گل شاه پسند:Verbena


 

گل شاه پسند گیاهی گلداراز خانواده Verbenaceae  و بومی اروپا و آمریکای شمال و جنوبی که در این جنس بیش از 70 گونه گیاهی وجود دارد و بین آنها گونه های یکساله و دائمی و گیاهان مقاوم به سرما یافت می شود.ریشه های دوکی شکل، ساقه ها بطور متوسط به ارتفاع 50-100 سانتی متر می رسد راست و محکم است در بین آن ها گونه های یک ساله و چند ساله یافت می شود که برخی از آن ها ژوخه ای و ریزومی هستند. بیشتر رقم های شاه پسند روی زمین پهن شده گسترش می یابند. دارای برگ های کوچک و بیضوی با بریدگی های عمیق در حاشیه است. برگ و ساقه از کرک های ریز پوشیده شده است.

                                                                                                                                                                                                                        

گل ها ی شاه پسند چتری شکل هستند و در رنگ های مختلف صورتی، قرمز، آبی، سفید و بنفش و گاهی با مرکزی به رنگ سفید و کرم دیده می شوند که گل‌ها به موازات مسن شدن تغییر رنگ می‌دهند، و این مسئله موجب می‌شود که گل آذین دو رنگ دیده شودشاه پسند زود به گل رفته و در بهار، تابستان و پائیز گل میدهد و با اولین سرمای سخت از بین می رود. اگر در گلدان کشت شود با نگهداری در شرایط مطلوب گلخانه یا منازل در زمستان به گل می رود.از ویژگی های شاه پسند، دگر باروری است که در اثر این ویژگی به طور طبیعی تلاقی صورت گرفته و به راحتی رنگ های مختلف و دورگه های طبیعی در آن به وجود می آید. حذف گل های پژمرده گلدهی آن را طولانی تر می کند. در بعضی از انواع آن گل ها با گذشت زمان تغییر رنگ می دهد و در یک زمان چندین رنگ در یک گل آذین مشاهده می شود. بسیار آفتاب دوست استو اگر اگر به اندازه کافی نور خورشید و آب به آن برسد در تمام فصل رشد، گل می دهد نیاز به ۵-۶ ساعت آفتاب مستقیم دارد .در صورت کمبود دریافت نور ممکن است با عدم گلدهی مواجه شود .این گیاه رطوبت بیش از حد را تحمل نمی کند.زمین زه کشی شده را ترجیح می دهد ولی در مورد غنی بودن خاک زیاد حساسیت نداردو این گیاه تقریبا در هر خاکی رشد می کند .با این وجود اگر خاک زهکش قوی داشته باشد و آب را زیاد نگه ندارد بهتر است ( این عمل باعث تقویت گلدهی می شود )کوددهی اگر بیش از اندازه باشد باعث می شود گیاه مقدار زیادی ساقه و برگ تولید کند و کمتر گل بدهد.یک بار کوددهی در اول بهار و یک بار اول تابستان کافی می باشد ( با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ )این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد و به خشکی خاک مقاومت خوبی دارد اما با این حال با آبیاری منظم آن می توان از گلدهی  مناسب برخوردار بود 


در گلکاری دو نوع گل شاه پسند مورد استفاده قرار می گیرد ، یکی شاه پسند پاکوتاه که ارتفاع ان به ۲۰ – ۴۰ سانتی متر می رسد و ساقه هایش حالت خزنده دارند گل ان در تمام رنگ های ساده به جز رنگ زرد دیده می شود و تمام اندام ها به جز گلبرگ ها از کرک های خشن پوشیده شده استعلاوه بر گونه verbena x hybrida گونه های متعدد دیگری نیز کاشته می شود.

v.bondriensis :این گونه که از خانواده گل شاه پسند است دارای دو نام متفاوت در آمریکا می باشد که در آمریکای شمالی بنام purpletop و در آمریکای جنوبی بنام vervain شناخته می شود و ارتفاع ساقه آن به 20-30 سانتی متر می رسد، گیاه به صورت متراکم ، پا کوتاه و حالت گرد مانندی به عرض و پهنای 30 سانتی متر روی زمین قرار دارد.برگها منظم تشکیل شده است، رنگ برگها سبز روشن و دندانه دندانه ای است.خوشه گل دارای 5 سانیت متر عرض و رنگ متمایل به بنفش است.این گونه از اوایل خرداد تا پائیز گل می دهد.

 


v.rigida :slender vervain  که بنام شاه پسند باریک بعلت ساقه های باریک و بلندششناختهمی شود و ارتفاع ساقه آن 30-40 سانتی متراست  و شاخه های انشعابی شده اند، دارای برگهای دندانه دار و به صورت انبوه است که رنگ گلها صورتی متمایل به قرمز و غنچه ها در طول خوشه به تدریج شکوفا می شوند

v.erinoides lam:


 این گونه که 30-50سانتی متر ارتفاع دارد و به صورت انبوهی شاخه های متعددی داشته و رنگ گلها بنفش است.که در خاکهای فقیر نیز به خوبی رشد می کند.

 

کاربرد گل شاه پسند:

                                                                                                          

 در مورد کاربرد گل شاه پسند باید گفت غیر از کاربرد گونه دارویی شاه پسند که تحت نام به لیمو شناخته می شود گونه های زینتی آن که  دارای ساقه بلند بوده  به صورت آویزان کاربرد دارند که در بالکن ها و تراس ها با رنگ های زیبای خود می تواند جلب توجه نمایندونیزبعنوان یک گیاه گلدانی زینت بخش حیاط خانه هاست  و دیگرگونه ها در پارک ها و فضای سبز با گل های زیبا و رنگارنگش کاربرد فراوانی دارد. 

از خواص دارویی آن به خاصیت ضد روماتیسمی (Antirhumatic) جوشاندۀ برگ های آن، که به آب حمام افزوده می شود می توان اشاره کرد. ولی به علت اینکه گیاهی سمی (Toxic plant) به شمار می رود، باید هر گونه استفاده دارویی از آن زیر نظر پزشک انجام گرفته و از هر گونه استفادۀ سرخود از آن پرهیز شود.

آفات و مشکلات گل شاه پسند : 

 


                                                                       
                                                                                                                                                                                          

گل شاه پسند معمولا گیاهی ست که کمتر دچار آفت و بیماری می شود مخصوصا اگر خوب تغذیه شود و شرایط محیطی مناسبی داشته باشد ولی در صورت وجود شرایط سرد،کمبود نور و رطوبت بیش از حد احتمال بیماری هایی مثل سفیدک پودری ، بیماری لکه برگی قارچی و پوسیدگی ریشه افزایش می یابد .برای کاهش این بیماری ها باید از آبیاری سطوح بوته خودداری کرد.

هرس گل شاه پسند:


برای هرس گل شاه پسند چون در جوانی نیاز به هرس داردباید در اواخر زمستان شاخه های جوان را به اندازه ای هرس کرد که سی سانتی متر از آن باقی بماند .سپس ساقه ها را با لایه ای از کود پوسیده دامی+ خاک برگ پوشاند تا سرمای زمستان کمتر به آن آسیب برساند و زمانی که  دمای هوا مناسب شد پوشش را برمیداریم و شاخه های آسیب دیده را حذف می کنیم احتیاط کنید چون شیره این گیاه می تواند برای برخی افراد باعث ایجاد حساسیت شود .
 

تکثیر گل شاه پسند:

  

ازدیاد گیاه شاهپسند به وسیله بذر ،قلمه چوب سخت و قلمه چوب نرم انجام می پذیرد.

ازدیاد از طریق بذر:
بذر را در 
اواخر شهریور یا اواخر زمستان در گلخانه و یا پس از برطرف شدن سرمای هوا می توان همزمان با بذر های بهاره آن را در هوای آزاد کاشتآخر زمستان در شاسی می کارند و سپس نباتات حاصله را دراواخر فروردین در خزانه هوای آزاد نشاء نموده و بالاخره در اردیبهشت ماه در بستر اصلی نشاءها را با فاصله 15-20 سانتی متر از همدیگر می کارند.گاهی شاه پسند را از طریق قلمه نیز تکثیر می نمایند.در این حالت در فصل بهار قلمه هایی از نباتات مادری که زمستان را در گلخانه سرد یا زیر شاسی نگهداری کرده اند برداشت نموده  وری کوش کاشته می شود تا قلمه ها ریشه دار شوند.شرط قلمه گیری آنست که قلمه ها از شاخه های جوان تهیه شود

ازدیاد ازطریق قلمه چوب سخت :

 قلمه گیری از شاخه ها در فصل رکود ؛ اواخر پاییز و اواخر زمستان

ازدیاد از طریق قلمه چوب نرم : 
قلمه گیری از شاخه های پر رشد جدید حاوی مریستم انتهایی در اواخر بهار

شماره تماس:
09126947735 لشگری
 
لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

ازدیاد گیاه شاهپسند به وسیله بذر ،قلمه چوب سخت و قلمه چوب نرم انجام می پذیرد.

به صورت آویزان کاربرد دارد که در بالکن ها و تراس ها, گیاه گلدانی  و در پارک ها و فضای سبز با گل های زیبا و رنگارنگش کاربرد فراوانی دارد.

تعداد بازديد : 440
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران