برگ نو (ترون):Ligustrum 

 

 

 553

553              553

درختچه برگ نو یا ترون تولید نهالستان نهال کرج                                                         

 درختچه ایست که دارای ارقام همیشه سبز  ،خزان دار،ابلق و برگ درشت است و از خانواده oleaceae می باشد که بومی جنوب اروپا شمال آفریقا و جنوب غربی آسیاست این گیاه کم توقع و مقاوم در برابر سرما و شرایط نامناسب است. گاهی ارتفاع و عرض آن تا 5 متر هم می رسد. شاخ و برگ ها بسیار متراکم هستند. برگ ها سبز و گاهی ابلق هستند  این گیاه توانایی تحمل شرایط خشکی و شوری را دارد. یکی از خصوصیات این گیاه آن است که گرد و خاک صدمه زیادی به آن ها نمی رساند ولی به طور کلی نیاز به آب زیاد داشته و در زمین های نسبتاً مرطوب رشد سریع و خوبی دارد. توانایی رشد در هر شرایط خاکی را دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. خاک آن بایستی تا حدی مرطوب باشد.این گیاهان به طور کل گرمای تابستانی را به خوبی تحمل می کنند البته به شرطی که در روزهای گرم تابستانی به آبیاری آنان بیشتر دقت شود و زمانی که سطح خاک تقریبا خشک شد نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد. همچنین در مناطق که تابستانهای بسیار گرم دارند اگر بتوان این گیاهان را در مکانی کاشت که در بعد از ظهر از مقداری سایه برخوردار باشند به رشد آنان کمک می شود. از طرفی با پخش کردن لایه ای مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) به ضخامت 10-5 سانتیمتر می توان به خنک نگهداشتن ریشه های این گیاه در زیر خاک در طی روزهای بسیار گرم کمک کرد.نور کامل آفتاب را نیاز دارند تا رشد خوبی داشته باشند البته مکانهای نیمه سایه – نیمه آفتابر را نیز تحمل کرده و با سرعت کمتری رشد می کنند. همچنین انواعی که برگهای ابلق دارند در مکانهای سایه به رنگ سبز در میآیند در مکانهایی که تابستانهای گرم دارند، نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر می تواند موجب سوختگی برگهای گیاه شود
 
 
گل های ریز و سفیدی دارد که در انتهای شاخه ها ایجاد می شوند که 
 مورد توجه پروانه ها و زنبور های عسل قرار می گیرد میوه ها مشکی و سفید هستند و توجه پرندگان را به خود جلب می کنند.

553553


  در موقع کاشت خاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا آب اضافی آبیاری خارج گردد در صورت ماندگاری آب در خاک احتمال پوسیدگی ریشه و طوقه بسیار افزایش می یابد. بنابراین هنگام آماده سازی مکان کاشت این گیاهان می توان خاک معمولی را با خاک برگ و همچنین مقداری کود بسیار پوسیده دامی مخلوط کرد تا به زهکش مکان کاشت کمک شود.
 

برگ نو برگ درشت:Ligustrum latifolium

درختچه ایست از ارقام ترون کند رشد همیشه سبز با فرم پهن با گل های سفید معطر و میوه های سیاه یا آبی مایل به سیاه که مناسب برای کنار خیابان ها و پارک ها می باشد. و تکثیر آن مثل دیگر ارقام ترون از طریق بذر، قلمه و پیوند می باشد.

553


شماره تماس: 09126947735 لشگری

 

تغذیه ترون:

در مورد کوددهی نیز میتوان در طی فصول رشد یعنی بهار و تابستان دو یا سه مرتبه از کودهایی کامل همانند فرمول 20-20-20 استفاده کرد. توجه کنید که کود دهی بیش از اندازه می تواند موجب آسیب رسی به سیستم ریشه و در نتیجه کوتاهی قامت این گیاهان و حتی از بین رفتن آنان شود. از دادن کود به گیاهی که خاکی خشک دارد صرف نظر کنید و همیشه ابتدا گیاهان را آبیاری کنید و سپس محلول کودی را بکار برید.
 

   تکثیر ترون:

553553

این گیاهان را میتوان با استفاده از کاشت بذر و همچین قلمه تکثیر کرد. اگر میوه های تازه گیاه را در پاییز جمع کرده و قبل از اینکه پوشش آنها خشک شوند آنها را بکاریم میزان جوانه زنی نسبتا مناسب و بالا است و در چنین شرایطی بذرهای این گیاه نیاز به تیمار خاصی قبل از کاشت ندارند . اما اگر پوشش میوه ها خشک شوند قبل از کاشت بذرها می بایست ابتدا میوه را در آب خیس کرد تا پوشش آنها نرم شوند سپس این پوشش را برداشت و بعد بذرها را کاشت. بذرها را در عمق 3-2 سانیتمتری و در مکانی بکارید که حدود 6 ساعت نور مستقیم آفتاب دارشته باشد. دمای مناسب جوانه زنی بذرها 10 الی 25 درجه سانتیگراد است.
 

قلمه ها را می توان از چوب نرم(چوب سبز ) این گیاه در طی بهار به طول حدود 10 سانتیمتر و یا قلمه های نیمه چوبی در تابستان و یا قلمه های چوبی در طی پاییز به طول 30-20 سانتیمتر تهیه کرد. البته این ارقام نسبی است اما توجه داشته باشید که بر روی قلمه حداقل دو گره باید وجود داشته باشد. قلمه های سبز که زمان تهیه آنها در بهار است از نوک ساقه های جدید و جوان گیاه برداشته می شوند. قلمه های نیمه چوبی از ساقه هایی که کمی رسیده تر هستند (این ساقه ها خم می شوند اما در نهایت می شکنند) و قلمه های چوبی از ساقه هایی که به خوبی بالغ و رسیده هستند (این ساقه ها کمتر خم می شوند و با خم کردن زودتر از قلمه های نیمه چوبی می شکنند) تهیه می شوند.که کاربرد آن در حاشیه سازی در پارک ها و فضای سبز و پرچین می باشد و با قلمه خشبی تکثیر می شود.
 

هرس ترون:

 این گیاهان را در هر زمان از سال می توان هرس کرد و محدودیتی زمانی برای این کار وجود ندارد. برای عمل هرس نیز می توان با توجه به شکل و فرم اصلی گیاه، شاخه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند و یا خارج از شکل اصلی گیاه رشد کرده اند تا جایی که مورد نیاز است کوتاه کرد. البته سعی کنید برش را در بالای گره ها(نواحی اتصال برگ به ساقه) بزنید.
 

آفات و بیماری های ترون:

 

گیاه حساسی به آفات و بیماری ها نیست  ولی در صورت ضعیف بودن  به گال طوقه ای، لکه های برگی، پوسیدگی ریشه ای ، سوختگی و سفیدک پودری مبتلا می شود. همچنین می تواند توسط شته ها، نماتود ها و کنه ها مورد حمله قرار بگیرد.

  کاربرد ترون:

برای ایجاد  حصار و پرچین بصورت کاشت ردیفی و توپر و و نیز بعنوان تک بوته تزئینی در فضای سبز،پارک ها و بولوار ها کاربرد دارد.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

در طی فصول رشد یعنی بهار و تابستان دو یا سه مرتبه از کودهایی کامل همانند فرمول 20-20-20 استفاده کرد. کود دهی بیش از اندازه می تواند موجب آسیب رسی به سیستم ریشه و در نتیجه کوتاهی قامت این گیاهان و حتی از بین رفتن آنان شود. از دادن کود به گیاهی که خاکی خشک دارد صرف نظر کنید و همیشه ابتدا گیاهان را آبیاری کنید و سپس محلول کودی را بکار برید.

بومی جنوب اروپا شمال آفریقا و جنوب غربی آسیاست

تعداد بازديد : 3018
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران