درختچه ابریشم مصری:Caesalpinia gilliesii

 

553

ابریشم مصری: پرندهٔ زرد بهشت


  یک درختچه زود رشد و نیمه همیشه سبز است که ممکن است تمامی برگ‌های خود را بر اثر سرما از دست بدهد این گیاه بومی مناطق استوایی آمریکا ، به طور عمده آرژانتین و اروگوئه است. در تگزاس ، و در سایر نقاط جنوب غربی ایالات متحده نیز گسترده است و در بسیاری از مناق جهان با عنوان پرنده بهشتی زرد ​​شناخته می شود.. ارتفاع این درختچه به یک و نیم تا ۳ متر می‌رسد. برگ آن به رنگ خاکستری است و بین ۷ و نیم تا ۱۲ و نیم سانتیمتر طول داشته و بسیار به برگ سرخس شباهت دارد. فصل گلدهی در اوایل تابستان است. این درختچه‌ بسيار زيبا، با گل‌های تقريباً دائمی تابستانه، با پرچم‌های بلند قرمز رنگ كه جلوه‌ای خاص به اين درختچه می‌دهد بیشتر جهت كاشت در نواحي گرمسيری مناسب است  تا حدودی در برابر خشكی مقاوم و ليكن در برابر سرما حساس است بطوری كه در مناطق سردسيری سر شاخه های آن خشك شده و ليكن در بهار سال آينده شروع به رشد و شاخه‌دهی می‌نمايد.
 این گیاه دارای تاج كروی اغلب شكل پذير با پوست خاكستری مايل به سبز روشن تا قهوه‌ای روشن است. برگ‌های آن متناوب، دو شانه‌ای مركب، به طول تقريبی 15 تا 30 سانتی‌متر، با شانك‌های 6 تا 10 جفتی و برگچه‌های 6 تا 10 جفتی، خطی- مستطيلی، به طول 5 تا 7 و عرض 2 تا 2.5 ميلی‌متر، به رنگ سبز روشن است.

ابریشم مصری دارای گل 20 سانتی متری که هر گل را دارای پنج گلبرگ زرد رنگ با 10 پرچم قرمز بلند آشکار در در گل آذين خوشه‌ای انتهايی است که در اواخر بهار-اوایل تابستان ظاهر می شوند .

 


553

در خاک های شنی با زهکش خوب بهتر رشد می کند. خاک های سنگلاخی، فقیر و قلیایی و یا مرطوب را تحمل می کند. ولی در خاک های خشک بهتر می روید. تابش مستقیم خورشید را می پذیرد.

در جنگل آمازون از ریشهٔ این گیاه برای درمان تب، زخم و سرفه استفاده می‌شود. همچنین توسط مردم آمازون گفته می‌شود که خوردن ریشهٔ آن در اوایل حاملگی باعث سقط جنین می‌شود.با این حال، باید توجه داشت که دانه و غلاف بذر سبز این گیاه سمی، تحریک کننده و باعث استفراغ شدید و سایر علائم شکمی است.


553

شماره تماس:09126947735 لشگری

آفات وبیماری های ابریشم مصری:

درختچه ابریشم مصری به آفات و بیماری ها حساس نیست ولی اگر خوب تغذیه نشود و درختچه ضعیفی باشد ممکن است به شته ها و یا افات دیگر دچار شود.
 

 کاربرد ابریشم مصری:

 ابریشم مصری با گل های زیبایی که دارد در فضای سبز،پارک ها،بولوارها ،بزرگراهها کاربرد دارد .تکثیرابریشم مصری: 

 

553

تکثیر گیاه ابریشم مصری از طریق قلمه ي چوب نرم در بهار و قلمه سبز در اواخر تابستان تا اوایل پاییز و از طریق کاشت دانه امکانپذیر است و بذرآن به تيمار آب داغ به مدت 24 ساعت، فبل از كاشت نیاز دارد.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

این گیاه بومی مناطق استوایی آمریکا ، به طور عمده آرژانتین و اروگوئه است.

در خاک های شنی با زهکش خوب بهتر رشد می کند. خاک های سنگلاخی، فقیر و قلیایی و یا مرطوب را تحمل می کند. ولی در خاک های خشک بهتر می روید.

ابریشم مصری با گل های زیبایی که دارد در فضای سبز،پارک ها،بولوارها ،بزرگراهها کاربرد دارد .

تکثیر گیاه ابریشم مصری از طریق قلمه ي چوب نرم در بهار و قلمه سبز در اواخر تابستان تا اوایل پاییز و از طریق کاشت دانه امکانپذیر است

تعداد بازديد : 1345
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران