طاووسی:Spartium junceum

553553

553

درختچه طاووسی تولید نهالستان نهال کرچ


درختچه طاووسی:

درختجه ای  خزان دار و بومی نواحی مدیترانه و اسپانیا و از خانواده Fabaceae  می باشد که شباهت زیادی به Cytisus scoparius  از خانواده Legominus که به جاروی اسکاتلندی معروف است و   طاووسی  دارای ساقه ای سبز،افراشته و کم برگ بوده و گلهای زرد رنگش در اوایل تا اوواخر بهار شکوفا میشود وحداکثر بلندیآن تا ارتتفاع ۲.۵ مترمی باشد.تمام قسمت هاي اين گياه از قبيل گل، سرشاخه، دانه و ريشه خاصيت دارويي دارد.مهمترين ماده مؤثره موجود در اين گياه آلكالوئيد آسپارتئين است و غير از آن گلوكوزيد، تانن، اسانس روغني و عصاره هاي تلخ است. گل هاي زرد اين گياه به عنوان ماده اوليه تهيه رنگ به كار مي رود. شاخه هاي خشك آن را براي تهيه دارو به كار مي برند.


  گل آذین  آن به صورت خوشه ای انتهایی است که ۲۵-۵ گل در آن می روید. کاسه گل به طول حدود ۷٫۵ میلیمتر با دندانه های کوتاه است و جام گل به طول ۳-۲ سانتیمتر است. رنگ گل ها زرد طلایی است و زمان گلدهی آن از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. گل ها دارای عطر هستند.

این گیاه برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارد. احتیاج به آفتاب به غیر از گلدهی خوب باعث رشد بیشتر ساقه های سبز آن می شودولی باشروع سرما گیاه خزان می کند و برگ های آن می ریزد ولی ساقه های سبز آن باقی می ماند. این گیاه یخبندان های بیش از منفی ۱۰ درجه را هم تحمل می کند و خشک نمی شود.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

هرس طاووسی:

چون درختچه طاووسی گیاهی سریع الرشد است باید شاخه های اضافی و ساقه هایی که  خارج از محدوده و شكل بوته رشد كرده اند و يا منجر به ازدحام و تراكم بيش از حد مركز گياه شده اند را قطع كنيد. ولی دقت داشته باشید که حتما پس از اتمام گلدهی هرس انجام شود یعنی از اواسط بهار تا پایان تابستان تا با ایجاد شاخه های جدید در بهار سال آینده از گل های زیبایی برخوردار باشیم اگر هرس را به اواخر زمستان و یا اوایل بهار انجام دهید از گلدهی طاووسی کاسته می شود.

 آفات و بییماری های طاووسی:

  پسيل  يكي از آفات طاووسی ست كه از نظر ظاهري شبيه شته هستند و از شيره گياهي و همچنين قسمتهاي جوان گياه تغذيه مي كند و منجر به بدشكل شدن و چروكيده شدن بافتهاي گياه شده و در اثر فعاليت آنان از رشد گياه كاسته شده و گلدهي نيز به خوبي صورت نميگيرد.
سوسك بذر غلاف طاووسی آفت ديگري است كه در دورن غلاف بذرهاي گياه فعاليت و تخم گذاري كرده و مانع از شكل‌گيري بذرهاي اين گياه مي شود.بهترين راه مبارزه جمع كردن غلافهاي بذر است قبل از آنكه غلافها بشكافند و بذرها را به همراه اين آفت پخش كنند.

آفات معمول ديگري همانند شته و كنه هاي تارعنكبوتي نيز مي توانند گاهي مشكلاتي را براي اين گياه ايجاد كنند.
 جدا كردن و از بين بردن ساقه هاي آلوده از جمله راه هاي مبارزه با اين آفت است. 


 

کاربرد طاووسی:

کاربرد این درختچه در فضای سبز ، سطح چمن کاری ها بصورت تک و یا ترکیب لا درختچه های دیگر می تواند باشد بعداز دوران گلدهی نیز با ساقه های سبز خود بسیار زیبا و شاداب است که در پوشاننده تنه درختان دیگر نیز کاربرد دارد و اگر هرس منظم داشته باشد همچنین می تواند بعنوان گیاه گلدانی نیز کاربرد داشته باشد.


 

  تکثیر طاووسی:

  از طریق کشت بذر و یا قلمه چوب سبز آن قابل تکثیر است.

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال و بوته های انواع ارقام نهال درختان مثمر و غیر مثمر گل و گیاهان زینتی،مشاوره برای احداث باغ  ، هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

لشگری : 09126947735 

 لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

این گیاه برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارد. احتیاج به آفتاب به غیر از گلدهی خوب باعث رشد بیشتر ساقه های سبز آن می شود.

پس از اتمام گلدهی هرس انجام شود یعنی از اواسط بهار تا پایان تابستان تا با ایجاد شاخه های جدید در بهار سال آینده از گل های زیبایی برخوردار باشیم اگر هرس را به اواخر زمستان و یا اوایل بهار انجام دهید از گلدهی طاووسی کاسته می شود.

درختجه ای  خزان دار و بومی نواحی مدیترانه و اسپانیا و از خانواده Fabaceae  می باشد

تعداد بازديد : 2065
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران