رز آبشار طلایی:Rosa banksiae 

 


درختچه ای زینتی همیشه سبز ،چندساله با گل های زرد و یا سفید معطر از خانواده Rosaceae که در اوایل بهار غرق گل است  و می‌تواند بیش از ۶ متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل‌های رز این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ‌هایی تا ۵ میلی‌متر در شاخه‌های تنومند داشته باشند. برگ‌های این درخت همیشه سبز، به طول ۴ تا ۶ سانتی‌متر، با سه تا پنج و یابه ندرت هفت برگچه به طول ۲ تا ۵ سانتی‌متر با حاشیه دندانه‌دار است. گل‌های آن کوچک هستند و ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر قطر دارند و عموماً سفید یا زرد کمرنگ می‌باشند و دمای10-درجه سانتیگراد  را متحمل می باشد.گیاهی خزان دار بارارتفاع حدود ۲ متر و پر از ساقه های ترکه ای است که آن را برای ایجاد حریم و حایل گیاهی،نیز برای کاشت مخلوط با سایر گیاهان مناسب نموده است.اگر همه ی ساقه های باریک قدیمی منظماً قطع شود گیاهی پُرعمر خواهد بود.رشد کندی دارد و ۵ سال طول می کشد تا بلوغ رسد.گلها از سال اول پدیدار می شوند.رنگ گلهای زرد روشن است و برگ های دندانه دارآن قبل از ریزش در پاییز زرد می گردد.
 

گونه های رز آبشار طلایی:


1-Rosa banksiae var. banksiae:پرگلبرگ است. نوعی خودرو است و گل آن به رنگ سفید است. به نظر می‌آید که رقم بسیار محبوب Rosa banksiae 'Lutea' به رنگ زرد از آن بوجود آمده‌است.


2-Rosa banksiae var. normalis Regel دارای ۵ گلبرگ است.

رقم R. banksiae 'Lutescens' نیز گل‌هایی به رنگ زرد روشن دارد. با توجه به کتاب ، بزرگترین گل رز آبشار طلایی در جهان درتوم‌استون، آریزونا استکه بیش از ۷۹۹ متر مربع است و دارای تنه ۳٫۶ متری است و در سال ۱۸۸۵ کاشته شد.
عموماً نوعیپلینا(Plena) با گل دو تایی پُرپَر پرورش داده می شود 

کاربرد رز آبشاری:


                                                                                                               
 

 کاربرد آبشار طلایی بعنوان پرچین، دیوارپوش روی آلاچیق و داربست  که در فضاهای سبز، پارک ها و بولوارها . باغات و بخصوص زیباسازی ویلا ها می باشد.

 

هرس رز آبشاری:

برای هرس آبشار طلایی بهترین زمان پس از پایان دوران گلدهی است که باید شاخه های ضعیف و خشکیده را هرس کرد تا جا برای رشد و نمو شاخه های جدید و قوی گلده ایجاد شود.

تکثیر رز آبشاری:

 


                                           
                                                                            

تکثیرآبشار طلایی از طریق بذر و قلمه و پیوند جوانه و تقسیم ریزوم‌ها امکان پذیر است کهتولید بذر در این گیاه کم صورت می‌گیرد. چون گرده‌های این گیاه نمی‌توانند خود گیاه را بارور سازند و بایستی توسط سایر حشرات گرده‌های پایه‌های دیگر به این گیاه برسد تا بارور شود و روش مناسب تر  در فصل پائیز از طریق قلمه نیمه خشبی و در تابستان از روش پیوند جوانهمی باشد و روش دیگر نیز جدا کردن پاجوش ها است که روشی بسیار ساده و کارآمد است.

شماره تماس:09126947735 لشگری
 

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

تکثیرآبشار طلایی از طریق بذر و قلمه و پیوند جوانه و تقسیم ریزوم‌ها امکان پذیر است

کاربرد آبشار طلایی بعنوان پرچین، دیوارپوش روی آلاچیق و داربست  که در فضاهای سبز، پارک ها و بولوارها . باغات و بخصوص زیباسازی ویلا ها می باشد.

بهترین زمان هرس پس از پایان دوران گلدهی است که باید شاخه های ضعیف و خشکیده را هرس کرد تا جا برای رشد و نمو شاخه های جدید و قوی گلده ایجاد شود.

تعداد بازديد : 1487
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران