اسپیره:Spiraea canesens

 

553553

  اسپیره سفید:گل عروس

   درختچه ی علفیو خزان کننده  گل عروس  از خانواده Rosaceae با شاخه های خوش اندام و قوس دار ترکه ای،تا ارتفاع ۲ تا ۳ متر رشد می کند که بومی نیمکره شمالی و مناطق معتدل شرق آسیاست در ایران نیز در مازندران (نزدیک نور،در گردنه کوه البرز)آذربایجان (کلیبر،حسن بیگلو)اراک(کوه تفرش نزدیک اراک)تهران(کوه البرز نزدیک شهرستانک،16کیلو متری شمال شرق فیروز کوه،ارتفاعات اطراف کوه دماوند) دارای دامنه وسیعی است .اسپیره به صورت بوته و یا درختچه ای با سرعت رشد متوسط میباشد.این گیاه به صورت خودرو در کنار آبها، نزدیک چشمه ها و مناطق مرطوب میروید.

گیاهی پر دوام است و ۵ سال طول می کشد تا به بلوغ برسد.گلهای یکدست سفید کم پَر یا پُرپَر آن بر جلوه ی  بهار می افزایند.اقلیم خنک و مرطوب را ترجیح می دهد و برای گلدهی به آفتاب کامل نیاز دارد.گیاه نو رسته به آبیاری منظم احتیاج دارد،اما بوته های جا افتاده دوره های خشکی را خوب تحمل می کنند.با این حال،بهترین نتایج از بوته هایی به دست می آید که در طول ماههای گرم عمیقاً آبیاری شده باشند.


شماره تماس:09126947735 لشگری

 

گل های گیاه در تابستان ظاهر میشوند و به رنگهای سفید، کرم و صورتی میباشند، معطر بوده و ظاهری زیبا به گیاه میبخشند.گل آذین به صورت خوشه ای میباشد و گلها همزمان هم نر هستند و هم ماده (این گلها برای پروانه ها بسیار جذاب هستند.)گلهای گیاه اسپیره شامل 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ میباشد و معمولا دارای 20 یا 30 پرچم بلند هستند.گرده افشانی توسط باد صورت میگیرد.گلها به میوه تبدیل میشوند و هر میوه شامل یک دانه میباشد.
  

  اسپیره قرمز:Spirea Japonica

553

  گونه دیگری از اسپیره با نام انگلیسی Gold Mound است که بومی مناطق چین و ژاپن کی باشد که درختچه ایست خزان کننده به ارتفاع یک تا دو مترکه شاخه های آن بصورت مستقیم رشد کرده و دارای برگ های باریک سبز تیره است که در تابستان گل های صورتی خوشه ای آن نمایان می شود.

 

کاربرد های دارویی اسپیره:

 

از سرشاخه های گیاه اسپیره برای درمان سوء هاضمه و ترش کردن، زخم معده و سندروم روده تحریک پذیراستفده می شود  اسپیره یکی از بهترین داروها برای درمان مشکلات اسیدی معده است و ضمن اینکه از ترشح اسید معده جلوگیری می کند، معده را نیز ترمیم می کند. در صورت بروز علائم خفیف سوزش سر دل، یا ریفلاکس اسیدی معده استفاده از اسپیره اثرات مثبتی خواهد داشت که البته ممکن است برای حصول بهترین نتیجه نیاز به مصرف بلندمدت آن باشد. خاصیت قابض و سفت کننده ی اسپیره آنرا به یک داروی خوب برای اسهال های مزمن و سندروم روده تحریک پذیر تبدیل کرده است.

 

کاربرد اسپیره در فضای سبز:

اسپیره بعنوان پرچین و ایجاد دیوار و در ترکیب با شمشاد و ترون در فضای سبز؛پارک ها و بولوار ها کاربرد دارد.
 

هرس اسپیره:

بعلت شاخه های منحنی دار و نرم اسپیره عمل هرس برای زیباتر شدن فضای سبز و نظم بخشیدن به آن حتما باید انجام شود ولی بهتر است بعداز زمان گلدهی انجام شود چون گل های آن برروی شاخه های جدید بوجود آمده در طول سال در بهار ایجاد می شود .

 

آفات وبیماری های اسپیره:

اسپیره درختچه ای است که کمتر به افات و بیماری دچار می شود ولی درصورت ضعیف بودن گیاه باید مواظب لکه برگی ، کپک پودری ، پوسیدگی ریشه و شته ها باشید.

 

  تکثیر درختچه  اسپیره:

درختچه اسپیره از طریق جدا کردن پاجوش ها و تقسیم بوته و همچنین قلمه های خشبی و نیمه خشبی و نیز کاشت بذر قابل تکثیر است .
 

 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال و بوته های انواع ارقام نهال درختان مثمر و غیر مثمر گل و گیاهان زینتی،مشاوره برای احداث باغ  ، هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

لشگری : 09126947735 

 لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

 

درختچه اسپیره از طریق جدا کردن پاجوش ها و تقسیم بوته و همچنین قلمه های خشبی و نیمه خشبی و نیز کاشت بذر قابل تکثیر است .

بعلت شاخه های منحنی دار و نرم اسپیره عمل هرس برای زیباتر شدن فضای سبز و نظم بخشیدن به آن حتما باید انجام شود ولی بهتر است بعداز زمان گلدهی انجام شود چون گل های آن برروی شاخه های جدید بوجود آمده در طول سال در بهار ایجاد می شود .

درختچه ی علفیو خزان کننده  گل عروس  از خانواده Rosaceae با شاخه های خوش اندام و قوس دار ترکه ای،تا ارتفاع ۲ تا ۳ متر رشد می کند که بومی نیمکره شمالی و مناطق معتدل شرق آسیاست

تعداد بازديد : 1444
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران