفيد يا صورتي ملايم بوده و دوره گلدهي طولاني، از اوايل تيرماه تا اواخر شهريور ماه ميباشد. پوست تنه توري صاف و برنگ خاكستري روشن مايل به سفيد است كه وقتي كنده ميشود قسمت داخلي صورتي رنگ است. شاخه ها بدون كرك، چهارگوش و مايل به قرمز هستند. ميوه آن كپسول كروي است كه حاوي تعدادي تخم ميباشد.دارای پوست صاف خاکستری و لکه دار میباشد که هر سال میریزد قسمت داخلی و زیر پوست ساقه درختچه توری صورتی رنگ است. شاخه ها بدون کرک، چهارگوش و مایل به قرمز هستند.گل ها در فصل تابستان در خوشه های بزرگ معمولاً صورتی، بنفش، و یا سفید ظاهر میشوند و تا 9 سانتیمتر قطر دارند و میوه های آن میوه آن کپسول کروی است که حاوی تعدادی تخم بوده و به رنگ قهوه ای یا سیاه میباشند.خاک مرطوب را دوست دارد و در آن رشد بسیار سریعی دارد اما تحمل شرایط خشک را نیز تا حدودی داردبهترین خاک برای کاشت توری، مخلوطی از خاک تازه باغچه و خاک برگ به میزان مساوی است. باید در پائیز هرسال مقداری خاک مناسب، در پای بوته اضافه کرد این عمل باعث می شود که ریشه های سطحی کاملاً پوشیده شده و در زمستان از خطرسرمازدگی محفوظ بماند همچنین طی عملیات مکانیکی حذف علفهای هرز آسیب نبیند. .هرس تنها در فصل زمستان و برای حذف شاخه های بیش از حد انبوه توصیه می شود. قطع سر شاخه گل های پیر در فصل تابستان می تواند به دور دوم و سوم از گلدهی منجر شودتوری در فصل رشد احتیاج به آبیاری با فاصله ولی عمیق دارد اما در زمستان نیازی به آبیاری نیست .

 

 

553

اين گياه داراي گونه هاي زيادي است كه برخي از آنها برگريز وعده اي هم هميشه سبز ميباشند. برگهايشان مركب، بيضي شكل، كامل و به طول 5/2 تا 5 سانتيمتر بوده كه بصورت متقابل، متناوب يا چرخه سه تايي قرار گرفته اند. رنگ برگها در بهار سبز روشن متمايل به قرمز و در پاييز نارنجي يا قرمز و گاهي زرد ميباشد. گلها با گلبرگهاي چيندار، به قطر حدود 5/3 سانتيمتر، در خوشه هاي مركب گرد يا كمي مخروطي و به طول 5 تا 30 سانتيمتر، در انتهاي شاخه ها تشكيل ميشوند. رنگ گلها قرمز، صورتي، بنفش، سفيد يا صورتي ملايم بوده و دوره گلدهي طولاني، از اوايل تيرماه تا اواخر شهريور ماه ميباشد. پوست تنه توري صاف و برنگ خاكستري روشن مايل به سفيد است كه وقتي كنده ميشود قسمت داخلي صورتي رنگ است. شاخه ها بدون كرك، چهارگوش و مايل به قرمز هستند. ميوه آن كپسول كروي است كه حاوي تعدادي تخم ميباشد.

553

مهمترين گونه هاي درختچه توری عبارتند از:

Lagerstromia indica-1

بومي چين است و خزان پذیر است و گلهای آن به رنگ سفید، صورتی، کرمی، قرمز و ارغوانی هستند خزان کننده است و برگ ها پس از تغییر رنگ، تا حدود یک ماه، بر روی شاخه ها باقی مانده و پس از آن خزان می کنند.برگ های آن کوچک، متناوب و صاف و به رنگ سبز تیره است و در فصل پاییز به رنگ زرد و نارنجی تغییر میکند.و به دو فرم وجود دارد:

 الف: درختچه هاي كوتاه كه سرعت رشد آنها كم بوده ، رشد طولي و گسترش عرضي يكساني دارند . 

 ب:درختچه هاي بلند كه ارتفاع آنها از 5/1 تا 9 متر متغير بوده ، پس از تربيت بصورت درخت ، تنه هاي زيبايشان نمايان ميشود .
 

Lagerstromia speciosa-2

یاL. reginae و با  نام انگليسي  Queen crape Myrtle که نوع درختي با ارتفاع بيش از 18 متر ميباشد كه در مناطق حاره يافت ميشود . تنها گونه اي كه به وفور جهت تزئين باغها ، پاركها، حواشي خيابانها ، اتوبانها و بلوارها كاشته ميشود 

 

Lagerstromia rubra-3

 

 553

 این گونه از درختچه توری از گونه های قدیمی شناخته شده است از سال 1874 که بومی چین و کره می باشد و درختچه ایست با پوست قهوه ای و خوشه های درشت گل که از رنگ قرمز روشن تا قرمز تیره یا لاکی دامنه رنگی گل دارد.


 

Lagerstromia violacea- 4

 

553

درختچه ای کوچک یا متوسط با گل های زیبای بنفش که متحمل به سرماست و از خردادتا شهریور زمان گلدهی آن است .

از دیگر گونه های توری می توان 
L. elegans و L. loudoni را نام برد.

تغذیه درختچه توری:


اصولاً توري گياهي است كم توقع كه به مواد غذايي زياد نيازي ندارد. فقط لازم است در اواخر زمستان هر سال، بعد از عمليات هرس، به اندازه يك فنجان كود شيميايي كامل به هر متر مربع از خاك اضافه نمود تا نيازهاي گياه در فصل رشد تامين شود. همچنين ميتوان لايه اي به ضخامت 5 سانتيمتر كمپوست يا پهن اسبي پوسيده پاي بوته ها اضافه كرد.
 

هرس درختچه توری : 
 

.هرس تنها در فصل زمستان و برای حذف شاخه های بیش از حد انبوه توصیه می شود. قطع سر شاخه گل های پیر در فصل تابستان می تواند به دور دوم و سوم از گلدهی منجر شود از آنجائيكه گل توري بر روي شاخه هاي يكساله تشكيل ميشود، لذا جهت افزايش توليد شاخه هاي گل ده لازم است در اواخر زمستان هر سال شاخه هاي مسن را هرس نمود. جهت تسهيل ورود نور و هوا به تمامي قسمتهاي داخلي گياه بايد از تراكم زياد شاخه ها كاست.شاخه هاي شكسته، مريض و آفت زده معمولاً پناهگاه و منبع انتشار آفات و امراض ميباشند. لذا حذف اين شاخه ها در زمستان قبل از فعال شدن گياه جهت حفظ و تأمين سلامت آن ضروري است. در درختچه هاي مسن با حذف كامل شاخه هاي پير ميتوان آنها را وادار به توليد شاخه هاي جديد كرده و بدين ترتيب درختچه را جوان نمود.
 بهترين زمان براي هرس توري فصل زمستان است، زيرا همانگونه كه قبلاً نيز اشاره گرديد، هرس زمستانه باعث ميشود كه تعداد شاخه هاي گلده افزايش يابد. از طرف ديگر، چون شاخه ها بدون برگ هستند، براحتي قابل رويت بوده و حذف كامل يا جزئي آنها با سهولت بيشتري صورت ميگيرد. در درختچه هاي كوچك فقط بايد شاخه هاي ضعيف و بيمار را از ته قطع كرد.در درختچه هاي بزرگ بايد تمام شاخه هاي سال گذشته را با بالاي دومين جوانه قطع كرد. تنها در صورتي كه درختچه بيش از اندازه بزرگ شده و لازمست كه اندازه اش تقليل يابد، ميتوان شاخه هاي قديمي تر را قطع كرد.ميتوان با قطع كامل شاخه هاي تحتاني، درختچه را طوري تربيت نمود كه تنه سفيد و زيباي آن باقي بماندبعد از عمليات هرس، كوددهي ضروريست .

 

 آفات و بیماری های درختچه توری:

شته یکی از آفات رایج گیاه توری می باشد و نیز قارچ سفیدک پودری که با استفاده از قارچ کش ها و کاشت گیاه در محیط های آفتابی و خودداری از خیس شدن برگ های گیاه می توان با آن مبارزه کرد .


تکثیر درختچه توری:

 

نمونه قلمه درختچه توری برای تکثیر

 تكثير درختچه از دو طريق كاشت بذر و قلمه ميسر است. ولي معمولاً روش قلمه بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرد. 
 ـ ساقه هاي جوان را كه مغز بسته و نيمه خشبي شده اند براي تهيه قلمه انتخاب ميكنند.طول قلمه بايد 7 تا 14 سانتيمتر باشد.در صورت برگدار بودن قلمه، فقط چند برگ در انتهاي شاخه نگهداشته، بقيه را حذف ميكنند. وجود برگ و جوانه اثر زيادي بر ريشه دهي قلمه دارد. زيرا جوانه منبع توليد اكسين و برگها منبع توليد كربوهيدراتها هستند كه هر دو براي ريشه دهي ضروري ميباشند.بلافاصله پس از تهيه قلمه ها، بايد آنها را در گلخانه و در بستري مناسب كاشت.

کاربرد درختچه توری:


 کاربرد آن بعنوان تک درختچه زینتی ، کاشت توده ای، فضای سبز ، باغ ها ،پارک ها، حواشی خیابان، اتوبان ، بولوارها کاشته می شود 
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

از آنجائيكه گل توري بر روي شاخه هاي يكساله تشكيل ميشود، لذا جهت افزايش توليد شاخه هاي گل ده لازم است در اواخر زمستان هر سال شاخه هاي مسن را هرس نمود

رنگ گلها قرمز، صورتي، بنفش، سفيد يا صورتي ملايم بوده و دوره گلدهي طولاني، از اوايل تيرماه تا اواخر شهريور ماه ميباشد.

بومی آسیا ،چین،کره و ژاپن می باشد.

تعداد بازديد : 7005
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران