دراسنا:Dracaena

این جنس دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست.که  از خانواده Asparagaceae میباشد.اغلب گونه های این جنس نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند كه درتمام طول، قطر یكسانی داشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد. این گیاه آپارتمانی را می توان به عنوان درختچه ای همیشه سبز در نظر گرفت که برگ های تیزه ای و بلند آن همیشه در فضای خانه رنگ و رخسار خود را حفظ می کنند. این گیاه نسبتا مقاوم بوده و تنش های مختلف را تحمل می کند. ساقه خشبی و بلند ایت گیاه مانند تنه ای استوار برگ ها را نگه می دارد. اگر روی برگ رگه های زرد مشاهده کردید، نور بیشتری در اختیار گلدان خود قرار دهید.گیاهان رنگین کمانی را هر ۲ سال یکبار در گلدانی با یک سایز بزرگتر قرار دهید تا زمانی که گیاه به ارتفاع مورد نظر برسد. پس از آن، گیاهتان را هر سه سال یکبار در همان گلدان  و یا یک گلدان دیگر با همان سایز در خاکی تازه قرار دهید.  گیاه دراسنا در گلدان کوچک با ریشه هایی در هم تنیده بهتر رشد میکند.از یک خاک گلدان معمولی استفاده کنید و تا میتوانید بدون آسیب به ریشه ها، خاک قدیمی را جدا کنید.گیاه دراگون به فلوراید موجود در آب حساس است. قسمت های مرده، یا  سوخته بر روی برگ ها و وجود حاشیه  زرد یا قوه ای بر روی آنها ممکن است بیانگر این باشد که گیاه در به حد زیادی در معرض فلوراید بوده است. از خاک گلدان با پرلیت کم استفاده کنید و برای جلوگیری از جذب فلوراید از PH آن را بین ۶ تا ۶٫۵  نگاه دارید، همچنین از کود دادن با کود سوپر فسفات پرهیز نماییدگیاهان رنگین کمانی معمولا برای قرار دادن بر روی میز خریداری میشوند، اما پس از مدتی با رشد سریعی که دارند باید آنها را روی زمین قرار دهید. با مراقبت مناسب، آنها به حدی رشد میکنند که اغلب منازل نمیتوانند آن را در خود جای دهند. زمانی که رشد گیاه بیش از حد بود و جایی برای آن نداشتید میتوانید شاخه های بالایی را در ارتفاع مناسب قطع نمایید . ممکن است بالای آن لخت و بی برگ شود.

گونه های گیاه دراسنا:

دراسنا پرچمی:Dracaena marginata

 

دراسنای پرچمی یا مارگیناتا یک گیاه جذاب با برگ های ضخیم و شاخه های رنگی ست که بعضی مواقع بنام درخت اژدها هم نامیده می شود یک گیاه بسیار عالی برای نگهدای و رشد در محیط خانه است چرا که نگهداری آن بسیار ساده است.که زادگاهش افریقای استوائی،در هوای آزاد و زادگاهش به درختان تنومندی تبدیل می شوند،سریع الرشد و نگهداری انها ساده،برگها بلند کشیده ،گیاهان جوان برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند،نسبت به عوامل نامساعد جوی و محیطی تا حدودی مقاوم هستند،ولی بهتر است در نور کافی نگهداری گردند.این گیاهان همچنین به خشکی مقاوم است با ریشه های قوی و پرپشت که نگهداری آن را در محیط خانه آسان می کند.بعضی مواقع بصورت تک ساقه رشد میکنند و بعضی اوقات بصورت ساقه های دوتایی در یک گلدان هستند.
ا

دراسنا بلالی:Dracaena fragrans 'Massangeana

 دراسنای بلالی بومی آفریقا بوده و مانند دیگر گونه های دراسنا دارای نگهداری آسان در آپارتمان می باشد که دارای عادت رشدی تک ساقه است که بعد از رشد در نوک ساقه ایجاد ساقه جدید میکند.که دارای برگ های پهن که در مرکز زرد و در لبه های خارجی زرد رنگ است.

دراسنا بلالی گیاهی مناسب برای کارخانجات ، دفاتر صنعتی ، تولیدی بوده ،رشد ان در سرزمین اصلی و در هوای ازاد به ۴ متر میرسد،مانند دیگر گونه های دراسنا با قطع جوانه انتهایی میتوان گیاه را دو یا سه شاخه و زیباتر نمود،در نور بیشتر نوارهای سفید رنگ برگ جلوه بهتری دارند،گیاهان جوان برای کاشت گروهی با گیاهان دیگر مناسب است.
 

دراسنا پیچ :دراسنا آواز هندی:dracaena reflexa

                                        


این گونه از دراسنا بومی جزایر ماداگاسکار و  جزایر دیگر اروپایی مثل موریس است که رشد آن در مناطق بومی به حدود 4 متر می رسد که برگ ها تقریبا پیچیده  ، براق ،نوک تیز و برنگ سبز براق است که شکل برگ ها بطور خاصی است که نوک آنها برگشته و ساقه را احاطه کرده است که واریته ابلق ان بنام آواز هندی  song of india است با برگ هایی با خاشیه پهن برنگ زرد طلایی و یا سفید است با عادت رشدی کند که بعلت چثه بزرگش باید در گلدان بزرگ کاشته شود.که به محلی تقریبا گرم روشن نیازمند است.

 

کاربرد گیاه دراسنا:

این گروه بزرگ گیاهی برای استفاده در دکور و زیباسازی خانه ها ،پاکسازی هوا،ایجاد فضای سبز در خانه ها و دفاتر کار ،و فضای سبز در پارک ها در مناطق با اب و هوای مناسب در سراسر جهان کاربرد دارد.

آفات و بیماری های گیاه دراسنا:

کنه ریز قرمز شاید مهمترین آفت این گیاه باشد که باغث می شود برگ گیاه زرد و در سطح زیرین آن تارعنکبوت دیده شود  هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید.

از بیماریهای قارچی میتوان به لکه برگي فوزاريومي دراسنا اشاره کرد که ايجاد لکه هاي آب سوخته بر روي بر روي برگهاي جوان که به تدريج توسعه پيدا ميکند و به شکل نامنظم و به رنگ قرمز تا خرمايي مي شود. مريستم شاخه هاي الوده مي ميرند و پوسيدگي ساقه در زمان قلمه زني نرم سياهرنگ است و لکه برگي pseudomonas دراسنا که لکه هاي سبز آب سوخته و لکه هاي مسن تردر مرکز قهوه اي تيره مي شوند. آلودگي در هر جاي گياه به جز ساقه آن رخ مي دهد برگهاي پاييني مي ريزد.غبار پاشی در کاهش افت موثر است.زخمهای سفید پنبه ای روی برگها و ساقه های گیاه توسط حشره آفت ایجاد میشود. اگر هر هفته یكبار ، باسم حشره كش نفوذی، گیاه را سم پاشی كنید، علائم بر طرف می شود. یادتان باشد، در چنین حالتی گلدان دراسنا را از گلدانهای دیگر دور كنید.

اگرمشاهده كردید برگها زرد رنگ و پوسیده شده و گیاه خودر ا انداخته است، حتما بیش از اندازه آبیاری كرده اید اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاك گلدان، خشك شود.برگها تغییر رنگ داده با لكه های قهوه ای نیز حاصل فعالیت نوعی حشره آفت است كه با سمپاشی ماهی یكبار، بر طرف می شود.در صورتی كه گیاه خیلی تشنه باشد، حاشیه برگهای پایینی زرد شده ونوك آنها قهوه ای می شود و سقوط می كنند قبل از تنظیم آبیاری می توانید 15 دقیقه گلدان را در سطل آبی بگذارید تا تشنگی مفرط آن بر طرف شود.هوای خیلی گرم و خشك باعث كمرنگی و ریزش برگها می گردد. لكه های سوخته قهوه ای روی برگها نشانگر این است كه غبار پاشی در آفتاب صورت گرفته است. هوای سرد می تواند علائمی مثل پوسیدگی ساقه از بالا و ریزش برگها، ایجاد نماید. اگر هم برگهای جدید ریز باشند باید تغذیه مصنوعی صورت بگیرد.

 


 

تکثیر دراسنا:

                   
                                                                                                                                                                                    

افزایش گیاه دراسنا بسیار ساده است درخقیقت زمانیکه شما آن را هرس میکنید و انتهای ساقه هایی که زیاده از حد رشد کرده اند را قطع میکنید با گذاشتن داخل آب میتوانید آن را ریشه دار کنید.
دراسنا از طریق کاشت بذر،قلمه ساقه،خوابانیده ساقه و پاجوش قابل تکثیر است.
تکثیر درسنا از طریق کاشت بذر:
 تکثیر دراسنا از طریق کاشت بذر که در خاکی سبک و معمولا در دمای 30  درحه انجام می شود ولی بیشتر  توسط اصلاحگران و معرفی نمونه های جدید است که این روش کاربرد دارد.
تکثیر دراسنا از طریق قلمه:
برای تکثیر از طریق کاشت قلمه بهتر است از ساقه های قدیمی استفاده کنید  و قلمه هایی بطول 10 سانتی متر و بطور افقی در گلدان حاوی ماسه یا خاک سبک قرار دهید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا ریشه دهی کند . 

شماره تماس:
09126947735: لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

کنه ریز قرمز شاید مهمترین آفت این گیاه باشد که باغث می شود برگ گیاه زرد و در سطح زیرین آن تارعنکبوت دیده شود  هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید.

دراسنا از طریق کاشت بذر،قلمه ساقه،خوابانیده ساقه و پاجوش قابل تکثیر است.

تعداد بازديد : 97
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران