پیوند درختان: trees grafting


پیوند یعنی چه:

به عملی که  طی آن قسمتی از یک گیاه را روی گیاه دیگر طوری قرار می دهند که آن دو پس از مدتی با یکدیگر جوش خورده و گیاه واحدی را تشکیل  دهند. طوری  که گیاه حاصل از مجموع  آنها می تواند به صورت یک گیاه مستقل به رشد و نمو خود ادامه دهد.

پیوندک چیست:

قسمتی را که بخش های هوایی یک گیاه پیوند شده را به وجود می آورد، پیوندک می باشد.

پایه پیوند چیست:

 بخشی که رشد گیاه را شامل می شود، پایه  می نامند

هر چقدر این دو قسمت پیوند و پایه پیوند  از نظر صفات ژنتیکی مشابه و از لحاظ گیاهشناسی دارای خویشاوندی نزدیکتری باشند، به همان نسبت جوش خوردن بافت ها در پیوندگاه آسان تر و پایداری پیوند مطمئن تر است.
 

زمان مناسب برای پیوند زدن:

 

موقع پیوند زدن زمانی است كه گیاه در دوره فعالیت یعنی شیره نباتی در جریان باشد.بنابراین از نظر علمی در هر موقع از سال به استثنای موقعی كه گیاه در دوره استراحت به سر می برد و شیره نباتی راكد گردیده می توان عمل پیوند را انجام داد. این نظریه در عمل به اشكالاتی بر می خورد كه عملا موقع پیوند زدن را محدود می كند.

چرا پیوند نمی گیرید:

دلایل ناموفق بودن پیوند چیست و چه عواملی باعث می شود که عمل پیوند ناموفق باشد.

زیاد بودن شیره نباتی:

مقدار زیاد شیره نباتی مانع ایجاد تماس بین پیوندك و پایه  در ناحیه  طبقه مولده  و جوش خوردن آنها با یكدیگر می شود و به اصطلاح  باغبانان پیوندك در شیره نباتی  خفه می گردد.

گرمای هوا دلیل خشک شدن پیوند :

 حرارت زیاد باعث تبخیر فوق العاده پیوندك شده  و قبل از آنكه سلولهای طبقه مولده یكی شوند  و شیره نباتی كافی به پیوندك برسد، گرما پیوندك را خشك نموده از بین می برد.

سرمای هوا مانع جوش خوردن پیوند :

سرمای زمستان و یخبندان  و بطور كلی حرارت كمتر از 10 درجه در هوای اطراف پیوندك نیز مانع فعالیت سلولهای نامبرده گردیده جوش خوردن پیوند را غیر ممكن می سازد.

فصول مناسب زدن پیوند:

1-  فصل بهار پس از بیدار شدن پایه و قبل از آنكه شدت جریان شیره نباتی زیاد شود و یا آنكه سرمای اول بهار مانع فعالیت سلولهای قسمت هوایی گیاه گردد .
2- اواخر تابستان و یا اوایل پائیز (بنا بر نوع درخت ) كه جریان شیره نباتی تا اندازه ای كند شده و سرمای زمستان هنوز فرا نرسیده است.

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال های میوه،مشاوره برای احداث باغ  لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

 

صحرایی: 09355161163
مالمیر    :09384398752 
 
فاتح     :09122275234

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران