خوابانیدن هوایی گیاهان آپارتمانی:Air-Layering

فواید تکثیر از طریق خوابانیدن هوایی شاخه:

خوابانیدن هوایی روش تکثیری است که به شما این امکان را میدهد که شاخه را ریشه دار کنید هنگامی که که هنوز به گیاه مادری متصل است و این روش برای گیاهانی که بوسیله قلمه زنی سخت تکثیر می شوند و یا زمانی که بخواهید گیاه بزرگتری از زمانی که با قلمه تکثیر می شود داشته باشید بسیار روش کاربردی می تواند باشد.
این روش تاحالا نتایج خوبی برای گیاهان آپارتمانی مانند:فیکوس بنجامین،فیکوس لیراتا،شفلرا،یوکا و اکثر گیاهانی که ساقه چوبی دارند، داشته است.

چگونه گیاهان آپارتمانی را با خوابانیدن هوایی شاخه تکثیر کنیم.


برای تکثیر غیرجنسی گیاهان آپارتمانی از طریق خوابانیدن هوایی شاخه شما به وسایل زیر نیاز دارید:
چاقوی تیز،پلاستیک شفاف، ریسمان نازک کتانی،خزه 
 مراحل انجام کار:
۱: خزه ها را مرطوب کنید و سپس آنرا بچلانید تا آب اضافی آن خارج شود.شما نیاز دارید که یه مشت خزه فشرده شده داشته باشید.بعد پلاستیک را به اندازه حدود ۳۰x۳۰ ببرید که باید کمی بیشتر از ضخامت شاخه شما باشد.دو تکه نخ را ببرید به اندازه ای که بتوانید دور شاخه بپیچید و گره بزنید،شاخه مورد نظر را انتخاب کنید محلی را که می خواهید برش دهید را در نظر بگیرید که ترجیحا زیر جوانه باید باشدبرگ های آن محل که حدود ۱۰-۲۰ سانتیمتر است را جدا کنید.

۲: یک برش شیب دار که حدوداً تا اواسط شاخه باشد ایجاد کنید ولی مراقب باشید که شاخه نشکند با کمک شصت دست خود میتوانید شاخه را نگه دارید تا از شکستن شاخه جلوگیری کنید سپس تکه ای پلاستیک را لای برش قرار دهید تا از بسته شدن آن جلوگیری کنید.یک مشت از خزه مرطوبی  که آماده کرده اید بردارید و دور محل برش خورده به شکل یک توپ بپیچید و اجازه دهید تا محل برش خودره با کمک رطوبت ایجاد شده توسط خزه تشویق به ریشه دهی کنید ریشه ها داخل این خزه  شروع به رشد می کنند. 


۳: خزه ها را به یک دست نگه دارید و با دست دیگر پلاستیک را دور آن بپیچید.میتوانید در این مرحله از کسی کمک بگیرید بالا و پایین پلاستیک را با نخ محکم ببندید میتوانید از یک قیم چوبی برای نگه داشتن شاخه برای جلوگیری از شکسته شدن آن استفاده کنید.

                                                                                                                                                         

بعد از د هفته تا دو ماه که بستگی به گیاه و شرایط رشد دارد شما می توانید شاهد رشد ریشه ها داخل خزه باشید وقتی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کردند میتوانید شاخه را جدا کرده و مستقل آن را بکارید.کاشتن گیاه یا نهال تازه را با برداشتن پلاستیک شروع کنید ولی توپ خزه را رها کنید تا گیاه را حمایت کند اندازه گلدان بهتر است از گلدان بزرگتر از اندازه گیاه باشد چون گیاه نورسته هنوز توانایی جذب رطوبت بالا را ندارد و رطوبت زیادی ممکن است سبب پوسیدگی گیاه شود باید مواطب آبیاری گیاه باشید تا هم گیاه تشنه نماند و هم آب زیادی باعث پوسیدگی آن نشود.

منبع:
https://www.instructables.com/id/Propagating-Plants-by-Air-Layering/
 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103  

فاتح     :09122275234

برای گیاهان آپارتمانی مانند:فیکوس بنجامین،فیکوس لیراتا،شفلرا،یوکا و اکثر گیاهانی که ساقه چوبی دارند کاربرد دارد.

این روش برای گیاهانی که بوسیله قلمه زنی سخت تکثیر می شوند و یا زمانی که بخواهید گیاه بزرگتری از زمانی که با قلمه تکثیر می شود داشته باشیم از این روش استفاده می کنیم.

تعداد بازديد : 688
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران