فیتونیا:Fittonia

گیاه فیتونیا که بخاطر رگبرگ های سفید برروی برگ هایش  گیاه عصب هم نامیده می شود بعلت ظاهر زیبایش از گیاهان محبوب آپارتمانی است. این گیاه از خانواده Acanthacea  و از نواحی گرم و مرطوب است و بومی کشورهای جنوبی آمریکا بخصوص پرو است که توسط دو گیاه شناس بنام  ELIZABET & SARA MAY FITTON نام گذاری شده است.
 

گونه های گیاه فیتونیا:

فیتونیا از خانواده آکانتاسه می باشد ولی پرورش دهندگان آن کولتیوارهایی کوتاه با برگ های پرپشت را معرفی کرده اند که دو گونه اصلی از آن که مناسب نگهداری در آپارتمان می باشد شامل این دو گونه است.
F. gigantea:
گونه ای با ساقه های بنفش با برگ های سبز تیره و رگبرگ های قرمز زیبا ست که طول آن به9 سانتیمتر می رسد.

.  f.verchaffeltii:
گونه ای خزنده مناسب برای آویزمی باشد.

 گونه های فیتونیا برای تراریوم:

fittonia,argyroneura:
 این گونه از فیتونیا دارای برگ هایی با رگبرگ های نقره ای یا سفید می باشد و مناسب برای نگهداری در تراریوم می باشد.

fittonia,pearcei:
 این گونه دارای رگبرگ خای صورتی است.

نیاز نوری گیاه فیتونیا:

فیتونیا شرایط نور زیاد تا سایه را تحمل میکند ولی در واقع جای روشن را می پسندد چون در مکان سایه رگبرگ های رنگی خود را که ویژگی زیبایی این گیاه است را از دست می دهد و به رنگ سبز متمایل می شود.

نیاز آبی گیاه فیتونیا:

فیتونیا گیاهیست رطوبت دوست ولی برای آبیاری گلدان شما باید حتما دارای زهکشی خوبی باشد تا همه آب اضافی آن خارج شود و باید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.

گلدهی گیاه فیتونیا:

زیبایی گیاه فیتونیا بیشتر بخاطر برگ های آن با رگبرگ های رنگیست و بندرت در محیط آپارتمان گل میدهد و اگر به گل برود دارای گلهای اسپایک های قرمز یا سفید است.

کاربرد گیاه فیتونیا:

کاربرد فیتونیا در داخل آپارتمان در سبد های آویز بسار زیباست و همچنین در تراریوم نیز کاربرد دارد و در مناطقی که آبو هوای مناسب دارند در خارج از خانه و فضای سبز به عنوان یک گیاه پوششی کاربرد دارد.

دمای مناسب برای فیتونیا:

فیتونیا در دمای حدود 21 درجه سانتی گراد بهترین رشد را دارد ولی در دامنه دمایی15-26 درجه سانتی گراد را نیز می تواند تحمل کند.


شماره تماس:
09126947735: لشگری

09355161163:صحرایی
09384398752:   مالمیر

سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران