درختچه آزالیا:Rhododendron:Azalea 


درختچه آزالیا از جنس Rhododendron و خانواده Ericaceae که از این جنس و خانواده هم درختچه و درخت برگریز و هم همیشه سبز وجود دارد.درختچه های این جنس بخاطر داشتن گل های زیبا و رنگارنگش با آن برگ های براق و چرمی که از اواخر بهار تا تابستان و حتی در بعضی گونه ها حتی تا پاییز روی شاخه هست بسیار محبوب است ،بخصوص اینکه این درختچه مکان های نیه سایه آفتاب را می پسندد و در تابستان حتما باید از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد مناسب فضاهایی است که با کمبود نور آفتاب روبرو هستند.
 

کود دهی درختچه آزالیا:

کوددهی آزالیا و رودندرون در بهار و فقط زمانی است که جوانه های گل متورم شده باشند.بیاد داشته باشید کوددهی سنگین میتواند باعث سوختگی گیاه شود.

هرس درختچه آزالیا:

توجه داشته باشید هیچوقت درختچه های بهارگل را قبل از گلدهی هرس نکنید زمانی که گلدهی تمام شد اقدام به هرس کنید برای کاهش و کنترل طول و پهنای گیاه،هرچند در طول سال شما می توانید شاخه های بیمار،آسیب دیده،شکسته و نافرم را میتوانید هرس کنید.

منبع:
https://www.almanac.com/plant/rhododendrons

تکثیر درختچه آزالیا:

همه گونه های جنس رودندرون از جمله آزالیا از طریق کاشت بذر قابل تکثیر هستند که بیشتر برای کارهای اصلاحی و معرفی گونه های جدید استفاده می شود.ولی روش های قلمه نیمه چوبی.پیوند و خوابانیدن از روش های کاربردی و سریع برای تکثیر هستند.

منبع:
https://www.rhs.org.uk/plants/popular/rhododendron/growing-guide

ریزش برگ آزالیا:

ریزش برگ در آزالیا بعد از یک دوره خشکی ممکن است رخ دهد که ابتدا برگ های مسن ریزش می کنند.برگ های بالایی با قهوه ای شدن نوک برگ و لبه های آن به خشکی عکس العمل می دهد.هممچنین ممکن است برگ های این گیاه بعد از یک دوره غرقابی شدن نیز رخ دهد. همچنین ممکن است ریزش برگ آن در اثر سرمای زیاد.وزش تند و زیاد باد نیز پیش آید که با عادی شدن شرایط مشکل رفع می شود.

منبع:
https://www.rhs.org.uk/plants/popular/rhododendron/growing-guide

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری:09304266103

فاتح     :09122275234

ریزش برگ در آزالیا بعد از یک دوره خشکی ممکن است رخ دهد ویا بعد از یک دوره غرقابی شدن و نیز در اثر سرمای زیاد.وزش تند و زیاد باد نیز پیش آید که با عادی شدن شرایط مشکل رفع می شود.

درختچه های بهارگل را قبل از گلدهی هرس نباید کرد زمانی که گلدهی تمام شد اقدام به هرس کنید .

کوددهی آزالیا در بهار و فقط زمانی است که جوانه های گل متورم شده باشند.کوددهی سنگین میتواند باعث سوختگی گیاه شود.

تعداد بازديد : 359
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران