نهال کاج: Pinus

 

 

 

553

553

 

 کاج


 بانام علمی Pinus و به عربیصنوبر نوعی درخت از دسته مخروطیان است و از خانواده  کاجیان (pinaceae )که برگهای دائمی دارد. کاج‌ها به ترتیب در شاخه‌های دانه‌داران، بازدانگان، مخروط‌داران قرار دارند.پولک‌های مخروط کاج همانبرگ‌های کاج هستند که تغییر شکل یافتند.
انواع درختان کاج و سرو از دسته درختانی هستند که جهت تزینن و کاشت در فضاهای باز مانند پارک ها، جنگل کاری ها، حاشیه بزرگ راه ها،‌چمن کاری ها و خیابان ها استفاده می شوند و بسیار با شرایط مختلف سازگار هستند.

کاربرد درخت کاج:

انواع درخت کاج علاوه بر آنکه جنبه ی زینتی دارند، بسیار مقاوم در برابر بادهای شدید می باشند و لذا در امر باد شکنی نیز مورد استفاده هستند. همچنین از چوب آن در صنایع دستی و خانه سازی نیز استفاده می کنند.

 

  انواع درخت کاج در ایران

خاستگاه اصلی درخت کاج نیمکره ی شمالی می باشد. از جمله انواع درخت کاج که در ایران موجود است می توان به کاج تهران که زیر مجموعه ای از کاج ترکی می باشد، ، کاج نوئل سبز و آبی، کاج مطبق،  و غیره اشاره کرد.
 

  کاشت درخت کاج

معمولا ازدیاد انواع درخت کاج، با استفاده از بذر و یا قلمه می باشد. معمولا نسبت به خشکی و‌سرما مقاوم اند و می توانند کم آبی را تحمل کنند. انواع درختان کاج و سرو بصورت گلدانی و نایلکسی در هر زمانی از سال خرید و فروش می شوند اما باید

توجه داشت که برخی از کاج ها را می توان در زمستان بصورت ریشه لخت تهیه نمود. 
انواع درخت کاج جنبه زینتی داشته و بیشتر از آنها در تزیین دیواره و پرچین های سبز استفاده می کنند.

 

  کاج تهران

  553

کاج تهران (الدریکا)

    یکی از انواع درخت کاج، کاج تهران می باشد که با عنوان کاج افغانی نیز معروف می باشد. که بومیایران ، افغانستان، پاکستان و روسیه می باشد. از نیازمندی های این درخت نور مستقیم خورشید می باشد. همچنین آبیاری آن می بایست کم ولی در تعداد دفعات زیاد باشدو مقاوم به کم آبیاین نوع آبیاری بسیار در روند رشد درخت موثر می باشد.  کاربرد آن در فضای سبز .پارک ها ، بلوارهای شهری، بادشکن ، درخت کریسمس و دارای دانه های معطر خوراکی حاوی ویتامین های Aو C  می باشد. و دمای ایده آل آن 10 درجه سانتیگراد است.
 تکثیر این گیاه از طریق بذر است ولی در گلخانه های دارای کابل های حرارتی (پاگرما) از طریق قلمه نیز تکثیر می شود.

شماره تماس: 09126947735 لشگری

کاج مشهد ،کاج پاکوتاه ، کاج توپی (pinus Mugo) ( pinus montana

553

 این رقم کاج بومی ایران ، افغانستان، پاکستان و روسیه می باشد و کاربرد آن در فضای سبز .پارک ها ، بلوارهای شهری، میادین، باغ صخره ای، جنگلکاری، جلوگیری از فرسایش در سطوح شیبدارمی باشد  و دمایتا 14- را متحمل است.
 

   شماره تماس: 09126947735 لشگری

کاج نوئل سبز، کاج کریسمس   (picea Abies)

553

  کاج نوئل درختی است پر رشد و به واسطه ی کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ولی در سالهای اخیر به خاطرتوانایی پایین برای بازیابی سوزن هایش از محبوبتش کم شده در شرایط ایده آل درهرفصل رشد ۳۰سانتی متر رشد میکند تمامی گونه های این درختچه یکپایه میباشند یعنی مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود.

این گونه ها از مناطق سرد و معتدله نیمکره شمالی از ناحیه قطبی تا ارتفاعات کوهستانی  نواحی معتدله گرم گسترش یافته اند.

سوزنها دارای مقطع ۴گوشه هستند وبادوامند و پایک کوتاهی دارند که هنگام سقوط، بر روی شاخه ها باقی می مانند .مخروط ماده ابتدا مستقیم بوده ولی در جریان گرده افشانی به سمت پایین خم می شود .

تکثیر آن از طریق قلمه چوب سخت در اواخر پاییز و اوایل زمستان

زیر گونه های مهم نوئل سبز:

پس از رسیدن و ریزش دانه ها، به همان حالت و بدون جدا شدن و ریزش فلس باقی می ماند .این درخت  یکی از مهمترین و بهترین درختان چوبده و صنعتی در اروپا و جهان می باشد و سهم عمده ای از تجارت جهانی چوب به آن اختصاص یافته است . از آن در تهیه چوبهای الواری و تیری، مصارف متنوع نجاری، ساختمان سازی و مبل سازی و حجم زیادی در تولید خمیر کاغذ استفاده می شود.

  نوئل سبز بالشتکی:Picea abies ‘Nidiformis

    کوتاه قد و به شکل بالشتک، ارتفاع به ندرت به یک متر می رسد،  فرم نیم کروی و گاهی در وسط فرورفته، بسیار کند رشد است و در طول سال بیش از ۳ تا ۵ سانتیمتر رشد نمی کندو کاشت آن درباغهای صخرهای وپارکهابسیارمعمول است.

   نوئل سبز اولندورف :Picea abies ‘Ohlendorfii  

  دارای فرم مخروطی فشرده می باشد با ارتفاع۱.۵تا ۳مترو قطر قاعده ۳متر .
 

شماره تماس: 09126947735 لشگری

کاج نوئل آبی کاستر   (picea pungens var.koster)

553

 

  یکی از انواع نوئل ها می باشد که به فراوانی به عنوان تک کاشت در مناظر و فضاهای سبز کشور استفاده شده است.  هوای خنک با رطوبت بالا،مقاوم به سرما می باشد و سوزن های این درخت کاملا سفت بوده و به سختی خم می شوند. گیاه فرم مخروطی پهن پیدا می کند. گیاهان به دست آمده از بذر تنوعی در رنگ برگ ها از سبز تیره تا ُبز آبی و آبی یخی نشان می دهند.این درخت به دلیل داشتن رنگ برگ مشخص به راحتی در معرض دید بیننده قرار می گیرد. لذا بهتر است در ترکیب با گیاهان یا سوزنی برگان دیگر به ارتباط این درخت با سایر گیاهان توجه شود. در صورت استفاده از این درخت در میان انبوهی از سرو ها ممکن است زیبایی و فرم برجسته این درخت در لابه لای سایر درختان پنهان شود.کاربرد آن بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ های صخره ای، سطوح چمن و تکثیر آن از طریق قلمه چوب سخت در اواخر پاییز و اوایل زمستان می باشد.
  

شماره تماس: 09126947735 لشگری

 کاج نوئل آبی کپه ای  (picea pungens var.Globosa) 

553


از انواع نوئل های پاکوتاه است (بیشترین ارتفاع ۱ متر) و به صورت کروی گسترش می یابد (پهنای۱/۵ متر). در ابتدای رشد شاخه ها گسترده و نامنظم رشد می کنند ولی در نمونه های P. pungens ‘glauca’ ‘Globosa’ فرمی مسن، فشرده و زیبا دارند . بدلیل پاکوتاهی از آسیب جوندگان مانند خرگوش در امان است و به هوای خنک با رطوبت بالا سازگاری خوبی دارد ولی به سرما و الودگی هوا و خشکی مقاوم است .از آن برای آرایش و طراحی در سبکهای مختلف باغبانی و نیز تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ های صخره ای، سطوح چمن استفاده می شود .
تکثیر آن از طریق قلمه چوب سخت با استفاده از هورمون های ریشه زای در اواخر پاییز و اوایل زمستان میسر است.

شماره تماس: 09126947735 لشگری 

 

نوئل کانادایی(Picea glauca)

553

 

  واریته ی Picea Glauca Conicaفرم زیبایی دارد و در موطن اصلی خود یعنی کانادا رویش دارد. نوئل کونیکا کند رشد است و ارتفاع درختان ۶۰ ساله آن به ۴ متر می رسد. تاجی فشرده به شکل مخروطی باریک و بسیار زیبا دارد و به دلیل تراکم و فشردگی سوزنها و شاخه های کوچک، سطح داخلی تاج نا معلوم است.این رقم در طراحی باغ و پارک بسیار مورد توجه است و یکی از گیاهان ویژه و انحصاری پارکهای جدید و کلاسیک اروپا و آمریکا محسوب می

شود . نمونه هایی از آن وارد ایران
شده و در برخی پارکهای شهری و بخش خصوصی کاشته شده است .

 

 

شماره تماس: 09126947735 لشگری
 

    کاج مطبق :Araucaria excelsa

 

553

کاج مُطَبَّق :Araucaria excelsa

 

  نوعی کاج سوزنی است با اسم علمی  Araucaria excelsa از خانواده اشکوبیان (Araucariaceae). اشکوبیان درختان همیشه‌سبزی هستند راسته کاجیان (Pinales)، رده ناژویان (Pinopsida)، دستهٔ مَخروطیان (Coniferae یا Pinophyta). زیستگاه اصلی کاج مطبق جزیره نورفولک استرالیا است. این گیاه بومی جزیره نور فولک درجنوب کالدونی جدید استرشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.درتابستان میتوان گلدان آن را در هوای آزاد و نیمه سایه یعنی در سایه سایر درختان قرارداد.یک واریته آن دارای قد کوتاهی است که در گلدان کاشته می شود.کاج مطبق به نور معمولی ، هوای خنک ، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد .
 کاج مطبق از طریق کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان ، در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می شود. بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. سعی کنید میزان رطوبت را توسط پوشاندن ظرف با یک ورقه پلاستیکی شفاف یا شیشه بالا ببرید البته گاهگاهی پوشش را بردارید تا از یجاد رطوبت بیش از حد جلوگیری شود و یا اینکه فضای کوچکی را جهت تهویه در پوشش ایجاد کنید. هنگامی که بذر ها جوانه زدند و به بلندی ۵ تا ۵/۷ سانتیمتر رسیدند، می توانید نشاءها را به آرامی بیرون آورده و در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

یکی از انواع درخت کاج، کاج تهران می باشد که با عنوان کاج افغانی نیز معروف می باشد. که بومی ایران ، افغانستان، پاکستان و روسیه می باشد.

نوئل سبز اولندورف،  نوئل سبز بالشتکی

معمولا ازدیاد انواع درخت کاج، با استفاده از بذر و یا قلمه می باشد.

از درخت کاج علاوه بر مصارف زینتی بعنوان بادشکن . استفاده صنعتی و خانه سازی نیز کاربرد دارد.

تعداد بازديد : 2635
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران