تکثیر درخت آلو با قلمه: plum tree propagation by cutting

چگونگی قلمه گیری از درخت آلو:


  درخت آلو اگر از قلمه چوب سخت در اواخر پاییز یا زمستان از شاخه های دو ساله  تکثیر شود  بسیار رشد خوبی دارد. قلمه ای با ارتفاع حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و ضخامت ۱سانتیمتر  اندازه ضخامت یک مداد که در نور کامل و فضای خوبی رشد کرده باشند و دارای جوانه یا برآمدگی که توانایی ایجاد برگ را داشته باشد از قلمه گیری از شاخه های ضعیف و شاخه های اسپور و شاخه هایی که خیلی از شاخه های اطرافش بلندتر باشد خودداری کنید.

آماده سازی هورمون ریشه زایی برای قلمه:

برای آماده سازی هورمون برای تکثیر از طریق قلمه ابتدا مخلوطی از یک قسمت هورمون ریشه زایی اکسین  باغلظت مایع با ۹ قسمت آب تمیز را درون یک بطری آماده کنید.زمانیکه برای کاشت قلمه آماده بودید انتهای قلمه ها را به مدت ۵ ثانیه در داخل محلول قرار دهید.

چگونه قلمه زدن درخت آلو:

قلمه ها را در ظرفی که دارای چند سوراخ باشد از خاکی با قسمت های مساوی از شن درشت و پیت ماس نیمه مرطوب پر کنید و قسمت بدون برگ قلمه را داخل خاک فرو کنید و محکم کنید سطل حاوی قلمه را در فضای باز که دارای نور و آفتابی باشد قرار دهید و آن را از وزش باد و سرما حفظ کنید اگر قلمه ها نیاز به آبیاری داشتند انجام دهید ولی از کاملا خیس شدن آن پرهیز کنید خاک باید نمدار باشد ولی نه خیس.
قلمه ها را برای اینکه ببینید ریشه داده اند یا نه بعداز حدود  ۴ تا ۶ هفته چک کنید.نگران نباشید اگر ریشه زایی حتی ۲ماه یا بیشتر طول کشید قلمه ها به آرامی تلاش میکنند برای استحکام خود که نشان دهنده ریشه زایی است.اگر قلمه ها بعد از ۳ ماه ریشه ندادند آنها را از خاک خارج کرده و قلمه های جدید بگیرید.

محافظت و نشاکاری قلمه های درخت آلو:

هرچند که قلمه های درخت آلو خیلی زود ریشه می دهند ولی بعدازجابجایی میتوانند خیلی زود ازبین بروند.اجازه بدهید حداقل یک ماه از زمان ریشه دهی قلمه ها بگذرد و زمانی که ریشه ها تثبیت شدند به ظرف بزرگتری آنها را انتقال دهید و در مکانی سایه آفتاب قرار دهید و آبیاری منظمی داشته باشید تا ریشه ها تثبیت شوند.در مکان های سرد تر در بهار و در جاهای گرمتر در پاییز به بستر اصلی که دارای خاکی مقوی با زهکشی سریع باشد میتواید انتقال دهید.

منبع:

https://www.hunker.com/13429144/how-to-grow-a-plum-tree-from-a-cutting

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103

فاتح     :09122275234

قلمه چوب سخت در اواخر پاییز یا زمستان از شاخه های دو ساله  باید گرفته شود.

یک قسمت هورمون ریشه زایی اکسین  باغلظت مایع با ۹ قسمت آب تمیز را درون یک بطری آماده کنید.

تعداد بازديد : 3045
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران