گیاه فلفل زینتی:Ornamental Pepper  

 

 فلفل زینتی گیاهی ست از جنس Capsicum در خانواده Solanaceae بومی مناطق جنوبی آمریکای شمالی و شمال آمریکای جنوبی است دارای گل هایی به رنگ سفید (گاهی متمایل به رنگ ارغوانی) در ساقه های پر شاخ و برگ است و تا 60 سانتی متر بلند میشود.برگها قلبی شکل و نوک تیز،رنگ میوه در واریته های مختلف و از زرد تا قرمز کمرنگ و قرمز لاکی است،رنگ میوه در یک واریته هم از میوه نارس تا بالغ متغیر و دائما تغییر رنگ میدهد،احتیاج به نور فراوان دارد و در بهار و تابستان میتوان برای گرده افشانی ان را خارج از اتاق نگهداری کرد،در صورت کافی نبودن نور گلهای سفید رنگ ان تبدیل به میوه نمیشود،میوه های رسیده ان مانند فلفل قرمز خوراکیمیوه آن ممکن است در رنگ های متنوعی از جمله سبز ، زرد ،قرمز یا .. باشدبرگهای فلفل زینتی سبز نسبتا روشن و مستطیلی شکل می باشند.
 


کولتیوارهای گوناگون این گونه دارای میوه هایی به اشکال مختلف مستقیم یا آبشاری است در گلدان آن را در فصل تابستان، خارج از گلخانه می توان نگاهداری کرد. سه گونه C. annuum ، C. frutescens و C. chinense از تنها یک جد مشترک تکامل یافته اند.  گونه C. annuumرایج ترین و گسترده ترین از پنج گونه  capiscums اهلی است.سوال  اینجاست که آیا انواع زینتی فلفل ها میتواند خوراکی باشد و اینکه بله میتوانید باخیال راحت آن را مصرف کنید با این تفاوت که تندی آن از انواع فلفل های خوراکی بیشتر است و انواع اصلاح شده فلفل های خوراکی موجود است که می توان براحتی از آنها استفاده کرداین گیاه می تواند چند فصل رشد کرده و زنده بماند و تبدیل به یک درختچه بزرگ چندساله شود و دارای گل هایی به رنگ سفید  که گاهی متمایل به رنگ ارغوانی در ساقه های پر شاخ و برگ است و تا 60 سانتی متر بلند می شود. میوه آن ممکن است در رنگ های متنوعی از جمله سبز ، زرد ،قرمز یا غیره دیده شود.  کولتیوارهای گوناگون این گونه دارای میوه هایی به اشکال مختلف مستقیم یا آبشاری است.

 

 

Capsicum Annuum :

این گونه از فلفل زینتی در واقع معروفترین و شناخته شده ترین گونه است که علاوه بر زینتی بودن آن  در پزشکی و همچنین به عنوان غذا در آفریقا و دیگر کشورها، نیز مصرف می شود.


 

Capsicum frutescens:
 
این گونه که از انواع فلفل های تند می باشد بعضی وقت ها از انواع 
Capsicum annuum نیز در نظر گرفته می شود که دارای انواع یک ساله و یا داثمی می باشد.
 

Capsicum chinense:
  فلفل چینی از انواع فلفل های دلمه ای بوده که بومی آمریکاست و بعلت طعم و تندی خاصش شناخته شده است.


نوع دیگری از فلفل زینتی که از لحاظ شکل ظاهری با بقیه فلفل های زینتی متفاوت است فلفل زینتی گیلاسی است که بنام فلفل مروارید سیاه نیز شناخته می شود.

:Ornamental Pepper  Black Pearl

                         

بنام فلفل مروارید سیاه نیز شناخته شده که دارای برگهایی  به اندازه تقریبی 3 الی 4 سانتیمتر و به صورت کشیده و به رنگ سبز تیره می باشد که بین تمام فلفل های زینتی رنگی خاص دارد و میوه آن نیز بصورت گرد و خاص و بسیار زیبا که ابتدا در رنگ سبز می باشد و بعد از رشد به رنگ سیاه و قرمز  تبدیل می شود این عمل بین میوه های ان در زمان مختلفی روی میدهد و همین باعث به وجود آمدن پدیده رنگ های مختلف در یک گیاه می شود طوری که در یک گیاه هر سه رنگ را خواهید دید و باعث زیبایی چند برابری آن می شود همچنین مزه میوه نیز تلخ و تند می باشد و میتوان در پخت و پز نیز استفاده نمود. فلفل زینتی مروارید سیاه یا فلفل گیلاسی رشدی به اندازه 14الی 18 اینچ داشته و مناسب برای کاشت درون باغچه ها و گلدان برای راه پله ها یا تراس و بالکن می باشد با گلهایی به رنگ ارغوانی و کوچک می باشد که فوق العاده دیدنی و شکیل می باشد

آفات و بیماری های فلفل زینتی:

                                     
  
از آفت مهم این گیاه کنه تار عنکبوتی  است که  باعث می شود برگ ها زرد و تار عنکیوتی شوند که با غبارپاشی این گیاه علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز و تشکیل هرچه بهتر میوه افت یاد شده را نیز کنترل میکند،هفته ای دو بار گیاه را با اب ولرم و سبک غبارپاشی کنید خشکی بیش از حد ،گیاه  را با بیماری های قارچی مانند فیتوفترا و بوتریتیس روبرو می کند که سبب می شود زندگی گیاه چه را به خطربیفتد  و  نیز فلفل زینتی به شته ،تریپس، کنه و مگس سفید حساس می باشدو نیز کنه ریز قرمز که باعث زردی برگ ها می شود باید سطح زیرین برگها را با پارچه نرم و یا اسفنج تمیز نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،غبارپاشی و تامین رطوبت در کاهش افت موثر استهوای سرد و مواد براق کننده شیمیایی باعث سیاهی برگ ها می شود.کمبود نور پژمردگی و سقوط برگ هارا به دنبال دارد ونیز باعث می شود تا میوه ها قرمز نشوندو همچنین گرمای محیط باعث دراز و بد شکل شدن شاخه ها می شودیا ابیاری زیاد از اندازه است،شرایط را بازدید کنید و گیاه را به محلی با جریان ملایم هوا منتقل کنید و اب زیر گلدانی را خارج کنید،اجازه دهید سطح خاک بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنیدگلدان ها خیلی بزرگ است،گیاه دوست دارد ریشه هایش در هم باشد،گیاه به گلدان های کوچکتری نیاز داردو اگر برگ ها سیاه می شوند علت آن این است که هوا سرد است و یا صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نگرددو نیز تشنگی زیاد گیاه سبب زردی برگ ها نیز می شود که فورا ابیاری کنید،خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه داریدد،بعد از تشکیل میوه ها در زمستان ابیاری را کمتر کنید و اگر غنچه ها باز نشده و میریزند بدلیل کمبود رطوبت یا کمبود نور یا خاک ضعیف عامل آن است.

کاربرد فلفل زینتی:

  

زیبایی فوق العاده فلفل زینتی در تنوع رنگ در میوه های نارس و رسیده آن است که از زرد تا قرمز لاکی متغیر است  و دیگر اینکه چون میوه های ففل زینتی رو به بالاست به جذابیت آن می افزاید بهترین استفاده از این گیاه کاشت در جعبه های گل در  پارک و باغ و نیز در داخل ساختمان می‌باشد ونیز میتوان در باغچه‌های منازل و پارکها به صورت توده‌ای در داخل چمن  مورد استفاده قرار گیرد.این گیاه علاوه بر جمبه ی زینتی و خوراکی خواص درمانی هم دارد که گیاه شناس انگلیسی John Lindley  می گوید: فلفل زینتی در ترکیب با درخت گنه گنه برای درمان سستی ، نقرس و سوء هاضمه به همراه نفخ شکم میتواند مصرف شود و همچنین برای دیفتری حاد و تب مخملک بد خیم کاربرد دارد.

 

تکثیر فلفل زینتی:

                                                                   
                                                                                                                                        

افزایش فلفل زینتی از طریق کاشت بذر می باشد که باید بذرها را در اواخر زمستان و اوایل بهار در طرف کم عمقی، حاوی کمپوست مخصوص بذر بکارید و خاک را مرطوب نگاه داشته و روی آن را با شیشه یا پلاستیک بپوشانید. بعد از رشد نشاءها آنها را به گلدان اصلی حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.


شماره تماس:
09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

             

گیاه کاشت در جعبه های گل در  پارک و باغ و نیز در داخل ساختمان می‌باشد و در باغچه‌های منازل و پارکها به صورت توده‌ای در داخل چمن  مورد استفاده قرار گیرد.این گیاه علاوه بر جمبه ی زینتی و خوراکی خواص درمانی هم دارد .

افزایش فلفل زینتی از طریق کاشت بذر می باشد

تعداد بازديد : 634
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران