گل ناز فرانسوی:ناز یخی:Aptenia cordifolia

گل ناز فرانسوی یا ناز یخی با نام لاتین iceplan Heartleaf و نام علمی Aptenia cordifolia از خانواده Aizoaceae است.که دارای برگهای قلبی به طول ۳ سانتیمتر و گلهای صورتی- ارغوانی رنگ با قطر ۱٫۵ سانیتیمتر است و ساقه آن تا ۶۰ سانتیمتر رشد می کند. در بین دورگه های  این گیاه گلهایی با رنگهای صورتی تا قرمز تیره نیز وجود دارد. برخی از انواع این گیاه دارای برگهایی ابلق هستند یعنی بر روی برگها نواحی به رنگهای سفید، شیری و یا مایل به زرد وجود دارد.میوه های آن حاوی چهار بذر قهوه ای سیاه رنگ است. خاک آن باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد. 

گونه دیگری از Aptenia وجود دارد با نام علمیA.haeckeliana که  از نظر ظاهری بسیار شبیه Aptenia cordifolia   است اما با این تفاوت که برگهایی بیضوی شکل و گلهایی زرد رنگ دارند که در زبان انگلیسی این گیاه را Yellow sunrose می‌نامند.

رقمی از این گل  به نام A.'Red Apple با  گلهایی قرمز درخشان و برگهای تقریبا قلبی شکل با رنگ سبز نسبتا کم رنگ وجود دارد و حدود 15 سانتیمتر ارتفاع دارد و روی زمین نیز 40-30 سانتیمتر کشیده می شود که حاصل دورگ گیری از دو گونه A. cordifolia و A.haeckeliana می باشد که این گیاه از محبوبیت بیشتری در بین مردم و کشت و کار کنندگان برخوردار است.

ونیز گونه هایی از گل نازفرانسوی با برگ های ابلق وجود دارد.

                                                                                                                                   

                           خاک باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد.خاک سبک و شنی و یا خاک مرغوب باغچه با مقداری خاک برگ، یا کود دامی مناسب ناز فرانسوی است. محیط ناز فرانسوی باید پر نور و روشن با آفتاب مستقیم به مدت ۸-۶ ساعت باشد. در تابستان اگر بعد از ظهر گیاه از سایه برخوردار باشد، زمینه بهتری برای رشد آنان فراهم می شود و در زمستان اگر گیاه در بالای ۱۵ درجه نگهداری شود و نور مناسب نیز برای آن فراهم شود کم و بیش گلدهی آن ادامه خواهد یافت.ناز فرانسوی تا زمانی که دمای شبانه به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد پایین نیاید به رشد خود ادامه می دهد. ناز فرانسوی نیازی به آبیاری زیاد ندارد چون گیاهان بالغ خاک خشک را تا حد قابل قبولی تحمل می¬کنند. برای گیاهان جوان وقتی خاک در حال از دست دادن رطوبت خود است (حالتی نیمه مرطوب نیمه خشک دارد) و گیاهان بالغ وقتی که سطح خاک تا عمق حدود ۲-۱ سانیتمتری خشک شده است آبیاری کنید.

کاربرد گل ناز فرانسوی:

از گل ناز فرانسوی یا ناز یخی به منظور گیاه پوششی در فضای سبز و پارک ها استفاده میشود و همچنین کاربردش در باغ های سنگی بسیار منظره زیبایی را بوجود می آورد و نیز از گل ناز بصورت گلدانی به شکل آویز در بالکن ها استفاده می شود.

                                                                                                                                                                                

آفات و بیماری های گل ناز یخی :

گل ناز  معمولا گیاه مقاومی ست ولی از آفات رایج آن میتوان شته را نام برد که به گیاه جوان آسیب می زند .

هرس گل ناز فرانسوی:

برای هرس گل ناز باید شاخه هایی که زیادی بلند شده اند را تا حدی کوتاه کرد و برای افزایش تعداد شاخه ها و گل های آن باید سرداری از نوک شاخه ها انجام شود تا به پرپشت شدن آن کمک شود.

 تکثیر گل ناز یخی:

                                                                                                                                                                                        

گل ناز فرانسوی مانند سایر سکیولنت ها هم با بذر و هم با قلمه قابل تکثیر است که تکثیر ان از طریق بذری که  در فصل پاییز در کپسول های کوچکی تشکیل می شود و از فروردین تا خرداد در خاک سبک کاشت می شود و  از طریق تهیه قلمه از انتهای ساقه های گوشتی (به طول حدود ۱۰ سانتیمتر) و کاشت آن در خاک های نرم و سبک تکثیر می شود. قلمه را به مدت ۳-۲ روز درون دستمال کاغذی در مکانی خشک و نسبتا خنک (به دور از نور مستقیم آفتاب) نگهداری کنید تا رطوبت اضافه آن از بین برود. بجز چند برگ کوچک در نوک قلمه بقیه را قطع کنید. در طی چند هفته اول قلمه ها را دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و بعد از این که متوجه ریشه زایی آنان شدید می توانید قلمه ها را ابتدا به شرایط نیمه آفتاب و نیمه سایه عادت دهید و سپس میزان آفتاب را بیشتر کنید. همچنین در طی فصل رشد ، ساقه های گیاه در قسمتهایی که با خاک در تماس هستند می توانند به تدریج ریشه بدهند بنابراین گاهی ساقه های موجود بر روی خاک را بررسی کنید اگر متوجه ساقه های شدید که با خاک اتصال برقرار کرده است، می توانید ساقه را ابتدا از گیاه مادری جدا کنید و سپس ساقه را با خاک زیر آن در آورید و به عنوان گیاهی جدید از آن استفاده کنید.

شماره تماس:09126947735 لشگری
صحرایی: 09355161163

     مالمیر    :09384398752 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران