تکثیر درخت آلو:plum tree propagation

 اغلب درختان آلو که در نهالستان ها بفروش می رسد کولتیوارهای هیبریدی هستند چون دانهال های بذری درختان ایده آلی نیستند ،خوشبختانه درخت آلو از آسانترین درختان هسته دار است که از طریق قلمه قابل تکثیر است .در اینجا به روش های گوناگون تکثیر آلو میپردازیم.

روش های تکثیر درخت آلو:

درخت آلو مانند سایر درختان میوه به روش جنسی و غیرجنسی تکثیر میشود.

بهترین روش تکثیر درختان آلو:

درختان آلو معمولاً بوسیله قلمه چوب نرم از درختان بالغ قابل تکثیر است که این روش نیازمند هورمون ریشه زایی و صرف چند سال وقت برای داشتن یک درخت بارده است روش دیگر تکثیر که زمان کمتری می برد و چندین درخت را میتوان تکثیر کرد روش خوابانیدن هوایی شاخه و ساقه است که در اوایل فصل بهار زمانی که شیره گیاهی بالا می آید و پوست درخت براحتی قابل کندن سات که در فصل رشد فراوان ترین ریشه را شاخه می تواند تولید کند.

منبع:
https://homeguides.sfgate.com/root-plum-tree-limb-51332.html

تکثیر درخت آلو از طریق قلمه:

چگونگی قلمه گیری از درخت آلو:


  درخت آلو اگر از قلمه چوب سخت در اواخر پاییز یا زمستان از شاخه های دو ساله اگر تکثیر شود  بسیا رشد خوبی دارد قلمه ای با ارتفاع حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و ضخامت ۱سانتیمتر  اندازه ضخامت یک مداد که در نور کامل و فضای خوبی رشد کرده باشند و دارای جوانه یا برآمدگی که توانایی ایجاد برگ را داشته باشد از قلمه گیری از شاخه های ضعیف و شاخه های اسپور و شاخه هایی که خیلی از شاخه های اطرافش بلندتر باشد خودداری کنید.

آماده سازی هورمون ریشه زایی برای قلمه:

برای آماده سازی هورمون برای تکثیر از طریق قلمه ابتدا مخلوطی از یک قسمت هورمون باغلظت مایع با ۹ قسمت آب تمیز را درون یک بطری آماده کنید.زمانیکه برای کاشت قلمه آماده بودید انتهای قلمه ها را به مدت ۵ ثانیه در داخل محلول قرار دهید.

چگونه قلمه زدن درخت آلو:

قلمه ها را در ظرفی که دارای چند سوراخ باشد از خاکی با قسمت های مساوی از شن درشت و پیت ماس نیمه مرطوب پر کنید و قسمت بدون برگ قلمه را داخل خاک فرو کنید و محکم کنید سطل حاوی قلمه را در فضای باز که دارای نور و آفتابی باشد قرار دهید و آن را از وزش باد و سرما حفظ کنید اگر قلمه ها نیاز به آبیاری داشتند انجام دهید ولی از کاملا خیس شدن آن پرهیز کنید خاک باید نمدار باشد ولی نه خیس.
قلمه ها را برای اینکه ببینید ریشه داده اند یا نه بعداز حدود  ۴ تا ۶ هفته چک کنید.نگران نباشید اگر ریشه زایی حتی ۲ماه یا بیشتر طول کشید قلمه ها به آرامی تلاش میکنند برای استحکام خود که نشان دهنده ریشه زایی است.اگر قلمه ها بعد از ۳ ماه ریشه ندادند آنها را از خاک خارج کرده و قلمه های جدید بگیرید.

محافظت و نشاکاری قلمه های درخت آلو:

هرچند که قلمه های درخت آلو خیلی زود ریشه می دهند ولی بعداز نشاکاری میتوانند خیلی زود ازبین بروند.اجازه بدهید حداقل یک ماه از زمان ریشه دهی قلمه ها بگذرد و زمانی که ریشه ها تثبیت شدند به ظرف بزرگتری آنها را انتقال دهید و در مکانی سایه آفتاب قرار دهید و آبیاری منظمی داشته باشید تا ریشه ها تثبیت شوند.در مکان های سرد تر در بهار و در جاهای گرمتر در پاییز به بستر اصلی که دارای خاکی مقوی با زهکشی سریع باشد میتواید انتقال دهید.

منبع:

https://www.hunker.com/13429144/how-to-grow-a-plum-tree-from-a-cutting
 

تکثیر درخت آلو از طریق پیوند: 

چه نوع پیوندی برای درخت آلو مناسب است:

پیوند هایی که برای تکثیر درخت آلو استفاده می شود پیوند اسکنه ای و پیوند جوانه است، که شما می توانید با استفاده از چند پیوند  باغ کوچکی برروی یک درخت ایجاد کنید،در مورد تکثیر درخت آلو از طریق پیوند بهتر است که  از نوع پیوند جوانه استفاده شود چون درصد شکست پیوند اسکنه ای در درخت آلو  بالاست.

    
پیوند اسکنه ای در درخت آلو                                                                                    پیوند جوانه در درخت آلو

                                                                              
منبع:https://homeguides.sfgate.com/graft-used-plum-trees-55398.html

تکثیر درخت آلو از طریق خوابانیدن شاخه:

یکی دیگر از روش های تکثیر درخت آلو خوابانیدن هوایی یا زمینی شاخه درخت آلو می باشد که درختی جدید با تمام خصوصیات گیاه مادری ایجاد می شود.


برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103 

فاتح     :09122275234

بهتر است که  از نوع پیوند جوانه استفاده شود چون درصد شکست پیوند اسکنه ای در درخت آلو  بالاست.

پیوند هایی که برای تکثیر درخت آلو استفاده می شود پیوند اسکنه ای و پیوند جوانه است،

روش خوابانیدن هوایی شاخه و ساقه است که در اوایل فصل بهار زمانی که شیره گیاهی بالا می آید انجام می شود.

تعداد بازديد : 1308
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران