ختمی درختی: Hibiscus Syriacus

553

 

درختچه ای از خانواده Malvaceae بومی آسیا  که   در مناطق سردسیر رشد می کتد این درختچه در کشور ما در مناطقی از استان های مازندران، گرگان، گیلان، همدان،اصفهان، فارس و تهران کاشته می شود. این گیاه جنبه زینتی داشته و به طور گسترده به خاطر گلهای زیبایش کاشته می شود البته جزء گیاهان دارویی نیز محسوب می شود و خواص بسیار زیادی دارد.گل آن نماد کشور کره جنوبی است . درختچه ای است با عمر طولانی .در سال اول خود گل می دهد اما ۵ تا ۱۰ سال زمان می برد تا به رشد کامل خود برسد و با گل های سفید درشت و مرکز قرمز و زرد و به صورت مسطح. ارتفاع آن در حدود ۳ متر است و فصل گل‌دهی آن اواخر تابستان است. ختمی های درختی سوریه‌ای گل سفید را باید در اوائل بهار یا اواخر پاییز کاشت. 
پوست درخت قهوه‌ای روشن تا خاکستری تیره و  بدون کرک و اغلب شامل شاخه های زیاد و پر گل است.

برگ‌های این درختچه  ساده ، متناوب به شکل تخم مرغی هستند که در نیمه جلویی دارای سه لوب و با دندانه ها ی نامساوی است که لوب میانی بلند تر است لبه های اره ای شکل دارد و بدون کرک می باشد.

553

گل هایی درشت دارد که گل‌ها به شکل قیف بزرگ میباشند و بدون دمبرگ هستند.در آن گلبرگ ها بلندتر از کاسبرگ ها هستند و به رنگ های سفید ، صورتی ، ارغوانی و آبی روشن دیده می شوند و به صورت منفرد تا چندتایی در اواسط تابستان تا اواسط پاییز دیده می شوند. عمر گل ها یک روز است. ولی گیاه به سرعت گل های جدیدی جایگزین می کندفصل گلدهی از مرداد تا شهریور میباشد. گلهای آن در قسمتهای انتهای ساقه، به صورت دسته‌های غالباً سه تایی ظاهر می‌گردند میوه به صورت كپسول تخم‌مرغی و شامل دانه های سیاه رنگ میباشد.

553

درختچه گل ختمی رنگارنگ بسیار مقاوم است و ریشه آن نیز بسیار با دوام می‌باشد و می‌تواند بعد از گذشت یک دوره سرما دوباره رشد کند. این درخت در بسیاری از مکان ها و در بسیاری از خاک ها سازگار است و می‌تواند طیف وسیعی از شرایط را تحمل کند. با این حال، درختچه گل ختمی رنگارنگ یک خاک غنی از هوموس با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد. این گیاه جذاب در آفتاب کامل یا سایه جزیی می‌تواند رشد کند. گل ختمی رنگارنگ با آبیاری منظم به خوبی پیشرفت می‌کند اما می‌تواند تنش را هم تحمل کند.

553

 

در زمان آبیاری به اندازه ای به گیاه آب دهید که ریشه به طور کامل خیس شود، سپس برای آبیاری بعدی چند روز صبر کنید معمولا هفته ای یک بار آبیاری کافیست . این گیاه به خصوص در آب و هوای گرم و خشک تابستان به آب زیادی نیاز دارد و در خاک خشک برگ های گیاه ممکن است زرد شوند. با این حال در خاک های خیلی خیس ممکن است بیماری هایی مانند کپک و پوسیدگی در گیاه ایجاد می‌شود.

 

هر سال در اوایل بهار از یک کود  مخصوص درختچه های گل استفاده کنید. طبق دستور العمل از کود استفاده نمایید.در پاییز در اطراف گیاه مالچ اضافه کنید تا درجه حرارت خاک و رطوبت در طول ماه های زمستان در حد متوسط باقی بماند. از یک لایه 5 تا 10 سانتی متری مالچ در اطراف گیاه استفاده کنید. مالچ را با فاصله 7 سانتی متری از پایه گیاه اضافه کنید.

 

چوب های ضعیف، آسیب دیده و بیمار را هرس کنید. همچنین شاخه هایی که از یکدیگر عبور کرده اند را نیز هرس نمایید.

هرس ختمی درختی:

ختمی درختی در دو سه سال اول رشد خود به هرسی در حدود نصفِ طول شاخه ها نیاز دارد.بهترین پیرایش بوته هایی که  رشد خود را کرده اند یک سوم شاخه ها است.شاخه های با رشد عرضی و متقاطع از جایی حدود وسط درختچه باید بریده شوند.هرس را در اواخر زمستان و وقتی که هنوز گیاه در خوابِ زمستانی است انجام دهید و چوب های ضعیف، آسیب دیده و بیمار را هرس کنید. همچنین شاخه هایی که از یکدیگر عبور کرده اند را نیز هرس نمایید.در تصویر زیر محل صحیح برش و هرس دیده می شود که به جوانه آسیب نرسدجوانه های این گیاه در صورت آبیاری و یا کود دهی بیش از حد از بین میروند و نیز بهتر است  هرس پس از گلدهی صورت گیرد.

 

 

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

 

کاربرد ختمی درختی:


کاربرد آن بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها می باشد و همانطور که در تصویر میبینید بعنوان یک گیاه گلدانی نیز مورد استفاده دارد البته اگر بخوبی هرس شود . ختمی درختی  دارای خواص دارویی نیز هست. قسمت مورد استفاده گیاه، ریشه، گل و برگ آن است این گیاه دارای خواص بسیار زیادی میباشد و در طب قدیم بسیار ارزشمند بوده است. طبع آن گرم و تر است .ریشه خطمی برای كسانی كه یبوست دارند بسیار مناسب می‌باشد بهتر است از شربت ختمی استفاده شود ۱۰۰ گرم ریشه ختمی را به مدت ۲۴ ساعت خیس نموده سپس حرارت ملایم داده به مجرد این كه جوش آمد برداشته صاف نموده یك كیلو شكر به آن اضافه كرده با آتش ملایم بگذارید بجوشد سپس ۱۰ صبح و ۵ عصر ۳ قاشق غذاخوری میل شود . برای رفع خشكی پوست آب دمكرده گل خطمی را با گلیسیرین و كمی گلاب مخلوط كرده و به دست‌ها و پوست بمالید . ختمی تسكین‌دهنده درد رماتیسم است .برای درمان ورم كیسه مثانه ریشه‌ ختمی را به مقدار ۲۰ گرم در دو لیتر آب ۲۴ ساعت خیس نموده سپس با یك كیلو شكر بجوشانید تا به صورت شربت درآید آن‌گاه صاف نموده روزی ۳ قاشق میل شود.
 

 آفات و بیماری های ختمی درختی:

 

ختمی درختی نیز مانند سایر گیاهان در صورت کمبود تغذیه و یا تنش های آبی و گرمای هوا با وجود مقاوم بودن ممکن است دچار آفاتی چون  سوسک ژاپنی ، شته ، کنه عنکبوتی  بیماری لکه برگی و سفیدک سطحی شود.

تکثیرختمی درختی:

553553


تکثیر ختمی درختی از طریق کاشت بذر ، ،قلمه  خشبی در تابستان،خوابانیدن شاخه، پیوند و پاجوش امکان پذیر است  . 

کاشت بذر در مهر ماه بهتر است صورت پذیرد و بذرها را می‌توان بعد از گذشت سرما به طور مستقیم در زمین کاشت و سرعت جوانه زنی آن نیز بسیار خوب می‌باشد. برای این گیاه نور و گرما و خاک مرطوب فراهم کنید. در صورتی که بذر درختچه گل  ختمی رنگارنگ در اوایل بهار کاشته شود، در سال اول گل می‌دهد. این گیاه در خاک های اسیدی، خنثی و قلیایی قادر به رشد است. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر درخت گل ختمی رنگارنگ ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می‌باشد. علاوه بر جوانه زنی گیاه در این دما رشد خوبی نیز دارد.
تکثیر با قلمه‌های نیمه چوبی و چوبی انجام می‌شود که در تابستان گرفته می‌شود و در خاکی شنی یا ماسه‌ای کاشته می شوند.

درختچه گل ختمی رنگارنگ در مناطق گرم و مرطوب و یا مناطق نیمه گرم کاشته می‌‌شود. 

 

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

  

تکثیر ختمی درختی از طریق کاشت بذر ، ،قلمه  خشبی در تابستان،خوابانیدن شاخه، پیوند و پاجوش امکان پذیر است  .

بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها می باشد و بعنوان یک گیاه گلدانی نیز مورد استفاده دارد البته اگر بخوبی هرس شود . ختمی درختی  دارای خواص دارویی نیز هست.

ختمی درختی در دو سه سال اول رشد خود به هرسی در حدود نصفِ طول شاخه ها نیاز دارد.بهترین پیرایش بوته هایی که  رشد خود را کرده اند یک سوم شاخه ها است.شاخه های با رشد عرضی و متقاطع از جایی حدود وسط درختچه باید بریده شوند.هرس را در اواخر زمستان و وقتی که هنوز گیاه در خوابِ زمستانی است انجام دهید.

تعداد بازديد : 1282
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران