فیکوس لیراتا:فیکوس برگ ویولونی:فیکوس لیراتا

فیکوس برگ ویولونی:

فیکوس لیراتا که بنام فیکوس برگ ویولونی معروف است از خانواده Moraceae یا انجیر بوده که بومی غرب آفریقاست از غرب کامرون تا سیرالئون دارای مناطق گرم و مرطوب و جنگل های بارانی این گیاه دارای برگ های پنج ضلعی ،پهن و سبز رنگ است در موطن اصلی خود بعنوان درخت است و تا دو متر هم رشد میکند ولی در ایران بعنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری می شود ،بهترین مکان برای نگهداری فیکوس لیراتا کنار پنجره های جنوبی می باشد که از نور خوبی برخوردار باشد .

نکات مهم برای نگهداری فیکوس لیراتا:

آبیاری فیکوس لیراتا:

برای آبیاری این گیاه بهتر است که خاک آن را همیشه بررسی کنید و اگر سطح آن خشک شده بود سپس آبیاری کنید.تقریبا هفته ای یک بار  کافیست ولی باز به دمای محیط بستگی دارد.بهترین روش این است که انگشت خود را در خاک گدان فرو کنید اگر هنوز خیس بود دو روز بعد دوباره چک کنید و اگر خشک شده بود اقدام به ابیاری کنید.

نور فیکوس لیراتا:

این گیاه به مکانی با نور زیاد و البته فیلتر شده نیاز دارد که کنار پنجره های جنوبی بهترین مکان نگهداری آن می باشد و حتما باید هرچند. وقت گلدان را بچرخانید تا رشد برگ ها در سایه دچار اختلال نشود.

 گلدان مناسب  فیکوس لیراتا:

زمانی که شما گیاه فیکوس لیراتای خود را خریداری می کنید معمولا در گلدان پلاستیکی هستند وبهتر است با یک گلدان رسی آن را عوض کنید چون این گلدان ها امکان تنفس را به ریشه گیاه می دهند . و در ضمن حتما دقت کنید که دارای زهکشی مناسب باشد  و با چند سنگ ریزه زیر گلدان به خروج آب اضافی کمک کنید.

تکثیر فیکوس لیراتا:

تکثیر فیکوس لیراتا از طریق قلمه انتهایی:


فیکوس لیراتا یا همان فیکوس ویولونی از طریق ریشه دار کردن قلمه انتهایی می باشد که جالب است که بدانید چه در خاک مرطوب و  یا درون آب می تواند ریشه دار شود .اندازه قلمه ها همان حدود ۱۰ سانتی متر باشد کافیست و البته دیده شده که بدون برگ هم ریشه دار شده اند البته استفاده از هورمون های ریشه زا روند تولید ریشه را بهبود میبخشد.

تکثیر فیکوس لیراتا از طریق قلمه برگ:

                                                                               
             


خیلی جالب است که بدانید فیکوس لیراتا را از طریق قلمه برگ هم می توان تکثیر کرد که البته درصد موفقیت آن کم است ولی روشی است که امتحان شده و جواب هم داده است.

منبع:

https://fiddleleaffigplant.com/fiddle-leaf-fig-propagation-6-easy-steps/

برای تهیه بهترین و سالمترین گیاهان آپارتمانی ،نهال و مشاوره برای احداث باغ  و هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری:09304266103

فاتح     :09122275234

فیکوس لیراتا یا همان فیکوس ویولونی از طریق ریشه دار کردن قلمه انتهایی می باشد

بهترین مکان برای نگهداری فیکوس لیراتا کنار پنجره های جنوبی می باشد که از نور خوبی برخوردار باشد .

تعداد بازديد : 577
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران