نهال کبوده یا سپیدار:


درخت کبوده  بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک در حاشیه رودها و مسیرهای آبیاری کاشته می شود.و  در مناطق سردسیری و معتدله هم کاشت آن ها رایج است. سپیدار به نام های مختلفی همچون کبوده، شال، آلاچنار و کلمبور نیز معروف است.

تفاوت سپیدار با تبریزی:

تفاوت اصلی سپیدار با تبریزی ها در تنه صاف، سفید و شیری رنگ آن است که در برخی به صورت شیری متمایل به خاکستری با شکاف های کوچک به شکل چشم در می آید.پشت برگ های این درخت پوشیده از کرک است که معمولا به رنگ سفید دیده می شود.

گونه های درخت کبوده:

کبوده شیرازی:

   این گونه دارای تاج باز و گسترده و شاخه های متعدد است. گستردگی تاج و تعداد شاخه کبوده شیرازی در مقایسه با شالک  کمتر ولی کاملا از گونه های دیگر کبوده متمایز است.

 نهال کبوده بومی:

 

درخت کبوده بومی دارای تاج بسته و متراکم است و تنه سفید مایل به سبز زیتونی دارد.
 

تفاوت کبوده بومی با تبریزی :

تفاوت اساسی کبوده بومی با درخت تبریزی علاوه بر شکل  برگ و رنگ تنه در حالت شاخه هاست چرا که شاخه ها کاملا به تنه نمی چسبند در حالی که در تبریزی ها شاخه ها تقریبا چسبیده یا کاملا متمایل به تنه می باشد. هم چنین در تبریزی ها شاخه های پایینی معمولا به طور طبیعی خشک می شوند در حالی که در کبوده بومی این حالت به ندرت دیده می شود.

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال های ارقام نهال کبوده یا سپیدار لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

 

صحرایی: 09355161163
مالمیر    :09384398752 
 

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران