درخت فندق:Hazelnut

 

درخت یا درختچه فندق که به زبان یونانی Corylus  نیز نامیده می شود ازخانواده Betulaceae  و دارای 26 گونه است.اساسا درختان یا درختچه هایی بزرگ برگ ریز هستند که بومی نواحی نیمکره شمالی هستند .

این درختان که بیشتر بخاطر بذر یا میوه خوراکی انها شناخته می شوند ینام درخت فیبر fiber tree  نیز معروف هستند.

گیاهشناسی درخت فندق:

                                                                                                                

برای شناسایی درخت فندق شکل خاص پوششدار میوه های آن و شکل برگ های آن میتوان استفاده کرد.این خانواده دارای برگ های ساده دابل دندانه دار در حاشیه آن است .شکوفه های فندق در اوایل بهار قبل از برگ ها ایجاد می شوند که تک جنسی هستند یعنی شکوفه های نر برنگ زرد کمرنگ بطول 5 تا 12 سانتیکتر و شکوفه های ماده ان بسیار کوچک که در زیر جوانه ها پنهان شده اند با رنگ قرمز روشن بطول 1 تا 3 سانتیمتر .میوه های جوان فندق که از لقاح گل های نرو ماده بوجود امده اند بطول 1 تا 2/5 سانتیمتر و ضخامت 1 تا 2 سانتیمتر که با پوششی احاطه شده اند.

شرایط رشد درخت فندق:

درخت فندق درخت سرسختی است و در شرایط ناسازگار میتواند زنده بماندو در شرایط خاکی با حداققل 2 تا 3 متر عمق با زهکشی خوب شرایط ایده آل آن است خاکی لومی با PH 5/5  تا 7/5 در شرایط آفتابی کامل یا نیمه سایه .درخت فندق وحشی میتواند بسیار بزرگ و تنومند شود.

کاربرد میوه فندق:

فندق علاوه بر اینکه بصورت تازه خوری کابد دارد  در صنعت شیرینی سازی و قنادی بعنوان آجیل بوداده در شکلات سازی و یا ساخت نوتلا کاربرد دارد.در ایالت متحده کره فندق رقیب کره بادام زمینی است .فندق دارای مقدار قابل ملاحظه ای از تیامین و ویتامین B6 و مقدار کمی از دیگر انواع ویتامین B  می باشد.همچنین فندق سرشار از پروتئین و چربی های غیر اشباع می باشد.
 

تکثیر درخت فندق:

         

درخت فندق از طرق مختلفی قابل افزایش است .تکثیر از طریق کاشت بذر،قلمه ساقه و خوابانیدن

اقتصادی ترین روش تکثیر درخت فندق:

تکثیر از طریق کاشتن بذر برای اصلاحگران و معرفی گونه های جدید بیشتر کاربرد دارد و افزایش از طریق قلمه ساقه نیز حدود 20 تا 50 درصد امکان موفقیت دارد ولی روش خوابانیدن نوک ساقه بهترین و اقتصادی ترین روش است.

تکثیر درخت فندق از طریق خوابانیدن ساقه:

برای تکثیر از طریق خوابانیدن نوک ساقه از شاخه های کناری درخت استفاده کرده و آنها را بصورت Vشکل در خاک گذاشته بصورتیکه نوک شاخه بیرون باشد و از قیم برای مستقیم رشد کردن شاخه استفاده می کنیم باید رطوبت خاکی که روی شاخه ریخته شده است تا زمان ریشه دهی حفظ شود و تا زمان قوی شدن ریشه های جدید ادامه یابد ولی به حدی که باعث پوسیدگی آن نشود بعد از ریشه دهی آن را از شاخه مادری جدا کرده و در گلدان مناسب برای فوش ویا مستقیما در زمین مورد نظر می کاریم .

نهال های کاشته شده بعداز دو تا سه سال به بار مینشیند البته اوج باردهی آن بعداز 25 سال است.

برای خرید بهترین و سالم ترین نهال های درخت فندق با نهالستان نهال کرج لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس:
لشگری
:09126947735 

  لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

درخت فندق درخت سرسختی است و در شرایط ناسازگار میتواند زنده بماندو در شرایط آفتابی کامل یا نیمه سایه .درخت فندق وحشی میتواند بسیار بزرگ و تنومند شود.

روش خوابانیدن نوک ساقه بهترین و اقتصادی ترین روش است.

تعداد بازديد : 579
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران