گل کوکب کوهی:رودبکیا:RUDBECKIA HIRTA
گل کوکب کوهی یا گل سوسن چشم سیاه، گیاهی یکساله یا چند ساله با عادت رشد مستقیم است  از خانواده کاسنی Asteracea که بومی شرق و مرکز ایالات متحده می باشد که تا ارتفاع ۳۰ الی ۱۰۰سانتیمتری و پهنای ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتری رشد می‌کند. برگها متناوب، بیضی شکل و قدری کشیده کرکدار و خشن هستندو طول ۱۰ الی ۱۸ سانتیمتر دارند. ساقه‌ها ضخیم و منشعب، گل‌هایی شبیه آفتابگردان با مخروطی به رنگ سیاه، قهوه‌ای یا سبز در وسط که اواخر تابستان یا اوایل پاییز ظاهر می‌شوند. در بعضی از گونه‌ها قطر گل به بیش از ۱۰ سانتیمتر می‌رسد،گونه Rudbeckia hirta  که بیشتر در ایران کشت و کار می شوددارای گلبرگ‌هایی زرد رنگ  است که در اطراف مخروطی به رنگ قهوه‌ای یا سیاه قرار گرفته‌اند دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز دوام دارند.این گیاه به نور کامل آفتاب نیاز دارد – 6 تا 8 ساعت در روز – اما سایه را هم می تواند تحمل کنداما در مناطق با آب و هوای گرم  معمولا  تا بعد از ظهر نور مستقیم برای گیاه کافی است بعد از آن بهتر است سایه برای گیاه فراهم کنید.کوکب کوهی خشکی را نسبتا تحمل می کنند و به آبیاری چندانی نیاز ندارند و وقتی سطح خاک خشک شد آن را آبیاری کنید .البته خشکی طولانی مدت باعث می شود که بافت های گیاه خشن شود.از طرفی خیس ماندن طولانی مدت خاک باعث می شود که ریشه گیاه پوسیده شود ولیگیاه جوان را هر هفته یک بار آبیاری کنید و چس از یک ماه می توان فواصل آبدهی را بیش از یک هفته کرد.

از نظرشرایط کاشت در خاک  تقریبا در همه ی خاک ها رشد میکندو حتی می توان آن را در خاک باغچه کاشت ولی اگر خاک سنگین است می توانید آن را با مقدار خاک برگ یا کود دامی بسیار پوسیدهآن را سبک کرد که خاک سبک غنی از هوموس و ماسه برای رشدگیاه مناسب است کوکب کوهی نیاز به زهکشی مناسب خاک داردو اگر در گلدان کاشته اید برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان، دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. آبیاری کوکب باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد. مناسب ترین ph خاک، شش تا شش و نیم است.

 

برگ های  کوکب کوهی پایه دار و با دمبرگ هستند که 5 تا 30 سانتی متر طول و 1 تا 8 سانتی متر عرض دارند و قلبی شکل هستندو دارای پره هایی هستند که نیزه ای گسترده تخم مرغی یا بیضی شکل با لوب و بعضا قلبی شکل با حاشیه دندانه ای هستند .سطح فوقانی برگ معمولا بدون کرک یا با کرک های زبر و ریز است.

 
 

 

 

 گل های کوکب کوهی که بسته به گونه ممکن است زرد،نارنجی و یا صورتی و قرمز باشد کم که   وسط گل یک مخروط  معمولا به رنگ سیاه یا قهوه ای یا سبز وجود دارد.زمان شکوفه و گل دهی کوکب کوهی از ماه اردیبهشت  تا ابان می باشد 

هرس گل کوکب کوهی:

  بهترین زمان برای هرس کوکب کوهی پس از پایان گلدهی می باشد که باید ساقه های خشک شده گیاه را از قسمت پایین قطع کرد ولی طی فصل رشد جدا کردن گلهای پژمرده موجب گلدهی بیشتر و طولانی تر شدن فصل گلدهی می شود همچنین انواع چندساله را  حدودا از اواخر پاییز از نزدیکی سطح زمین هرس کرده و ساقه ها را کاملا قطع کرد و سپس با ریختن لایه ای از خاک برگ  به عنوان مالچ به ضخامتی که روی این ساقه ها را بپوشاند آنها را از سرمازدگی زمستانه می توان محافظت کرد.

 

آفات و بیماری گل کوکب کوهی:

 

ازآفات شایع گل کوکب کوهی شته و حلزون را میتوان نام برد و نیز لاروهای حشرات است که با خوردن  برگها و ساقه های جوان این گیاه  مشکلاتی را بوجود می آورند.  از بیماری ها نیز می توان به سفیدک پودری ، بیماری زنگ و لکه برگی های قارچی و باکتریایی نام برد که با تغذیه خوب و استفاده از سموم به موقع آنها را ازبین برد.
 

کاربرد گل رودبکیا:

                                                                                   


از کاربرد های گل زیبای کوکب کوهی میتوان علاوه بر استفاده  بعنوان گیاه گلدانی از آن ، در فضای سبز ،پارک ها، میادین و بولوارها در حاشیه کاری ها و ترکیب با گل های دیگر نام برد.

 گونه های گل رودبکیا:

گل کوکب کوهی دارای گونه ها با رنگ های و شکل گلبرگ های متنوعی است که به برخی اشاره می شود.

Cherry Brandy


این گونه  با رنگ های قرمز و زیبایش ، دوره گلدهی طولانی با گل های فراوان ،مقاوم به خشکی و جاذب حشرات گرده افشان از محبوبیت زیادی برخوردار است .

 Double Decker purpura


 این گونه از رودبکیا با گلبرگ های صورتی  و ساقه های بلند از زیباترین گونه های رودبکیا می باشد.
 

تکثیر گل رودبکیا:


                                                 

 

گل کوکب کوهی با روش کاشت بذر در واریته های یکساله  و  در مورد واریته های چندساله هم  توسط کشت بذر در اوایل بهار در خزانه و یا از طریق تقسیم بوته در فصل بهار یا پاییز می باشد.

کاشت بذر:

در کشت های در سطح وسیع ابتدا باید خاک مناسبی با ترکیبخاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد تهیه کرده سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید سپس بهتر است روی آن حدود نیم سانت کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید.بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

شماره تماس:09126947735 لشگری
  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

از کاربرد های گل زیبای کوکب کوهی میتوان علاوه بر استفاده  بعنوان گیاه گلدانی از آن ، در فضای سبز ،پارک ها، میادین و بولوارها در حاشیه کاری ها و ترکیب با گل های دیگر نام برد.

شته و حلزون د و لاروهای حشرات است که با خوردن  برگها و ساقه های جوان این گیاه  مشکلاتی را بوجود می آورند.  از بیماری ها نیز سفیدک پودری ، بیماری زنگ و لکه برگی های قارچی و باکتریایی می باشد>

بهترین زمان برای هرس کوکب کوهی پس از پایان گلدهی می باشد که باید ساقه های خشک شده گیاه را از قسمت پایین قطع کرد ولی طی فصل رشد جدا کردن گلهای پژمرده موجب گلدهی بیشتر و طولانی تر شدن فصل گلدهی می شود.

تعداد بازديد : 485
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران