ابریشم ایرانی ،شب خسب:Albizia Julibrissin،ابریشم ایرانی گل زرد :  Albizzia lebbeck 

 

ابریشم ایرانی گل صورتی یا شب خسب:

ابريشم‌ایرانی يك درختچه خزان‌پذيراز خانواده نخودیان و بومی جنوب غربی آسیا می باشد.به بلندي پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. برگ‌هاي ظريف و سرخس‌مانند آن شامل 10 تا 30 جفت برگچه كوچك تقريبا مستطيلي‌شكل است كه در دو رديف شانه‌اي قرار مي‌گيرند. اين برگچه‌ها با تاريك شدن هوا روي هم جمع مي‌شوند.گل‌هاي سفيد و صورتي‌رنگ داراي تعداد بسيار زيادي پرچم نازك ابريشمي است كه از اواخر بهار و در تمام طول تابستان مي‌شكفند. گل‌ها به شكل انبوه در گل‌آذين‌هاي خوشه انتهايي مي‌رويند.که در ایران به عنوان درخت زینتی استفاده می شود .این درخت در سطح آسیا پراکنده است و در واقع این به خاطر شرایط آب وهوایی است که گیاه را وادار می سازد تابرخی مناطق را برای رشد بهتر انتخاب کند.این گیاه دارای ظاهری بسیار زیباست پراکندگی بیش از اندازه این گیاه را می توان در پاره ای از جنگلهای خزری در شمال ایران مشاهده کرد. درخت شب خسب توسط یک نجیب زاده ایتالیایی در قرن 18 میلادی به مردم اروپا معرفی شد.نام ژاپنی این درخت نمونوکی نیز به معنی خوابنده است ولی در زبان انگلیسی به آن درخت ابریشم گفته می‌شوداین گیاه آفتاب دوست است. اما در نیم سایه هم رشد می کند. به شرط این که در طول روز ساعاتی را آفتاب مستقیم دریافت کند. از نظر خاک هم خاک های لومی، ماسه ای و گچی را که زهکشی خوبی دارند می پسندد. و در این خاک ها رشد خوبی دارد. در برابر خشکی و گرمای هوا هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. آبیاری زیادی برای این گیاه مورد نیاز نیست. همین که رطوبت نسبی پای گیاه حفظ شود کفایت می کند.

 

  ابریشم ایرانی گل زرد :  Albizzia lebbeck 
 

درخت گل ابریشم زرد یک درخت بسیار جذاب و کمیاب است. این درخت برگریز می‌باشد و دارای یک تاج گرد و گسترده است. درخت گل ابریشم زرد، گل‌های بسیار زیبا و جذابی به رنگ زرد کمرنگ یا کرمی تولید می‌کند و دارای تعداد زیادی پرچم‌های بلند می‌باشد. در پاییز بعد از ریختن برگ‌ها، درخت غلاف‌های بلندی تولید می‌کند که در غلاف‌ها تعدادی دانه وجود دارد. درخت گل ابریشم زرد می‌تواند به ارتفاع 4 تا 15 متر رشد کند.  این درخت به سرما حساس است. در مناطق سردتر می‌توان درخت را در گلدان‌های بزرگ کاشت و در خانه نگهداری نمود. نهال را در خاک‎های لومی غنی با زهکشی خوب بکارید. خاک را مرطوب نگه دارید. در مناطق خشک برای جلوگیری از خشک شدن خاک، در اطراف درخت کمی مالچ اضافه کنید.


 

کاربرد ابریشم ایرانی ، شب خسب:

 

 کاربرد ابریشم ایرانی  با گل های زیبا و خوشبو در فضای سبز،پارک ها، بولوارها و میادین می باشد و از آن جا که شب خسب در برابر هوای آلوده و آلودگی های صنعتی بسیار مقاوم است ، پس برای کاشت در شهرهای صنعتی و کلان شهرها گزینه خوبی می باشد.گل های این درخت بسیار خوشبو و زیبا هستند و مورد علاقه بسیاری از حشرات همچون زنبورها و پروانه ها هستند. و گرده افشانی این گل بیشتر توسط زنبورها انجام می شود. از دانه های درخت ابریشم صورتی هم برای غذای دام ها استفاده می کنند. دانه های این درخت زیبا غذای دام استکوبیده پوست این درخت به عنوان ضمادی برای کوفتگی های سطحی استفاده می شود.از شهد گل های شب خسب عسلی خوشمزه و گوارا تهیه می شود.در طب چینی گل های این درخت را به عنوان داروی تقویت قلب استفاده می کنند.

 

هرس ابریشم ایرانی، شب خسب:

اين درخت به علت شاخه‌زايي زياد بايد از سالهاي اوليه رشد هرس فرم شده ،شاخه‌هاي قسمتهاي پائيني  و شاخه های خشکیده حذف شوند.
 

تکثیر ابریشم ایرانی ، شب خسب:


ابریشم ایرانی یا شب خسب به دو روش تکثیر می شود با كشت مستقيم بذر در اواخر اسفندماه ازدياد مي‌يابدکه براي نرم كردن پوسته سخت بذر، قراردادن در اسيد سولفوريك وبعد از این مرحله بذرها را برای ۱۲ ساعت در آب بخیسانید و هر از چند ساعتی آب آن را عوض کنید. با این روش بذرها آماده کاشت هستند.زمین مورد نظر را آماده کنید و بذرها روی آن بپاشید. روی بذرها را مخلوط خاک و کود حیوانی بریزید و آبیاری را کامل کنید.و روش دوم قلمه ريشه‌اي كه در اوايل بهار گرفته شده و حدود 5/7 سانتي‌متر طول و 12 ميلي‌متر يا بيشتر قطر داشته باشد، قلمه‌هاي ساقه ريشه‌دار نمي‌شوند.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

كشت مستقيم بذر در اواخر اسفندماه و قلمه ريشه‌اي كه در اوايل بهار گرفته شده

کاربرد ابریشم ایرانی  با گل های زیبا و خوشبو در فضای سبز،پارک ها، بولوارها و میادین می باشد

اين درخت به علت شاخه‌زايي زياد بايد از سالهاي اوليه رشد هرس فرم شده ،شاخه‌هاي قسمتهاي پائيني  و شاخه های خشکیده حذف شوند.

تعداد بازديد : 763
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران