تکثیر درخت گلابی-pear tree propagated


درخت گلابی را از روش های گوناگونی میتوان تکثیر کرد.روش های جنسی مانند تکثیر از طریق بذر و تکثیر غیر جنسی مانند پیوند، خوابانیدن، و قلمه
 

تکثیر غیر جنسی درخت گلابی:
۱-تکثیر درخت گلابی از طریق ریشه دار کردن قلمه:Root a Cutting from a Pear Tree

                       


مرحله اول:

قبل از قلمه گیری حتما ظرفی برای نگه داری قلمه آماده کنید  که حاوی ۶ قسمت از خاک پیت و یک قسمت پرلیت باشد.با آب آن را مخلوط کنید و اجازه دهید تا به مدت ۲۰ دقیقه بماند.

مرحله دوم:

تعداد سه تا چهار قلمه از نوک شاخه های سالم که دارای ضخامتی حدود یک سانتیمتر داشته باشد و تعداد زیادی جوانه داشته باشد جمع آوری کنید.

مرحله سوم:

به اندازه حدود ۱۵ سانتیمتر  از نوک شاخه با چاقوی تیز ببرید و قلمه را از یک سانتیمتری انتهای جوانه برگ بصورت زاویه ۴۵ درجه ببرید.

مرحله چهارم:

مقدار کمی از پودر ریشه زایی  IBA دو درصد را برروی یک روزنامه در یک سطح صاف بریزید و انتهای قلمه ها را داخل پودر بزنید و بلافاصله مقدار اضافی آن را تکان دهید تا بریزد. 

مرحله پنجم:

انتهای هورمون زده شده قلمه ها را در ظرف های آماده شده بگذارید و تا نصف قلمه ها را در مخلوط پیت  فرو کنید.

مرحله ششم:

آبیاری ملایمی روی خاک اطراف قلمه ها انجام دهید تا خاک پیت پایین رود سپس خاک اطراف قلمه ها را فورا فشار دهید تا فضای خالی دور قلمه نماند.

مرحله هفتم:

سپس ظرف حاوی قلمه ها را داخل یک زیر گلدانی در محلی گرم سایه و نوری ملایم قرار دهید و دما را روی ۲۱ درجه تنظیم کنید و شب ها دما را به حدود ۱۶ درجه برسانید.

مرحله هشتم:

روزانه رطوبت خاک قلمه ها را بررسی کنید و هرزمان احساس کردید که رطوبت خاک بطور آشکارا کاهش پیدا کرد آب اضافه کنید.اجازه ندهید که خاک پیت کاملاً خشک شود چون زمانیکه پیت کاملاً خشک شود به سختی رطوبت میگیرد.

مرحله نهم:
روزانه دو بار قلمه ها را اسپری کنید به آرامی قلمه ها را مرطوب کنید بدون اینکه آب از آن بچکد و خاک پیت رطوبت جذب کند و بصورت گل درآید.


مرحله دهم:
بعد از سه تا چهار هفته قلمه ها را با آرامی از انتها بالا بکشید و انها را تست کنید،سپس بعد از دو هفته  قلمه های ریشه دار شده را بطور اختصاصی و جدا جدا به گلدان های حاوی خاک انتقال دهید.


منبع:https://homeguides.sfgate.com/root-cutting-pear-tree-46310.html

تکثیر درخت گلابی از طریق خوابانیدن شاخه :pear tree propagation by layring  


تکثیر از روش خوابانیدن هوایی شاخه:pear tree propagation by air layring
 

مرحله اول:

ابتدا مشتی از خره اسفاگنوم تهیه کنید و داخل سطل قرار دهید قبل از اینکه تصمیم بگیرید به آغاز کار بکنید داخل سطل را از آب پر کنید و کناری بگذارید و گاهگاهی آن را تکان دهید و مطمئن شوید که کاملاً خیس هستند.

مرحله دوم:

چند شاخه برگدار سال قبل را که ضخامت آن به ضخامت یک مداد باشد و طول آن به حدود ۴۰ سانتیمتر باشد را انتخاب کنید برگ های حدود  ۷ تا ۱۰ سانتیمتر از پایین شاخه را جدا کنید.

مرحله سوم:

یک برش افقی حدودا  ۲.۵سانتیمتر  پایین تر ناحیه که برگ هایش را شروع به  چیدن کرده اید روی پوست شاخه بزنید دوباره همین برش افقی را  از فاصله ۳ سانتیمتری یعنی حدود چند میلیمتر پایین تر سپس با خطی عمودی این دو برش را به متصل کنیدو پوست آن را جدا کنید.

مرحله چهارم:

روی محل پوست کنده شده هورمون ریشه زایی بپاشید.دو مشت بزرگ از خزه اسفاگنوم را بردارید خوب فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود و دور محل پوست کنده شده به شکل توپ مانند بپیچید.

مرحله پنجم:

تکه ای مشمای ششفاف را ببرید و به دور توپ اسفاگنوم بپیچید طوری که حدود یکی دو سانتیمتر روش شاخه را نیز بپوشاند کمی شل و آزاد مشما را بپیچید .

مرحله ششم:
بطور مداوم  آن را چک کنید که مشما همیشه آن را بپوشاند و که خزه همیشه مرطوب باشد ببینید که آیا ریشه ها بیرون زده اند یا نه که ممکن است چند هفته  تا چند ماه هم طول بکشد.

مرحله هفتم:

مشما را از خزه ها باز کنید و از چند سانتیمتر پایین شاخه آن را قطع کنید.ابتدا یک گلدان بدون خاک برای شروع رشد انتخاب کنید و خزه حاوی شاخه را داخل آن قرار دهید گلدان را پراز آب کنید روی آن را یک مشما شفاف بکشید  سعی کنید نهال جوان را دست نزنید 

مرحله هشتم:
گلدان را به مکانی با نور خوب انتقال دهید منظم آن را چک کنید تا خشک نشود. تدریجی مشما را از روی گلدان بردارید تا درخت جوان گلابی شما برگ های جدید بزند.

منبع: https://homeguides.sfgate.com/air-layer-pear-trees-41283.html

تکثیر درخت گلابی از طریق پیوندزدن :pear tree propagate by grafting 


 

درختان برگریز معولاَ از طریق روش های غیرجنسی تکثیر می شوند چون از طریق تکثیر با بذر درخت و میوه مورد نظر ایجاد نمی شود برای بدست آوردن نهال مورد نظر از روش های غیر  جنسی مانند قلمه،خوابانیدن و پیوند استفاده می شود.
از انواع پیوند هایی که برای تکثیر گلابی استفاده می شود می توان به پیوند شکمی که متداول ترین روش تکثیر این میوه است نام برد که معمولاٌ در اواخر تابستان انجام می شود و روش دیگر پیوند زبانه ای ایست که معمولاٌ برای انواع درخت های گلابی آسیایی کاربرد دارد. 

پیوند زبانه ای درخت گلابی


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری
  لشگری: 09304266103

فاتح     :09122275234

 

اوایل تابستان

پیوند شکمی که متداول ترین روش تکثیر این میوه است

تعداد بازديد : 1749
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران