درختچه بداغ: Viburnum

553


درختچه ایست برگ ریز بومی آمریکا ، کانادا و مدیترانه  از خانواده Adoxaceae بداغ به علت داشتن شاخ و برگ زیبا ، گل های زرق و برق دار و میوه های خوراکی در آمریکا بسیار محبوب و مورد توجه میباشد .بداغ راست قامت و چندریشه ای است.این گیاه تا حدود 9 متر رشد میکند و قطر تنه آن 25 سانتیمتر میباشد.تاج درخت به صورت گرد و پوششی میباشد .پوست تنه درخت ابتدا به رنگ سبز میباشد و سپس به قرمز - قهوه ای تبدیل خواهد شد .تنه درخت بداغ زمانی که خرد و یا شکسته میشود دارای بوی بسیار بدی است.
 


553


برگها این گیاه به صورت جفت و مخالف هم ، بیضی شکل و دندانه دار میباشند .طول برگها بین 5 تا 10 سانتیمتر ، و بین 2 تا 5 سانتیمتر عرض دارند ، این برگها به رنگ سبز روشن میباشند و در فصل پاییز قرمز - نارنجی خواهند شد. در پاییز این درختچه ظاهری بسیار جذاب دارد.
 

گلهای این گیاه کوچک و سفید رنگ بوده که بین 5 تا 6 میلیمتر قطر دارند .برای گل دهی خوب به آفتاب کامل، حداقل 6-5 ساعت در روز احتیاج دارد. در مکان های سایه هم بداغ به خوبی رشد می کند و هر چه نور مستقیم آفتاب کمتر به آن بتابد گل دهی کمتر و گل ها کوچک می شود.در فصل بهار ظاهر میشوند ، دارای 5 گلبرگ میباشند و معطر نیستند .( گلها پروانه ها و حشرات را به سمت خود جذب میکنند.)

این گلها در پاییز به توت هایی آبی - سیاه و خوردنی تبدیل میشوند که منبع غذایی مهمی برای پرندگان به شمار می آیند

 

خاک مناسب برای این درختچه  خاک شنی ، ماسه ای ، لومی ، مرطوب و خوب زهکشی شده می باشد و این گیاه در برابر شوری خاک مقاوم نیست و محیط  آفتابی - نیمسایه را می پسندد بداغ در آفتاب کامل رشد بهتری خواهد داشت و دمای بین -8 تا 16 درجه مناسب است .این گیاه در برابر سرما مقاوم است  و برای آبیاری بهتر است که به صورت متوسط و منظم صورت گیرد و خشکی کشیدن گیاه موجب سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و خشکیدگی برگ ها به خصوص در برگ های جوان می شود. مرطوب بودن همیشگی خاک (نه خیس بودن) به گیاه صدمه نمی زند.
 

اغلب ویبورنوم ها رایحه ی مطبوعی دارند.این گیاهان تا ارتفاع ۱ تا ۳ متر و بیشتر رشد می کنندو ۵ تا ۱۰ سال طول میکشد تا بالغ شوند و بیشتر آنها در حدود ۳ سالگی به گل می نشینند

هرس درختچه بداغ:

 

شماره تماس:09126947735 لشگری


برای هرس این درختچه بهتر است که بعد از اتمام فصل گلدهی در تابستان ، گیاه هرس شود  .به طور کلی پس از پایان دوره ی گل دهی آن را سبک هرس کنید تا گلهای پژمرده دور شوند.همچنین ممکن است لازم باشد که بوته های متراکم را،در بخش مرکزی،تنک کنید.گونه های پرساقه شاید به قطع ساقه های باریک مسن از سطح زمین نیاز داشته باشند تا فضا برای رشد ساقه های نو باز شود.  

کوددهی درختچه بداغ:

کوددهی و تغذیه درختچه بداغ باید در فصل رشد صورت گیرد.

کاربرد درختچه بداغ:

 

درختچه بداغ با گل های زیبای توپی شکل و معطر در بهار بعنوان تک درخت در فضای سبز،پارک ها،بولوارها و میادین کاربرد های بسیاری دارد ولی بعضی از گونه های آن نیز به  عنوان پرچین  کاربرد دارد و در باغها و باغچه ها به وفور کاشته میشود.
 

 آفات و بیماری های درختچه بداغ:

  درختچه بداغ آفت و بیماری خاصی ندارد ولی در نواحی خیلی گرم ممکن است مورد حمله کنه ها و تریپس قرار گیرد.

تکثیر درختچه بداغ:

بسیاری از گونه های درختچه بداغ از طریق قلمه های نیمه خشبی گرفته شده در اواخر تابستان تا اوایل پاییز قابل تکثیرهستند. گونه های خزان دار از طریق کاشت قلمه های خشبی در خواب زمستانه تکثیر می شوند.گونه هایی را که سخت ریشه دار می شوند بهتر است که تا از راه خواباندن تکثیر شود که از ساقه های جوان و پایینی گیاه مادری استفاده شود بهتر است و البته تکثیر از طریق بذر نیز وجود امکان دارد که بیشتر برای اصلاح از این طریق استفاده می شود.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

درختچه ایست برگ ریز بومی آمریکا ، کانادا و مدیترانه

خاک مناسب برای این درختچه  خاک شنی ، ماسه ای ، لومی ، مرطوب و خوب زهکشی شده می باشد

خشکی کشیدن گیاه موجب سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و خشکیدگی برگ ها به خصوص در برگ های جوان می شود. مرطوب بودن همیشگی خاک (نه خیس بودن) به گیاه صدمه نمی زند.

تعداد بازديد : 2395
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران