سرخدار:Taxus bacata

553

سرخدار درختی  یا درختچه ای است از رده کاجیان و خانواده Taxaceae بومی قسمت های غرب ،مرکز و جنوب اروپا،شمال غربی اروپا،شمال غربی ایرا ن و جنوب غربی آسیا که سوزنی برگ، سایه پسند و دارای پوست فلس‌دارکه  چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌های آن دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد. بلندی درخت به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به ۳ متر می‌رسد. رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می‌شود. سنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.

  553


شماره تماس: 09126947735 لشگری 

خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هستش به اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشودو باید  بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک شود ترکیب خاک مناسب  این درختچه ترکیب ماسه و خاک برگ و پیت ماس یا ماسه و خاکبرگ و کود می باشد  و بهترین pH خاک نیز بین ۶ و ۷ مناسب است .


 

هرس سرخدار:  

این درختچه دارای رشد کند است  در سال حدود 30 سانتیمتر ولی چون درختچه ایست با برگ های سوزنی زبر و خشن و پرپشت هرگونه سطح هرس را تحمل می کند ولی برای جلوگیری ازآفتاب سوزی برگ ها بهتر است زمان هرس اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد..

 

 آفات و بیماری های سرخدار:

آبیاری زیاد در این گیاه باعث خفگی ریشه و عامل بروز قارچ فیتوفتورا می باشد که با خشک شدن خاک و چیدن برگ های خشک و استفاده از قارچکش درمان می شود. و خشکی و سرخی برگ ها بعلت قارچی بنام کریپتوکالین است که با قارچکش درمان می شود و حمله سوسک برگخوار و سوسک سپردار از آفات دیگر است که با سموم شیمیایی مثل متاسیستوکس سمپاشی باید شود.


553

کاربرد سرخدار:

بعلت سمی بودن میوه های این درخت  در فضای سبز ککمتر کاربرد دارد و درایران به دلیل مقاومت چوب سرخدار در برابر نفوذ موریانه و انعطاف پذیر بودن آن در ساخت  قایق های بادوام و منبت کاری  و مصنوعات زینتی  بکار برده میشود.همینطور ساقه و شاخه و برگ این درخت حاوی ماده ی سمی بنام  تاکسین است که یک آلکالویید بسیار سمی است که اثرات ضد تقسیم بی رویه سلولی  دارد ودر درمان شیمی درمانی استفاده می شود.چوپان ها به دلیل سمی بودن آن را قطع میکنندو دیگر در ناحیه خزری فقط در منطقه کیاسر به طور پراکنده دیده میشود.

تکثیر سرخدار:

بعلت دوپایه بودن این گیاه و سخت جوانه زدن بذر بهترین روش تکثیر قلمه  در اوایل پاییز و یا خوابانیدن شاخه در اوایل بهار می باشد.
 


شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی اسیدیته بالا و خاک خیس زیاد مناسب نبوده  و موجب زردی برگها میشودو باید  بین دو آبیاری زیر سطح خاک خشک شود

میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است.

رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است.

تعداد بازديد : 1872
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران