تکثیر درخت سیب:apple tree propagated

درخت سیب به روش های گوناگونی قابل تکثیر است مانند کاشت بذر،خوابانیدن،زدن قلمه و پیوند
البته در طبیعت که درختان به خودی خود رشد میکنند ,تکثیر درخت سیب مانند سایر درختان دايمی از طریق بذر انجام می شود و همانطور که می دانید تکثیر از طریق بذر گونه های هتروزیگوت را بوجود میاورد که تنوع ژنتیکی را سبب می شود و معمولا سیب های با کیفیتی نیستند ولی اگر بخواهیم نهالمان دارای مشخصات درخت مادری باشد باید از روش های غیرجنسی مانند زدن قلمه یا خوابانیدن شاخه درخت برای تکثیر استفاده کنیم.
 

تکثیر درخت سیب با قلمه:apple tree propagation from cutting  

 
مرحله اول :

ابتدا شاخه های صاف را انتخاب کنید که دارای جوانه باشد برگ های آن را جدا کنید بهترین زمان تکثیر با قلمه اواخر بهار است.مرحله دوم:

همه برگ های فلمه که در خاک قرار می گیرند را قطع کنید.طول قلمه ها از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر مناسب است و در نهایت باید ۷ سانتیمتر آن زیر خاک قرار گیرد و باید دو تا سه برگ باقی بماند.

مرحله سوم:
انتهای قلمه های را در ظرف مخصوص قرار دهید و برای تشویق ریشه زنی انتهای آن را با پودر هورمون های ریشه زایی آغشته کنید.

مرحله چهارم:

گلدانی را از خاک پیت  مرطوب پر کنید خاک پیت بقدر کافی سبک است و جلوی رشد ریشه رانمیگیرد.قلمه ها راعمیقا ً در خاک فرو کنید حداقل تا ۷ سانتیمتر در خاک قرار گیرد.

مرحله پنجم:
گلدان را در مکانی گرم و سایه آفتاب قرار دهید و همیشه رطوبت خاک را حفظ کنید اگر خاک قلمه ها خشک شوند برگ های قلمه از نور آفتاب زیان خواهد دید.

مرحله ششم:

بعد از ۴ هفته قلمه ها را چک کنید اگر برگ های قلمه ها خشک شده اند و قلمه ها هیچ رشدی نداشته اند یعنی قلمه ها ریشه زنی نداشته اند. زمانی می توانید قلمه ها را به آرامی از خاک بیرون بکشید که ریشه ها مقاوم شده باشند. 

منبع:

https://www.hunker.com/12339553/how-to-plant-apple-tree-cuttings

تکثیر درخت سیب از طریق کاشت بذر:apple tree propagation from seed


                                                                          


برای تکثیر درخت سیب از طریق بذر مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله اول:
ابتدا چند سیب  تهیه کنید چون بطور متوسط حدود ۳۰٪ بذر ها جوانه میزند. سپس با دقت سیب ها را از وسط ببرید و دانه ها را از داخل آن خارج کنید.

 مرحله دوم:

 یک برگ دستمال کاغذی را بردارید و بذر ها را داخل آن بپیچید و آن را خیس کنید و داخل پلاستیک قرار دهید و کاملا ً آن را بسته و مهر و موم کنید و در یخچال قرار دهید بذر های شما باید طی  حدود یک ماه جوانه بزند ولی لازم است هر چند هفته آن ها را چک کنید تا اگر دستمال خشک شده است آن را مجدداً مرطوب کنیدبذر های شما شروع به زدن جوانه های سفید رنگی می کند که نشان میدهد آماده کاشتن هستند.


مرحله سوم:
 

در این مرحله بذر های جوانه زده را در گلدانی که دارای کمپوست است به عمق ۳تا ۴ سانتیمتر بکارید و حالا شاهد رشد دانه هایتان باشید.

مرحله چهارم:
این مرحله خیلی حیاتی است و باید منتظر بمانید تا گیاه شما رشد کند و به حدود ۳۰ -۶۰ سانتیمتر برسد البته میدانید که نهال سیب به شما نمیدهد و نیازمند زدن پیوند برروی این نهال کوچک هستید آن هم از آن نوع سیبی که مورد نظر شماست موفق باشید.

منبع: https://www.instructables.com/id/Growing-Apple-trees-from-seed/

تکثیر درخت سیب از طریق پیوند:

                                                             

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که درختان میوه از طریق دانه هایشان تکثیر و رشد می کنند .درواقع اگر شما دانه های میوه را جمع کنید و رشد دهید گیاه رشد یافته ترکیبی از دو گیاه است که دقیقا مانند گیاه مادری خود نیست بلکه گیاهی هتروزیگوت بوجود خواهد آمد گیاهی با خصوصیاتی ترکیبی ژنتیکی دو گیاه که شاید گیاهی با خصوصیات مطلوب نباشد.بنابر این گیاه رشد یافته از بذر را با استفاده از انواع پیوند نهالی بوجود می آورند که دارای خصوصیات مطلوب باشد.

پرورش دهندگان درختان میوه بطور متوالی از تکنیک های پیوند برای برای ایجاد واریته های جدید ، ایجاد واریته های ازبین رفته ،نهال های اسیب دیده از حیوانات جونده،،،،استفاده میکنند.

بطورکلی پیوند یعنی ترکیب دو قسمت از دو درخت که یکی ریشه و ساقه درخت است و دیگری ساقه ای حاوی جوانه یا پوستی دارای جوانه که نهالی که رشد میکند دارای ریشه قوی و نهالی جاصل از نوع جوانه پیوند زده شده است.

در همه مناطق میوه های برگریز از طریق پیوند جوانه تکثیر میشوند در درختان میوه سیب و گلابی پایه پیوند،شکاف پیوند و غیره بسیار امکان پذیر است ولی این نوع پیوند در درختان میوه هسته دار اغلب موفقیت آمیز نیست ولی گاهی درختان گیلاس و آلو با استفاده از پیوند کناری در اعضای ۲-۳  ساله گاهی موفقیت آمیز است.

انواع پیوند های مورد استفاده برای درخت سیب:

                                                                                                                                                                                 

برای تکثیر درخت سیب از طریق پیوند میتوان از انواع پیوند اسکنه ای و پیوند جوانه بهره برد .متداولترین نوع پیوند جوانه در افزایش درخت سیب از نوع پیوند جوانه شکمی می باشد.
معمولاٌ برای پایه پیوند از نهال های بذری سیب و یا پایه های پاکوتاه سیب مالینگ و مالینگ مرتون استفاده می شود.که درختانی با مقاوم به انواع بیماری ها و خشکی و سازگار با انواع خاک می باشند و عیب ان ایجاد پاجوش است.

وسایل مورد نیاز برای پیوند نهال سیب:

صرف نظر از هرنوع پیوندی شما به وسایل زیر نیاز دارید:
قسمتی از ساقه نهال دارای جوانه یا همان پیوندک، پایه پیوند که همان نهال ریشه دار ، چاقوی تیز،چکش سبک و بسته به نوع پیوندتان شما نیاز به چسب پیوند،نوار باریک،سیم باریک نیز ممکن است نیاز داشته باشید.اگر چاقوی شما تیز نباشد ممکن است به نهال و پیوندک شما آسیب جدی وارد کند،
انتخاب نوع پیوند بستگی به این که در چه زمانی و فصلی در سال هستیم،نوع مواد در دسترس ما کدام است و اینکه چه نوع تکثیری مورد علاقه ماست.
درنظر داشته باشید که مهر موم کردن سطح بریده شده در موفقیت پیوند بسیار مهم است.این شامل مهر و موم هم سطح پبوند و هم سطح پایه پیوند است.
موفقیت هر پیوند بستگی به کیفیت پیوندکی است که گرفته میشود دارد گرفتن پیوندک در اول روز زمانی که دمای هوا خنک است و گیاهان هنوز آب خود را از دست نداده اند باید انجام شود.

منبع:https://www.instructables.com/id/Grafting-Made-Simple/

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103   

فاتح     :09122275234

باید از روش های غیرجنسی مانند زدن قلمه یا خوابانیدن شاخه درخت برای تکثیر استفاده کنیم.

درخت سیب به روش های گوناگونی قابل تکثیر است مانند کاشت بذر،خوابانیدن،زدن قلمه و پیوند

تعداد بازديد : 2177
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران