نخل بادبزنی: Washingtonia palm

553

 

نخل بادبزنی از  خانواده ARECACEAE  بوده  این گیاه بومی مناطق سونورا و  باخا در کالیفرنیا و مکزیک می باشد که نام علمی این گیاه WASHINGTONIA ROBUSTA و نام لاتین FAN PALM یا نخل بادبادبزنی، پالم کتانی، واشینگتونیا ربوستا,Mexican Fan Palm , Mexican Washingtonia شناخته می شود .این درخت  دارای تنه ایستاده و استوار خاکستری حلقه دار که معمولا با زخم برگ همراه آن است و با ریزش برگ ها رد ان در تنه باقی می ماند که زیبایی خاصی به تنه می دهد، با برگهایی بسیار زیبا و بزرگ پنجه به رنگ سبز روشن زیبا همانند بادبزن که در برگها برگچه هایی بسیار زیاد دارد که متصل به هم هستند که گاهی رشته های سفیدی دارند که برگ ها رو زیباتر میکند و برگ ها در انتها به ساقه ای که تنه درخت است وصل می شود.ارتفاع این درخت تا 25 متر هم می باشد، یک گزینه خوب برای نگهداری در گلدان می باشد چون ریشه های آن حالت متمرکز داشته.

طول گل آذین آن تا ۳ متر (۹٫۸ فوت) و دارای تعداد زیادی گل های کوچک کم رنگ نارنجی صورتی است. میوه آن کروی و به رنگ آبی، سیاه و سفید است و ۶-۸ میلی متر (۰٫۲۴-۰٫۳۱) قطر دارد و در بعضی مناطق دارای ارزش خوراکی استارتفاع آن به ۲۵ متر (۸۲ فوت) و به ندرت تا ۳۰ متر (۹۸ فوت) می رسد . طول برگ آن تا ۱ متر (۳٫۳ فوت) و گسترد و پهنای آن نیز تا ۱ متر میرسد.

553

 

در شهرهای شمال کشور فراوان است. در مناطق گرمسیر مانند سیستان و بلوچستان به طور طبیعی به صورت وحشی و خودرو در میان رودخانه ها سبز می شود

این نخل نسبت به سایر نخیلات گرمسیری به سرما مقاومت بیشتری دارد و در مناطقی که سرمای ملایمی دارند این نخل را میتوان به راحتی در فضای داخل و گلخانه‌های نیمه‌گرم نگهداری کرد

خاک مطلوب این گیاه مخلوط یک قسمت خاک برگ + یک قسمت تورب (یکی از انواع پیت) است

به طور مرتب و نه چندان زیاد نیاز به آبیاری دارند. بسته به دمای محیط نباید اجازه داد گلدان خیلی خشک شود.

اغلب نخلها را به این دلیل که ریشه‌های آنها در محل طوقه متمرکز است میتوان به مدت طولانی در گلدانها نگهداری کرد.

بهتر است گلدانها را در فصول گرم به محیط باز انتقال داده و در سایه-آفتاب درختان بزرگ قرار داد تا برگهای قوی و جدید تولید کنند و مقاومت بیشتری کسب کنند.

 

واشنگتونیا در شرایط مساعد و مرطوب اگر از آب کافی برخوردار شود (مانند مناطق شمالی) بیش از پانزده متر رشد می کند.
نگهداری این گیاه زیبا در تهران و مناطقی که زمستان های سرد دارند قدری مشکل است زیرا سرمای بیش از -10 درجه سانتی گراد باعث نابودی این درخت می شود.پوشش درخت در زمستان به منظور حفظ جوانه انتهایی درخت که در قسمت میانی برگ ها قرار دارد ضروری است. نوع پوشش اهمیت زیادی دارد. پوشش پلاستیکی موجب تراکم رطوبت و پوسیدگی جوانه انتهایی می شود به همین دلیل بهتر است به جای نایلون از گونی یا برگ های خشک استفاده شود. اگر از پوشش نایلونی استفاده می کنید حتما آن را سوراخ کنید تا هوا به اندازه کافی وارد شود.
در چنین نقاطی باید درخت را در کنار دیوار یا پناهگاه کاشت تا از سرمای زمستان محفوظ بماند ضمنا همه ساله باید نهال های جوان در زمستان به وسیله گونی پوشانده شود.
در فصول خنک مانند پاییز و زمستان می توانیم نهال واشنگتونیا را از گلدان به زمین اصلی منتقل کنیم.

خاک باید حاصلخیز باشد، با استفاده از کودهای آلی و کودهای شیمیایی زمین را تقویت کنید. استفاده از کودهای دارای پتاسیم موجب افزایش مقاومت این گیاه در مقابل سرمای زمستان می گردد، ضمنا از عطش زیاد در تابستان جلوگیری می کند. مخلوطی از دو قسمت خاک باغچه یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ یا تورب بستر ایده آلی است.

در تابستان و بهار به آب زیادی احتیاج دارد. در فصول گرم هر هفته دو بار به آن آب بدهید. از پاشیدن آب روی برگ ها و خیس نمودن تنه درخت خودداری کنید.

هرس نخل واشنگتونیا:

 برای هرس واشنگتونیا  که برگ های بادبزنی آن بایدهرس شود همه ساله در اولین روزهای بهار برگ های پیر و سرمازده را هرس کنید که هرس برگ ها باید از پایین ترین ناحیه دمبرگ انجام شود و نیز انتهای دمبرگ های هرس شده خود از زیبایی های این درختچه می باشد.
  

آفات و بیماری های نخل واشنگتونیا:

نخل واشنگتونیا با تغذیه خوب و محیز مناسب از گیاهان مقاوم است ولی از مهمترین آفات این گیاه کنه  عنکبوتی را می توان نام برد که برای از بین بردن آن برگ ها را تمیز کرده و چنانچه از بین نرفتند  مخلوطی از آب و صابون غبار پاشی کنید .

 

 تکثیر نخل واشنگتونیا: 

                                                                                                                                                              

هم از طریق بذر هم از طریق پاجوش قابل تکثیر می باشد.
تکثیر از طریق بذر چون بذرها دارای پوشش چربی مانند هستند آن را جدا کرده و به مدت 48 ساعت در آب ولوم قرار میدهند سپس در خاک بدون کود بذر را می کارند بعد از چند ماه بذر شروع به جوانه زنی میکند
.
پس از کاشت بذر و رسیدگی به آن، با گذشت دو ماه، بذرها جوانه می زنند. گلدانی که در آن بذر کاشته شده است را می بایست در زیر نور آفتاب قرار دهید و‌ هر روز آن را آبیاری کنید تا زمانی که جوانه بزند. بذرها را نباید کاملا با خاک پوشانید و بهتر است که سر بذرها بیرون از خاک باشد تا بتواند به راحتی جوانه زند.
تکثیر از طریق پاجوش ها نیز بدین گونه است که پاجوش های کنار ساقه اصلی را جدا کرده و در خاک سبک بکارید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری
لشگری  : 09304266103
فاتح     :   09122275234

مهمترین آفات این گیاه کنه  عنکبوتی است که برای از بین بردن آن برگ ها را تمیز کرده و چنانچه از بین نرفتند  مخلوطی از آب و صابون غبار پاشی کنید .

در اولین روزهای بهار برگ های پیر و سرمازده را هرس کنید که هرس برگ ها باید از پایین ترین ناحیه دمبرگ انجام شود و نیز انتهای دمبرگ های هرس شده خود از زیبایی های این درختچه می باشد.

این نخل نسبت به سایر نخیلات گرمسیری به سرما مقاومت بیشتری دارد و در مناطقی که سرمای ملایمی دارند این نخل را میتوان به راحتی در فضای داخل و گلخانه‌های نیمه‌گرم نگهداری کرد

تعداد بازديد : 4767
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران