پپرومیا:PEPEROMIA 

جنس گیاه پپرومیا (Peperomia) دارای بیش از 1000 گونه از گیاهان همیشه سبز است و متعلق به خانوادهPiperaceae است. برخی از گونه ها به صورت بالا رونده و برخی دیگر به صورت اپی فیت یعنی روی گیاهان دیگر رشد می کنند.برخی گونه ها برگ های زیبایی دارند و گیاهان ایده آلی برای آپارتمان و درون ساختمان هستند. گیاهان پپرومیا گل های زینتی و بزرگی ندارند. گل آذین آن ها به صورت سنبله و فشرده است و معمولا تعداد زیادی از سنبله ها روی گیاه ایجاد می شود که به آن زیبایی خاصی می دهد.و گل های  آن به رنگ سفید یا زرد است که روی سنبل کوتاهی، مانند دم موش ظاهر می شود. گلها به وبه طول ۱۲ تا ۱۵سانتی متر هستند و از اوایل بهار تا اواخر پاییز به چشم می خورند.برگهای پپرومیا صورتی کمرنگ ،سبز و یا ابلق یسته به گونه آن می باشد.به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد را تحمل نمایدو در فصل رشد دمای ۲۴ – ۳۰ درجه برای آن بسیار مناسب است.گیاهان پپرومیا معمولا ریشه های سطحی و کوچک دارند و اصولا در مناطق بومی خود غالبا به صورت اپی فیت رشد می نمایند. آن ها در گلدان های کوچک بهتر رشد می نمایند. خاک گلدان بایستی از کمپوست و مواد آلی باشد. گیاه را در بهار و تابستان آبیاری منظمی نموده لیکن در پاییز و زمستان آبیاری را کم نمایید به طوری که خاک گلدان مرطوب یا نیمه خشک باشد. گلدان را در زمستان در دمای حدود ْC10 قرار دهید.در آبیاری مراقب باشید تا آب زیاد به آن داده نشود. بین آبیاری ها اجازه دهید تا خاک گلدان نسبتا خشک شود. اما در بهار و تابستان گیاه را مرطوب نگاهدارید و هر روز یک یا دو بار برگ های آن را اسپری نمایید. برای تامین رطوبت بیشتر می توانید گلدان رادر ظرف بزرگتری حاوی خزه و یا ابر خیس شده قرار دهید. نور کافی برای گیاه تامین نمایید. شما می توانید گلدان را پشت پنجره قرار داده تا از نور بیشتری برخوردار شود. لیکن از نور مستقیم به خصوص در ماه های بهار و تابستان دور نگهدارید. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعویض نمایید. در بهار و تابستان هر ماه یک بار با کود مایع تغذیه نماییدمیزان رطوبت لازم حدود ۵۰ درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نماید، لکه هایی بر روی سطح برگ ظاهر می گردد و برگ را بی حس می کند و برگ می افتد.هر دو ماه یک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهید تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را درفضای آزاد در محلی سایه قرار دهید تا حالت طبیعی خود را به دست آورد.هر اندازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد، ریشه و ساقه از پوسیدگی محفوظ خواهد بود. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاده کنید و کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.ریشه های این گیاه سطحی و ریز است،ترجیح میدهند در گلدان کوچک زندگی کنند،به هر صورت هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم ان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید.غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند،انها را دست مالی نکنید.

بطور کلی میتوان پپرومیا را از نظر ظاهری به سه دسته تقسیم کرد:


1:بوته ای که دارای دمبرگ های قرمز هستند و بعضی نیز برگ های گوشتی و قلبی شکل دارند .
2:دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند و بعضی ساقه های گوشتی و برگ های گوشتی دارند و لبه ی برگ ها ارغوانی است و گاه سطح برگ با موهای بسیار ظریفی پوشیده شده است .
3:گروه بالا رونده که به داربست یا قیم بسته می شوند و بالا می روند، یا این که از اطراف گلدان آویزانمی شوند و دارای ساقه های قرمز و برگ های ظریف نقره ای و بعضی دارای برگ های سبز آبدار هستند وبخصوص برای گلدان های آویز بسیار مناسبند.

واریته های مهم گل پپرومیا:

پپرومیا :Pepromia caperata

از گونه های متداول زینتی خانه و آپارتمان P.caperata است. مناطق طبیعی آن آمریکای جنوبی و نواحی گرم و مرطوب است. این گیاه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع 25تا30 سانتی متر می رسد. برگ ها به تعداد زیادی تولید شدهو به رنگ سبز تیره با سطوح ناهموار می باشند. رنگ برگ ها گاه متمایل به ارغوانی بودهو قلبی شکل می باشند. دمبرگ ها نسبتا بلند و به رنگ نارنجی هستند. گلزایی آن از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه می یابد.مناطق طبیعی آن آمریکای جنوبی و نواحی گرم و مرطوب است. این گیاه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع 25تا30 سانتی متر می رسد. برگ ها به تعداد زیادی تولید شدهو به رنگ سبز تیره با سطوح ناهموار می باشند. رنگ برگ ها گاه متمایل به ارغوانی بودهو قلبی شکل می باشند. دمبرگ ها نسبتا بلند و به رنگ نارنجی هستند. گلزایی آن از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه می یابد.
 

پپرومیا هندوانه ای:Pepromia argyreia

پپرومیا هندوانه ای گیاهی زینتی و زیبا بوی آمریکای جنوبی و از خانواده ی فلفلی ها میباشد این خانواده دارای بیش از ۱۰۰۰ جنس گیاه است که تعداد اندکی از آنها برای آپارتمان مناسب میباشد.پپرومیا هندوانه گیاهی است بسیار آنتیک با نگهداری راحت برگهای گرد و  شبیه پوست هندوانه و با خطوط سفید و سبز ودمبرگ های قرمزرنگ خود  هر چشمی را نوازش میدهدگیاهی بسیار رطوبت دوست است و در صورت پایین بودن رطوبت  اشباع برگ هایش کوچک میشود این گیاه را هم میتوان با بذردر گلخانه  هم با قلمه ساقه و هم با قلمه برگ افزایش داد

 

پپرومیا قاشقی:Peperomia magnoliaefolia

                                   

این گونه از گیاه پپرومیا با نام انگلیسی Desert privet مانند سایر پپرومیا ها از خانواده Piperaceae که بومی  برزیل، آفریقای جنوبی و مرکزی می باشد این گیاه گونه های متعددی دارد که در گوشتی بودن برگ یا اندازه گیاه متفاوت است. برگ ها از تخم مرغی تا کمی قلبی شکل متغیر است، برق و گوشتی بوده و به رنگ سبز نسبتا تیره تا ابلق دیده می شود. زادگاه این گیاه در جنگل های سایه دار است و به همین دلیل مقاوم به سایه درون آپارتمان نیز هست. ارتفاع آن  به ۲۵ سانتیمتر هم می رسد. پپرومیا قاشقی نسبتا رشد طولی کمی دارد و عریض می شود.گل آن بصورت شاتون باریک و دراز سبز رنگ است که هیچ ارزش زینتی نداردو بهتر است که ساقه گلدهنده را حذف کنید تا رشد رویش گیاه ادامه یابد.  نور چندانی نیاز ندارد و مقاومت خوبی نشان می دهد.این گونه سرمای زیاد را تحمل نمی کند و نهایتا تا ۱۰ درجه سانتیگراد می تواند دوام بیاورد. دمای مناسب محیط در فصل رویش ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد است. نور متوسط و غیر مستقیم برای این گیاه مناسب است . نور فلورسنت باعث مرگ پپرومیا قاشقی می شود خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

:peperomia graveolens

 

                                    

ازارقام زیبای پپرومیا می باشد که بومی کشور اکوادور بوده  و بخاطر شکل و رنگ زیبای برگ هایش مورد توجه بسیاری است.


عوارض و آفات و بیماری های گل پپرومیا:

کپک خاکستری از مهم ترین بیماری های گل پپرومیاست که قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است وبا سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده و غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

اگر رنگ برگ ها زرد و سطح زیرین آنها پوشیده از تارعنکبوت است عامل آن کنه ی ریز قرمز  است که باید گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید و غبارپاشی در کاهش افت مثر است.
از عوارض مهم گل پپرومیا میتوان به این موارد اشاره کرد اگر بنظر می رسد که برگ ها دارای تاول هستند  خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید. اگر برگ  ها خم می شوند گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.اگر برگ ها رنگ پریده و رشد گیاه متوقف شده است گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید اگر برگ ها کمرنگ و روبه سفیدی هستند بعلت
 شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده اگر نقاط زرد مانندی روی برگ ها نمایان است بدلیل استفاده  
از مواد براق کننده شیمیایی است که بجای آن با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید.اگر برگ های گیاهتان چروک می شود و می ریزد چون هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده و اگر قسمتی از برگ گیاهتان و قاعده ساقه آن سیاه شده و پوسیده بعلت آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید و اگر فقط ریزش برگ دارید چون هوا سرد است گیاهتان را به محل گرمتری منتقل کنیداگر گیاهتان از طرقه پوسیده بدلیل ابیاری زیاد میباشد آبیاری را کاهش دهید و اگر برگ ها سوخته و ترک برداشته و شکننده شده است بخاطرنور مستقیم و یا خشکی هوا و ریزش ناگهانی آب در خشکی هوا روی برگ هاست.و اگر برگ های پایینی گیاهتان زرد شده است هر پیزی که باعث آسیب رسیدن به ریشه شود میتواند دلیل زردی برگ  هاشود که ابیاری زیاد مهمترین ورایج ترین دلیل آن است و در گونه های ابلق و دو رنگ اگر نوارهای رنگی ازین رفته اند بعلت نور کم و یا نور خیلی زیاد می باشد اگر برگ ها پیچیده می شود بعلت تشنگی ،خشکی و گرمای هوا می باشد که باید غبارپاشی و ابیاری را بیشتر کنید.

 

کاربرد گل پپرومیا:

                                                 

کاربرد این گیاه که بیشتر بخاطر زیبایی و مقاوم بودن به سایه آن مورد پسند است بیشتر بصورت گلدانی در پشت پنجره های خانه ها ویا بصورت آویز در بالکن ها و تراس ها می باشد گر چه در هوای مناسب در خاک و بصورت مستقیم قابل کشت است که با زیبایی برگ هایش میتواند زینت بخش فضای سبز و پارک ها باشد.


تکثیر پپرومیا:

                                 

گل پپرومیا از سه طریق بذر،قلمه برگ،قلمه ساقه و تقسیم بوته قابل تکثیر است که با توجه به نوع  ابلق یا سفید بودن و یا انواع دیگر آن نوع تکثیر باید مناسب باشد انواع ابلق یا سفید ی آن از طریق تکثیر غیر جنسی یعنی تکثیر با قلمه های برگ و ساقه و یا تقسیم بوته قابل افزایش است تا رنگ آن حفظ شود پپرومیای برگ چروکیده كاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به كمك برگ های كاملش تكثیر می كنند و انواع پپرومیای برگ سبز یا معمولی از طریق بذر،قلمه برگ و ساقه و نیز تقسیم بوته قابل افزایش است.
برگ های بالغ را که هنوز شاداب هستند قطع نموده آن ها را در مخلوطی از کمپوست و شن بکارید پس از ریشه زایی آن ها را به گلدان های کوچک محتوی کمپوست و خاک برگ منتقل نمایید.
گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها در  دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد
برای تکثیر از طریق برگ بهتر است برگها را با دمبرگ، از اواسط بهار تا اواسط تابستان جدا کنید و دمبرگ رابا حفظ حدود ۵/۲تا ۳ سانتیمتر از طول آن با یک چاقوی تیز ببرید.سپس برگها را در یک ظرف مسطح حاوی کمپوست  فرو کنیدو بعد از آن یک آبیاری سبک انجام دهید. پهنک برگ باید با خاک تماس داشته باشد اما به زیر خاک فرو نرود. قلمه ها ی برگی پپرومیا را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و در نور مناسب نگاه دارید. برگهای پژمرده و فاسد، باید بلافاصله خارج شوند. ریشه دهی تا دو ماه طول خواهد کشید و گیاه جدید در محل اتصال برگ به دمبرگ به وجود می آید. زمانی که گیاه به اندازه ۳ تا ۵ سانتیمتر رشد کرد آن را بیرون آورده و درگلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.


شماره تماس:
09126947735 لشگری
 
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

گل پپرومیا از سه طریق بذر،قلمه برگ،قلمه ساقه و تقسیم بوته قابل تکثیر است که با توجه به نوع  ابلق یا سفید بودن و یا انواع دیگر آن نوع تکثیر باید مناسب باشد

بیشتر کاربرد آن بصورت گلدانی در پشت پنجره های خانه ها ویا آویز در بالکن ها و تراس هاو فضای سبز و پارک ها میباشد.

تعداد بازديد : 325
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران