گل حسن یوسف: coleus  : Solenostemon

 

حسن یوسف گیاهی که   با نام علمی  solenostemon Plectranthus scutellarioides  و   coleus   هم نام رایج آن است و در ایران بخاطر زیبائیش بنام حسن یوسف معروف است گیاهی ست  همیشه سبز بسیار پررشد چندساله یا دائمی از خانواده Lamiaceae وبومی مناطق گرمسیری آفریقا،آسیا و استرالیا و شرق هند و فیلیپین میباشد بابرگهای رنگارنگ که این گیاه را در تابستان  میتوان در زیر سایه  درختان در محیط  خارج گلخانه کشت کردو در منازل باید در محل روشن  نگهداری شود تا رنگ برگهای خود را  حفظ کند 
حسن یوسفها به دلیل زیبایی رنگ برگهایشان هم درون آپارتمان و هم بیرون در ردیف گیاهان پر ارزش و دوست داشتنی میباشند. انواع آن در رنگهای صورتی، قرمز، ارغوانی و سبز وجود دارد و در دنیا تحت عنوان ملکه دنباله قرمز مشهور است. تمام حسن یوسفها به راحتی در آب ریشه دار شده، در آب خالص هم به خوبی رشد میکنند. این گل، نیاز به دمای متوسط داشته، بهترین دما برای رشد این گل زیبا، 25 تا 30 درجه سانتی گراد است.گل حسن یوسف بسیار نور پسند  است و لازم است در محلی قرار بگیرد که به آن نور خورشید برسد. البته توجه داشته باشید که از تابش مستقیم نور به آن جلوگیری نمایید. بهترین مکان برای قرار دادن گل حسن یوسف در خانه یا محل کار در تراس جنوبی یا پنجره های رو به جنوب ساختمان است. جالب است بدانید رنگ برگ گلهای حسن یوسف، در زمستان ها نسبت به تابستان ملایم تر بوده که به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان است. گیاه حسن یوسف به آب زیادی نیاز داشته، در همه احوال لازم است خاک گلدان مرطوب باشد. در زمستان آب کمتری به گلدان خود بدهید و اگر در منطقه ای زندگی میکنید که آب آن دارای املاح زیادی است، پیشنهاد میکنیم از آب جوشیده سرد شده برای آبیاری گل خود استفاده کنید.مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه برای رشد گیاه توصیه میشود. ایجاد رطوبت در هوای اطراف برگهای گل حسن یوسف ضروری است. بنابراین توصیه میکنیم گاهی به برگها با مه پاش آب پاشیده شود.

اگر گلدان  گیاه حسن‌يوسف را در خانه نگهداري مي‌كنيد و گياه خيلي جوان است، معمولا يك روز درميان بايد به آن آب بدهيد. البته يادتان باشد خاك سبك باعث رشد بهتر و بيشتر گياه مي‌شود و در عوض گياه زود به زود تشنه مي‌شود و خاك سنگين رشدش را كند‌تر مي‌كند و شايد حتي به سه روز يك‌بار آبياري نياز داشته باشد. در هر حال تصميم با شماست. معمولا وقتي حسن‌يوسف تشنه مي‌شود، برگ‌هايش آويزان و بي‌حال مي‌شوند و به محض آبياري دوباره جان مي‌گيرند و شاداب و سرحال در گلدان خودي نشان مي‌دهند.

گیاه حسن یوسف چون برگ‌هاي لطيف و پهني دارد، نور مستقيم خورشيد مي‌تواند به‌شدت سطح برگ‌ها را بسوزاند اما به هر حال گونه‌هايي از حسن‌يوسف هم هستند كه در مقابل نور شديد خورشيد تاب مي‌آورند اما به نسبت اينكه در سايه و نور كم باشند يا در نور مستقيم آفتاب، رنگ برگ‌هاي‌شان كاملا متفاوت مي‌شود. غالبا برگ‌ها در نور كم و سايه، پررنگ‌تر مي‌شوند و در نور خورشيد رنگ‌ها روشن‌تر خواهد شد. گونه‌هاي جديدي كه با رنگ‌هاي صورتي روشن، سبز و قهوه‌اي تيره وارد بازار شده و برگ‌هاي لطيف و پهني دارند، به‌شدت سايه‌پسند هستند اما اين به آن معنا نيست كه اصلا به نور احتياج ندارند.

آفات و بیماری های گل حسن یوسف:

                                                                                                                                                                      

از آفات مهم گیاه حسن یوسف میتوان به شپشك آردآلود که بزرگ‌ترين دشمن حسن‌يوسف اشاره کرد که البته در گل‌هايي كه در حياط كاشته مي‌شوند، گاهي شته‌ها هم مشكل ايجاد مي‌كنند. اگر متوجه شديددرگیری کمی به این آفت دارد و  حشره‌هاي خيلي ريز و سمج به ساقه‌ها و برگ‌ها چسبيده‌اند، مي‌توانيد برگ‌ها را زير آب ولرم بشوييد تا اين آفت‌ها از ساقه جدا شوند. اگر جدا نمي‌شوند به كمك يك گوش پاك كن كه روي آن مايع ظرفشويي ماليده‌ايد، اين حشرات را جدا كنيد و سپس ساقه را با آب شست‌وشو دهيد.راه دیگر دفع آفت حسن یوسف این است که شپشک ها را با دست له کنید و  آب صابون اسپره کنید اگر در نهايت شپشك‌ها با تعداد زياد حمله و خيلي روي گياه رشد و توسعه پيدا كرده‌اند، شك نكنيد و خيلي سريع همه ساقه‌ها و برگ‌ها را تا سطح خاك هرس كنيد. برگ‌ها و شاخه‌هاي جديد ديگر آفت نخواهند داشت. 

از دیگر مشکلات این گیاه به سیاه شدن ساقه این مشکل که به دلیل آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان رخ می دهد و زرد شدن و ریختن برگ های پایین آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنیددرصورت کمرنگ شدن برگ های گیاه چنانچه نور کافی به حسن یوسف نرسد گیاه رنگ دانه های خود را از دست می دهد و اصطلاحا علفی می شود.نقاط سوخته روی برگ ها از غبار پاشی گیاه در نور مستقیم آفتاب خود داری کنید.ریزش برگ ها چنانچه برگ ها خشک شده و می ریزند احتمال دارد به علت خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید باشد. چنانچه برگ ها سالم باشند و بریزند احتمال دارد به خاطر سرما و یا حتی آبیاری بیش از اندازه باشد.

کاربرد گل حسن یوسف:

                           
                                                                                                                                                                       

گل حسن یوسف بعلت برگ های زیبا و رشد سریعش در فضای سبز،پارک ها،بولوارها ،اطراف آبنماها و نیز بعنوان حاشیه کاری  ویا در ترکیب با رنگ های متنوع از نوع خودش یا گل های دیگر بسیار  پرکاربرد می باشد که همچنین بعنوان یک گل گلدانی بسیار محبوب در تراس خانه و پشت پنجره هابسیار محبوب میباشد.


هرس گل حسن یوسف:

 برای هرس این گیاه زیبا که البته برگ های رنگارنگ آن جنبه زینتی دارد و گل‌هاي حسن‌يوسف جذابيت چنداني ندارند  هرس سرگل‌ها مي‌تواند برگ‌ها را به رشد بيشترتشویق كند و بهتر است  که این گیاه همواره کوتاه نگهداشته شود تا از سخت و چوبی شدن برگهای پایین گیاه جلوگیری شود. بنابراین گیاه خود را کوتاه نگه داشته و در هر بهار گلدان آن را تعویض کنید.حسن‌يوسف از آن دسته گل‌هاست كه شما را به‌شدت قيچي به دست مي‌كند. به‌خصوص در فصل‌هاي گرم سال اگر رشد مناسب و مطلوبي داشته باشد، شاخه‌ها خيلي سريع سر به بالا مي‌كشند و شما را مجبور مي‌كنند براي حفظ شكل اصلي گلدان، هر دو هفته يك‌بار آن را هرس كنيد. جالب اينكه هرس براي اين گياه بسيار هم ضروري است و رشد آن را بهتر و بيشتر مي‌كند و از جاي بريده شده جوانه‌هاي جانبي شروع به رشد و نمو مي‌كنند و گلدان‌تان هميشه سر حال و در شكل و فرم متقارن و زيبا باقي مي‌ماند. شاخه‌هاي بريده شده به سرعت ريشه مي‌دهند که با کاشت  آنها را در گلدان‌هاي كوچك‌تر شما خیلی زود  مجموعه ای زیبا از این گیاه را خواهید داشت.
 

تکثیر گل حسن یوسف:

                                                       

افزایش گیاه حسن یوسف از طریق کاشت بذر،قلمه و تقسیم بوته امکان پذیر است.
تکثیر از طریق بذر:

تکثیرحسن یوسف از طریق بذر بسیار آسان و سریع است. بذرهای این گیاه ارزان بوده و به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متنوعی است و شما میتوانید مجموعه ای از رنگهای مختلف این گل را در خانه خود داشته باشید.

اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. به منظور تکثیر از طریق بذر، بذرها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید. بعد از جوانه زدن، گیاه را به گلدان اصلی منتقل کنید.
تکثیر از طریق قلمه:

در تکثیر حسن یوسف‌ از طریق قلمه می توان با تهیه قلمه از شاخه ها، گونه های یکسانی از حسن یوسف را خلق کنید. به این منظور در بهار یا تابستان از ساقه گیاه قلمه تهیه کرده و بکارید. قلمه ها به آسانی در آب ریشه دار میشوند. پس از ریشه دار شدن قلمه ها را به گلدانهای حاوی خاک مناسب انتقال دهید.

تکثیر از طریق تقسیم بوته:

گیاه حسن یوسف زمانی که سطح گلدان پر شد هنگام تعویض گلدان شما براحتی میتوانید طوری که به ریشه های اصلی آسیب جدی وارد نیاورید اقدام به تقسیم بوته کرده و بدین طریق گلدان خود را افزایش دهید.

شماره تماس:
09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

در فضای سبز،پارک ها،بولوارها ،اطراف آبنماها و نیز بعنوان حاشیه کاری  ویا در ترکیب با رنگ های متنوع از نوع خودش یا گل های دیگر بسیار  پرکاربرد می باشد که همچنین بعنوان یک گل گلدانی بسیار محبوب در تراس خانه و پشت پنجره هابسیار محبوب میباشد.

افزایش گیاه حسن یوسف از طریق کاشت بذر،قلمه و تقسیم بوته امکان پذیر است.

تعداد بازديد : 491
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران