نهال پسته:Pistachio tree


 
553
 

    پسته : Pistachio


    پسته از تیره سماق بوده و گیاهی دوپایه است و از درختان مناطق معتدل گرم است و سرمای شدید زمستانه راتحمل نمیکند ولی در برابر سرمای ملایم زمستان و تابستان های گرم مقاوم است ازدیاد پسته از طریق پیوند شکمی معکوس و یا پیوند لوله ای برروی پایه های بذری انجام می شود.
 

روش كشت مستقيم پسته:

در این روش پسته را مستقيما در زمين اصلي مي‌كارند، اگر آب باغ شما شور نیست و مي توانيد پسته را در زمين اصلي سبز كنيد، میتوانید از روش كاشت مستقيم استفاده كنيد، چون رشد نهال در اين روش بيشتر است، براي اين منظور بهتر است از پسته هاي دست پوست استفاده كنيد (پسته‌هايي كه با دستگاه پوست گرفته شده اند، براي كاشت به این شیوه مناسب نيستند).

 

به این منظور، در اوايل فروردين ابتدا پسته‌ها را بشوييد و داخل آب خيس كنيد دو تا سه بار آب آن را عوض كنيد و تا مدت 24 ساعت داخل آب بگذاريد تا بماند، پس از 24 ساعت از آب خارج كرده و بين يك پارچه نخي و روي يك سيني پهن كنيد و در يك اتاق كه دماي آن حدود 24 درجه است (دماي معمولي يك اتاق كه در آن زندگي مي كنيم) اجازه دهید بماند تا زماني كه جوانه بزند. توجه داشته باشید، رطوبت پسته‌ها همواره حفظ و به عبارتی پارچه خشك نشود.

زمانی که جوانه‌ها به حدود نيم سانتي متررسيد، به زمين اصلي منتقل كنيد.بهتر است موقع كاشت، جوانه به سمت پايين باشد.پس از كاشت پسته، روي سطح خاك را مخلوط كود گاوي و كمي ماسه بريزيد و چنانچه احتمال مي دهيد پسته‌ها را جانوراني مانند روباه و كلاغ بيرون بياورند روي آن را بوسيله خار و يا ظرف يكبار مصرف بپوشانيد.

  بهترين زمان كاشت نهال پسته:

مناسبترین زمان کاشت نهال پسته بستگی به شرایط محیط، رقم گیاه و شیوه تکثیر گیاه دارد. به طور کلی از نظر شرایط محیطی، زمان کاشت نهال پسته به شرح زیر میباشد:

در روزهاي آفتابي و گرم و يا يخبندان و روزهايي كه باد شديد است از كاشت نهال پسته بایستی خودداري شود.

در مناطق دارای آب و هوای گرم و متعدل و همچنین در نواحی با اقلیم نيمه سردسير، بهترين زمان كاشت نهال پسته، فصل پائيز پس از خواب رفتن نهال پسته است.

در مناطق با اقلیم سردسير مناسبترین زمان کاشت نهال پسته، بهتر است پس از سپري شدن يخبندان انجام گردد.

ذکر این نکته ضروری است که پایان زمان كاشت نهال پسته در فصل پائيز بایستی طوري تنظيم و برنامه ريزي شود كه ريشه نهال با محيط جديد قبل از فرارسيدن يخبندان انس پيدا نموده باشد، لذا بايستي پايان زمان كاشت 2 الي 3 هفته قبل از بيداري ظاهري نهال درخت پسته باشد. 
553
 

  در ایران حدود 90 رقم شناخته شده است که تعدادی از آنها به صورت گسترده و تجاری و برخی به صورت پراکنده و محدود کشت می شوند که خصوصیات مهمترین ارقام تجاری پسته به شرح زیر ارائه می شود:
 

  پسته اکبری: super long


 
553553


    پسته اکبری

   این رقم پسته دارای قدرت رشد متوسط با عادت رشدی گسترده است که ارتفاع آن به حدود 3 متر می رسد و شروع گلدهی آن از 21 فروردین است که از ارقام دیرگل به حساب می آید و طول دوره گلدهی آن 11روز است با جوانه گل کروی شکل و زمان رسیدن میوه اواخر شهریور ماه است که دیررس است با خوشه ای متوسط که شکل مسطیلی دارد با رنگ پوست استخوانی کرم رنگ با درصد خندانی زیاد که مغز ان هنگام رسیدن قرمز رنگ است.

     شماره تماس: 09126947735 لشگری

 
 

     پسته کله قوچی: Jumbo


 
553


رقم کله قوچی :

  عملکرد نسبتا ًبالا، میوه فندقی و درشت از عوامل اصلی انتخاب وگسترش آن بوده است دارای شاخه های قوی و محکم تری نسبت به اوحدی می باشد. نسبت به کمبود آب و مواد غذایی حساسیت بیشتری دارد. در اکثر سالها به علت زودگلدهی مخصوصاً در مناطق سردسیر در معرض خطر سرمای بهاره می باشد. میان رس و با سال آوری متوسط می باشد دارای غابلیت انتهایی کمتر و قدرت تولید شاخه های جانبی بیشتری می باشد نهالهای بذری حاصل از این رقم نسبت به سمیت بر مقاوم می باشند. در دهه دوم شهریور قابل برداشت می باشد.

     شماره تماس : 09126947735 لشگری


 

    پسته احمدآقایی:  Long


 

553


رقم احمدآقایی:
   از ارقام تجاری با میوه بادامی شکل، پوست استخوانی سفید و درشتی میوه در حال گسترش می باشد. متوسط گل و دیررس، دارای بیشترین شدت سال آوری که در صورت اعمال مدیریت صحیح داشت به مقدار زیادی قابل کنترل است.

    شماره تماس : 09126947735 لشگری

 

   پسته بادامی زرندی


 

رقم بادامی زرندی:

  میوه این رقم بادامی شکل، ریز و خنجر مانند و رنگی کدر دارد. منشاء آن از باغات قدیمی پسته واقع در منطقه زرند کرمان می باشد. اکثریت برگهای آن 5 برگچه ای هستند. رقمی زودگل و از ارقام خیلی زودرس و در نیمه اول مرداد ماه قابل برداشت است.


   شماره تماس 09126947735 لشگری


     
       پسته اوحدی: Round


553


رقم اوحدی:
   یکی از مهمترین ارقام تجاری پسته، بسیار معروف و سازگار در اکثر مناطق پسته کاری و 70-60 درصد باغات پسته رفسنجان را شامل می شود. ارتفاع درخت حدود 3 متر دارای رشد متوسط و تاج گسترده می باشد. اکثریت برگهای آن مرکب سه برگچه ای هستند و برگچه های انتهایی آن بزرگتر از برگچه های جانبی میباشد که رنگ میوه بنفش تیره و قرمز رنگ  و رنگ رویی مغز ارغوانی است شکل میوه کروی وپوست استخوانی کرم رنگ می باشد.
غالبیت انتهای خیلی زیاد و اغلب برگها مرکب برگچه ای هستند. متوسط گل، زودرس و سال آوری متوسطی دارد. در دهه اول شهریور قابل برداشت می باشد.


  شماره تماس 09126947735 لشگری
 

     پسته خنجری دامغان

 

553


 
  رقم خنجری دامغان:
     این رقم یکی از ارقام تجاری پسته منطقه دامغان است که میوه آن بادامی شکل می باشد. اکثریت برگهای آن مرکب 3 برگچه ای هستند و برگچه انتهایی بزرگتر از برگچه های جانبی است. رقمی دیر گل و متوسط رس و در دهه دوم شهریور ماه قابل برداشت است.

  شماره تماس :09126947735  لشگری    پسته ممتاز

553
 

پسته  رقم ممتاز:

    میوه های این رقم بادامی شکل و مغز آن نسبت به سایر ارقام تجاری خوشمزه تر می باشد. اکثریت برگهای آن مرکب سه برگچه ای هستند. رقمی زودگل بوده و در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت است، از ارقام زود گل و دیررس به حساب می آید.

   شماره تماس : 09126947735 لشگری

     

 پسته سفید نوق  رقم سفید پسته نوق:
   
این رقم از زمانهای گذشته در منطقه رفسنجان وجود داشته، به ویژه در منطقه نوق که آب و هوای گرمتری نسبت به رفسنجان دارد، گسترش بیشتری یافته است. میوه این رقم بادامی شکل و زودگل بوده که در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت و از ارقام دیررس می باشد.

   شماره تماس: 09126947735 لشگری


 
 

     پسته قزوینی


 
553
 
 پسته رقم قزوینی:
 
  منشاء آن منطقه قزوین بوده و در آنجا به نام پسته کله بزی معروف است. میوه آن بادامی شکل، ریز و دارای مغز نسبتاً سبز رنگ است. تعداد میوه موجود در هر خوشه بسیار زیاد است. اکثریت برگهای آن مرکب 3 برگچه ای هستند. رقمی دیر گل بوده و در اواسط مردادماه قابل برداشت و از ارقام خیلی زودرس می باشد
.
 

 

نهال های پسته اکبری و کله قوچی از تولیدات نهالستان پردیس سبز کرج

  شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103
فاتح     :09122275234

در مناطق دارای آب و هوای گرم و متعدل و همچنین در نواحی با اقلیم نيمه سردسير، بهترين زمان كاشت نهال پسته، فصل پائيز پس از خواب رفتن نهال پسته است.

از درختان مناطق معتدل گرم است و سرمای شدید زمستانه راتحمل نمیکند ولی در برابر سرمای ملایم زمستان و تابستان های گرم مقاوم است

پسته اکبری| کله قوچی|احمدآقایی|اوحدی|

در این روش پسته را مستقيما در زمين اصلي مي‌كارند، اگر آب باغ شما شور نیست و مي توانيد پسته را در زمين اصلي سبز كنيد، میتوانید از روش كاشت مستقيم استفاده كنيد، چون رشد نهال در اين روش بيشتر است، براي اين منظور بهتر است از پسته هاي دست پوست استفاده كنيد (پسته‌هايي كه با دستگاه پوست گرفته شده اند، براي كاشت به این شیوه مناسب نيستند).

در مناطق با اقلیم سردسير بهتر است پس از سپري شدن يخبندان کاشت نهال پسته انجام گردد.

ازدیاد پسته از طریق پیوند شکمی معکوس و یا پیوند لوله ای برروی پایه های بذری انجام می شود و یا کاشت مستقیم بذر داخل زمین مناسب

تعداد بازديد : 2549
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران