رز مینیاتوری:Rose miniature


درختچه ایست چند ساله از خانواده Rosaceae بومی جنوب غربی چین که دورگه ای از رز چینی و انواع دیگر رز هاست  و معمولا با نام رز چینی در جهان شناخته میشود و یلندی آن به 1-2 متر  میرسد .برگ های پر شکل، با 3 تا 5 برگچه، هر کدام 2.5 تا 6 سانتی متر طول و 1 تا 3 سانتی متر گستردگی دارند. در گونه های وحشی (گاهی به عنوان Rosa chinensis var. spontanea ذکر شده)، دارای گل پنج رنگ بیشتر گلبرگهای صورتی و قرمز و میوه قرمز با قطر 1-2 سانتی متر میباشد.این گونه به طور گسترده ای در چین به عنوان گیاهی زینتی کشت میشود  رز مینیاتوری به طور کلی نور زیاد و دمای خنک را میپسندد که سبب تولید گل با کیفیت بالا می شود. رز مینیاتوری آفتاب دوست و حداقل باید 6 ساعت آفتاب در روز دریافت کند. خاک شنی رسی، لومی و یا خاکی که کمی رسی بوده ودارای 10% مواد آلی باشد، مناسب است. به طور کلی نیاز به خاک عمیق و حاصل خیز با زه کش مناسب دارد. به منظور زه کشی در مناطق پر باران، بستر کاشت را از سطح چمن بلندتر در نظر می گیرند بر خلاف رقم های تجاری مهم رز که حاصل پیوند های گوناگون می باشند، رز مینیاتوری حاصل افزایش قلمه ای تک گره و ریشه دار شدن آنهاست. برای این کار قلمه طوری تهیه می شود که 2 سانتی متر از ساقه در بالا و پایین گره حفظ شود. بهترین زمان قلمه گیری زمانی است که اولین سرما موجب ریزش برگ ها شده باشد، که در مناطق سردسیری اواخر زمستا یا اوایل بهار و در مناطق گرمسیری مانند خوزستان از بهمن تا اواسط فروردین ذکر شده است. به این ترتیب قلمه ها تا بهار ریشه دار شده و در پاییز به محل اصلی منتقل می شود. بهترین زمان کاشت در دوره رکود گیاه، پس از برطرفی یخ بندان است. ابتدا فواصل مکان هایی که قرار است قلمه ها در آن جا کاشته شود، مشخص می گردد. فاصله هر دو گیاه از یکدیگر 30 سانتی متر و عمق گودال نیز باید به اندازه ای باشد که پس از کاشت، طوقه گیاه دیده شود. به طور کلی وردها برای رشد مطلوب به تأمین رطوبت کافی نیاز دارند. کودهای مخلوط حاوی پتاسیم برای جلوگیری از رشد آبدار شاخه ها موثر است. هرس رزهای مینیاتور اواخر زمستان و اوایل بهار انجام می شود. به این صورت که یک سوم تا یک دوم ساقه ها و شاخساره های جانبی کوتاه می شوند. برای هرس بازجوان سازی رز مینیاتور، ساقه های قدیمی را تا پایه قطع کرده و این عمل برای بقیه ساقه ها در سال دوم و سوم تکرار می شود
 

گل رز مینیاتوری، یکی از بهترین گیاهانی است که شما می توانید در گلدان و در فضای داخلی پرورش دهید.  گل رز مینیاتوری (رز مینیاتوری چینی) بهترین نوع از گل رز برای پرورش در داخل خانه است. این رز نمونه کوچکتری از رز فلوریبوندا بوده و نگهداری از آن در گلدان های کوچک بسیار ساده است. اگر از رز مینیاتوری به اندازه کافی مراقبت کنید این توانایی را دارد که تا ۶۰ سانتی متر در داخل خانه رشد نماید.
 

چگونه یک گلدان زیبا از رز مینیاتوری در خانه داشته باشیم:

                                                                

گل رز مینیاتوری را در داخل گلدانی با عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر قرار دهید. دقت کنید که گلدان سوراخ زهکشی داشته باشد. خاک اطراف توده ریشه را با دست نرم کنید و ریشه ها را از هم باز نمایید. گیاه را به مرکز گلدان انتقال داده و سپس گلدان را با مخلوط خاک گلدان (حاوی ورمیکولیت و پرلیت) پر کنید. خاک مخلوط اطراف ریشه را محکم کنید تا هیچ هوایی در خاک باقی نماند.
گلدان خود را در مقابل پنجره ای رو به جنوب و یا غرب قرار دهید تا مطمئن شوید گل رز به اندازه کافی در معرض آفتاب قرار می گیرد. بر اساس روش های باغبانی دانشگاه ایالتی آیووا، گل رز باید حداقل ۶ ساعت از روز را در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. هر چند هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا همه قسمت های گل به طور مساوی رشد کنند. درجه حرارت ایده آل برای گل رز در داخل خانه ۱۵ (و بیشتر) درجه سانتی گراد است.
گل رز مینیاتوری نیاز به آبیاری مداوم دارد و هرگز نباید خاک آن خشک شود. سطح خاک را با فرو بردن انگشت در آن بررسی کنید. در صورتی که خاک خشک بود بلافاصله به گل آب بدهید. با استفاده از یک آب پاش کوچک خاک را مستقیما آبیاری کنید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا آب از سوراخ زهکشی گلدان خارج ش
ود. برگ های گیاه را خیس نکنید چون این کار ممکن است باعث کپک زدن آن ها شود.

گلدان را روی ظرفی پر از سنگ های کوچک و یا ریگ قرار دهید. در داخل ظرف آب بریزید و مطمئین شوید که سطح آب ظرف به پایه گلدان نمی رسد. این کار رطوبت اتاق را افزایش داده و از زرد شدن و پوسیدگی برگ ها جلوگیری می کند. روش دیگر برای این کار استفاده از دستگاه مرطوب کننده فضای اتاق است.
در مرحله گل دهی، چند بار در ماه به گلدانتان کود غنی شده با پتاسیم اضافه نمایید. از یک چهارم غلظت عادی کود استفاده کنید تا رز مینیاتوری شما بر اثر افزایش میزان کود آسیب نبیند.
 شکوفه های پژمرده را توسط قیچی باغبانی جدا کنید. برای این کار گل و برگچه های آن را از ساقه و تا قبل از اولین برگ قطع کنید. تمام برگ های زرد، بیمار و یا پژمرده گل را نیز از آن جدا کنید. ساقه های پوسیده را نیز بچینید تا نور آفتاب به مرکز بوته برسد.

کاربرد رز مینیاتوری:

کاربرد آن  بصورت کاشت در زمین در فضای سبز، پارک ها ،حاشیه خیابان ها ،بولوارها ، باغ ها و نیز بصورت گلدانی در تراس ها و بالکن ها و نیز در داخل خانه ها می باشد.

آفات و بیماری های رز مینیاتوری:

از آفات رایج آن میتوان به شته وکنه تارعنکبوتی اشاره کرد و از بیماریها سفیدک پودری و لکه سیاه از رایج ترین بیماری های این گیاه اشاره کرد.
ب
رای کنترل لکه سیاه در کشت رز با کاربرد قارچ‌کش‌های معمول شروع می‌شود. به منظور کنترل بیماری به طور مؤثر در طی فصل کاربرد قارچ‌کش کمی بعد از باز شدن جوانه‌ها در بهار شروع می‌شود هر 7 روز در میان دقیق تا اولین یخبندان سخت ادامه پیدا می‌کند. در دوران رگبارهای معمول زمان بین کاربرد قارچ‌کش از 7 تا 5 روز کاهش پیدا می‌کندهر دو سطح بالایی و پایینی برگ تا زمانی که قارچ‌کش از گیاه بچکد اسپری کنید. اضافه کردن مایع شوینده یا پاک‌کننده تجاری (2/1 قاشق در هر گالناحتمالاً کنترل بیماری را با قارچ‌کش پودری محلول را افزایش می‌‌دهد. برای لیست قارچ‌کش‌ها ثبت شده جهت کنترل لکه سیاه روی رز جدول یک را ملاحظه کنید. بهترین زمان برای استفاده قارچ‌کش روی رزها اول غروب است. بعضی از قارچ‌کش‌ها اگر در روز گرم و آفتابی استفاده شود گل رز را می‌سوزاند.و برای مبارزه با  سفیدک پودری با ترکیب عملیات زراعی و اسپری قارچ‌کش به دست می‌آیدعملیات زراعی که در مورد لکه سیاه بحث شد همچنین برای سفیدک پودری به کار می‌رود. واریته‌های مقاوم بهترین دفاع در مقابل سفیدک پودری است. تعدادی واریته‌ رز به خصوص جدیداً ایجاد شده که به خوبی مقاومت سفیدک پودری داردتعدادی واربته رز به خصوص جدیداً ایجاد شده که به خوبی مقاومت به سفیدک پودری دارد. جدول 2 تعدادی از واریته‌های مقاوم به سفیدک پودری در نتیجه ایجاد نژادهای جدید قارچ‌های سفیدک پودری از دست می‌روند. برای کنترل مؤثر سفیدک قارچ‌کش‌ها بر اساس برنامه اسپری که قبلاً در لکه سیاه بحثشده است به کار می‌رود. قارچ‌کش‌ها که برای کنترل سفیدک پودری مشخص‌اند در جدول 5 لیست شده‌اند. جهت آسان کردن کنترل سفیدک سطحی قارچ‌کش که هم لکه سیاه و هم سفیدک پودری را کنترل کند انتخاب می‌کنیم

 

                          


هرس رز مینیاتوری:

رزهای مینیاتوری چون که ارتفاع کمتر و گلهای کوچک تر دارند باید شاخه های بزرگ را از بالای دو تا سه جوانه و شاخه های ضعیف را از بالای یک جوانه قطع نمود.

 

                                    

 

تکثیر رز مینیاتوری:

                                                                                          


رز مینیاتوری را از طریق گرفتن قلمه و  نیز کشت بافت قابل تکثیر است.   

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

رز مینیاتوری را از طریق گرفتن قلمه و  نیز کشت بافت قابل تکثیر است.

رزهای مینیاتوری چون که ارتفاع کمتر و گلهای کوچک تر دارند باید شاخه های بزرگ را از بالای دو تا سه جوانه و شاخه های ضعیف را از بالای یک جوانه قطع نمود.

از آفات رایج آن میتوان به شته وکنه تارعنکبوتی اشاره کرد و از بیماریها سفیدک پودری و لکه سیاه از رایج ترین بیماری های این گیاه اشاره کرد.

کاربرد آن  بصورت کاشت در زمین در فضای سبز، پارک ها ،حاشیه خیابان ها ،بولوارها ، باغ ها و نیز بصورت گلدانی در تراس ها و بالکن ها و نیز در داخل خانه ها می باشد.

تعداد بازديد : 4609
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران