برگ بیدی: Tradescantia:Spiderwort

 

برگ بیدی گیاهی است که دارای انواع مختلفی از گیاهان خشبی و علفی است که همه آنها چندساله هستند از خانواده Commelinaceae و بومی آمریکای جنوبی که برگ‌هابخش زینتی گیاه را تشکیل میدهندجزو گیاهان خزنده محسوب می شود که اگر دارای رشد بالایی شود برگ ها آویزان شده و زیبایی خاصی  دارد شکل برگ ها  تخم‌مرغی شکل، نوک‌تیز و بدون دمبرگ است و  در بعضی از ارقام آن نوارهای باریک در دو رنگ بر روی آن دیده می‌شود ولی نوارهای سبز و کرم یا سفید از معمولترین رنگ‌هایی است که در برگ بیدی دیده می‌شود و جهت تزئین  پشت پنجره ها ، تراس خانه ها مورد توجه قرار میگیرد احتیاجات نوری ان کم است ولی واریته های ابلق احتیاجات نوری بیشتری دارند.اگر پای گلدان شما خشک است نیاز به ابیاری دارد و این خود می تواند معیاری برای اب دادن باشد . هر چند وقت یک بار گلدان خود را در نظر داشته باشید تا ببینید پس از ابیاری چند روز بعد پای گل شما خشک می شود سپس با تجربه ای که کسب کرده اید گلدان خود را ابیاری کنید. در فصل زمستان که گیاه شما به خواب زمستانی رفته است نیاز به ابیاری چندانی نیست و همان ابیاری باران برای گلدان شما کافی است . با شروع شدن گرمی هوا و نزدیک شدن به بهار شروع کنید گلدان خود را ابیاری کنید.برگ بیدی به رطویت کافی نیاز دارد و به همین دلیل آن را می توانید غبار پاشی کنید ولی بطور میانگین  آبیاری برگ بیدی را ۲ تا ۳ بار در هفته در تابستان و یک‌بار در هفته در زمستان انجام دهید در صورت فراهم نمودن محیطی مرطوب ، گیاه از قدرت رشد بالایی برخوردار خواهد شد.بهترین خاک برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه ، ماسه و تورب یا خاکبرگ است که قلیایی باشد با زهکشی خوب که آب اضافی آن از منافذ زهکشی خارج شود و در بهار و تابستان هر 2 هفته یکبار بهتر است آن را با کودهای کامل تغذیه نمود.سبت به شرایط محیط مقاوم است.در صورت کود دهی بیش از حد رنگ برگها کمرنگ می شود.

انواع برگ بیدی:

گیاه برگ بیدی  دارای ارقام و گونه های زیادی است از برگ ریز گرفته تا برگ درشت وساده و ابلق که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.
 

برگ بیدی بنفش رنگ :Tradescantia pallida:Purple heart


(T.Pallida) :که با  نام های قلب ارغوانی ، برگ بیدی عنابی و گل لش نیز در ایران مشهور است دارای ساقه های حساس و شکننده  و دائمی می باشدکه اگر در زیر تابش نور آفتاب قرار داشته باشد برگ ها بزرگ تر شده و کاملا به رنگ ارغوانی زیبا در می آید و گلهای بنفش بسیار کوچکی تولید می کند که جنبه ی زینتی ندارد. که اگر در سایه بماند رنگ ارغوانی خود را پس از مدتی  از دست می دهد.


 

برگ بیدی  با برگ های  ریز:Tradescantia Albiflora: Small-leaf spiderwort

                 

 

از گونه های برگ بیدی است که بومی آمریکای جنوبی بوده و با نام wandering Jew رایج است  دارای گلهای سفید زیبا و برگ های سبز شفاف و رنگ سبز و طلایی یا سفید است که اگر در زیر نور آفتاب بماند برگ هایش به رنگ ارغوانی کمرنگ در می آید.


fluminesis tricolor :albovittata


 این گونه از برگ بیدی که بر روی ساقه های باریک و بلند آن برگ های بیضی شکل کشیده با خطوط سبز روشن و کرم و لبه سرخ رنگ می روید. 
 


Tradescantia Zebrina : 

این نوع از برگ بیدی دارای 4 گونه می باشد که تماما چند ساله و رونده هستند و دارای  ساقه های گوشتی و ضخیم با برگ های سبز مایل به نقره ای با نوارهای سبز روشن یا قرمزکه سطح زیرین برگ ارغوانی روشن است و دارایریشه های نابجاست و به سرعت در جهت نور رشد می کند. 

 

فقط دو گونه از این چند گونه بخاطر برگ های زیبایشان به عنوان گیاه آپارتمانی و گلخانه ای پرورش داده می شود که عبارتند از :

1- Z. pendula : بومی مکزیک است . برگ های آن تخم مرغی شکل به طول حدودی 8 سانتی متر که قسمت روی برگ ها به رنگ سبز نسبتا روشن با دو نوار نقره ای رنگ میباشد.زمان گل دهی آن تمام فصل تابستان است.

2- Z. purpusii : بومی مکزیک است و بهترین نوع برای گیاه آویزی می باشد چون هر دو طرف برگ ها زیبا و قابل رویت می باشند.برگ های آن تخم مرغی شکل و بزرگ تر از گونه قبلی است.گل های آن قرمز ، ارغوانی روشن شبیه به گونه قبل و در اوایل پاییز ظاهر می شوند.

 

 

                                 

 

blossfeldiana variegate :


این گونه از برگ بیدی که دارای ساقه های پرزدار و برگ های کرم رنگ و حاشیه ی سبز و زیر برگ ارغوانی است .

                        

گیاه موسی در گهواره:Moses-in-the-cradle:Tradescantia spathacea

                                                   

گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی یا کاملیناسه و زادگاهش مکزیک،برگهای پهن و نیم گوشتی به طول سی سانتیمتر که در حول یک محور روییده اند،رنگ برگها سبز براق بارگه های ارغوانی و پشت انها ارغوانی تند،در برابر سایه مقاومت خوبی نشان میدهند و گلهای سفید و زیبایی در لابلای برگها ظاهر میشود،پس از مدتی پاجوشها از کنار پایه مادری شروع به رشد میکنند که منبع تکثیر ان است.

 

بیماریها و آفات برگ بیدی:

                                                                                                                                                                                                      

کنه تارعنکبوتی باعث خمیدگی و زردی برگها و ظهور تار عنکبوت در پشت برگها می‌شود. هوای گرم محیط باعث شیوع بیشتر این آفت می‌شود. شته نیز با استفاده از شیره گیاه موجب زردی برگسار و ضعیف شدن آن میشوند و با تولید عسلک نیز برگسار را چسبناک می‌کنند که در این صورت باید از سموم سیستمیک استفاده کرد. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند گاهی ممکن است بیماریهای ویروسی که از طریق فعالیت شته‌ها انتقال می‌یابند موجب کوتاه قامت شدن و بد شکلی برگها شوند که راه حلی برای این بیماری وجود ندارد. همچنین استفاده از مواد براق کننده موجب سوختن برگها می شود.اگر زمانیکه ازبرگ بیدی نگهداری می کنید، مشاهده کردید برگهای آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است. برگهای این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن میشوند. تغذیه را متوقف کنید ، رنگ ابلق برگها، برمی گردد. لکه های سوخته قهوه ای روی برگها در اثر مواد براق کننده را متوقف کننده شیمیایی حادث میشود. اگر نوک برگها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم وخشک بوده است. گلدان را به محل خنکتری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می پوسد. در صورتی که برگها بد شکل وچسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. دریک محیط خشک برگهای برگ بیدی قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه ای نشود.

کاربرد گیاه برگ بیدی:

                                                                                                                                                                                                              

از انواع گیاه برگ بیدی بدلیل زیبایی برگ ها در تنوع شکل و رنگ آن در فضای سبز ،بولوارها ، حاشیه و پوششی در پارک ها کاربرد  دارد و نیز بعلت تکثیر آسان آن از طریق قلمه هایش که از هر بند آن براحتی قابل ریشه زنی است مورد استقبال خانه ها برای زیبایی در تراس ها و حیاط خانه ها می باشد و چون ساقه های آن حالت آویزان به خود می گیرد بعنوان گلدان آویز هم مورد استفاده قارا می گیرد.
 

تکثیر برگ بیدی:

                                                                             

 

برگ بیدی به سادگی از طریق قلمه گیری و تقسیم بوته قابل تکثیر است که البته مانند هر گیاه گلدار دیگری از طریق بذر نیز قابل تکثیر است که تکثیر از طریق بذر برای اصلاح و یا معرفی گونه های جدید هیبرید مورد استفاده قرار می گیرید  برای افزایش با قلمه ،قلمه هارا باید در آب یا ماسه بادی کاملا مرطوب در دمای حداقل 20 درجه سانتی گراد قرار داد که گرفتنقلمه در کلیه فصل های سال از شاخه ها و کاشت در گلدان امکان پذیر است این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته ریشه دهی انجام می‌شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را تغذیه کنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد.

شماره تماس:
09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

در فضای سبز ،بولوارها ، حاشیه و پوششی در پارک ها در تراس ها و حیاط خانه ها می باشد و نیز بعنوان گلدان آویز هم مورد استفاده قارا می گیرد.

تعداد بازديد : 977
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران