تکثیر درخت گیلاس:بطور کلی دو نوع درخت گیلاس از نظر مزه  وجود دارد گیلاس ترش و گیلاس شیرین .
درخت گیلاس شیرین تا ۱۲ متر هم بلندی آنها می رسد ولی درختان پاکوتاه بلندی آن از۱متر و۸۰ تا ۳ متر می رسد و درختان گیلاس ترش تا ۶ متر بلندي و پایه کوتاه آن از ۱متر ۸۰ تا ۲مترونیم ارتفاع  میرسند.
هردوی این واریته ها از طریق قلمه نیمه چوبی و قلمه چوبی قابل تکثیر هستند.زمان قلمه نیمه چوبی در تابستان وقتی که درخت تقریبا بالغ است و زمان قلمه چوبی وقتی است که در فصل خواب درختان است که چوب ها بالغ و سخت شده اند.

چند نکته برای قلمه گیری درختان میوه:

قلمه ای که میگیرید بهتر است که از شاخه های جوان باشد که شانس ریشه دهی آنها از شاخه های مسن بیشتر است.
فقط از شاخه های سالم قلمه تهیه کنید.
زمانی به جابجایی یا نشا قلمه های اقدام کنید که دوتا سه ریشه حدود ۴ سانتیمتر رسیده باشد.

 

تکثیر درخت گیلاس با قلمه:

مراحل قلمه زنی درخت گیلاس:برای شروع می توانید قلمه ها را در آب ریشه دار کنید.

۱-ظرفی آماده کنید و درون آن به اندازه ۱۰ سانتیمتر خاک رس با مخلوطی از نیمی خزه اسفاگنوم با پیت ماس ونصفی پرلیت بریزید که البته ته ظرف را برای زهکشی سوراخ کرده باشید.
۲-ساقه ای انتخاب کنید که دارای ۲-۴ برگ حاوی جوانه باشد.قلمه ای به اندازه ۱۰ -۱۵ سانتمتر از قسمت بالای جوانه قطع کنید.

۳-همه برگ ها را تا ۴ سانتیمتر از انتهای قلمه قطع کنید.دو برش عمودی به اندازه ۳ سانتیمتری در دو طرف ساقه بزنید.
۴-انتهای قلمه را حدود ۳ سانتیمتر داخل هورمون ریشه زایی بزنید و هورمون اضافی را تکان دهید 
۵-با انگشت سوراخی در بستر کشت ایجاد کنید سپس قلمه را داخل آن قرار دهید و خاک دور آن را محکم کنید سپس آبیاری کنید تا کاملا ٌ مرطوب شود.
۶-ظرف حاوی قلمه را درمحلی تاریک با دمای حدود ۱۵ درجه سانتیگراد قرار دهید ورطوبت آن را همیشه تامین کنید میتوانید حداقل روزی دوبار با اسپری آن را مرطوب کنید.
۷-بعد از حدود دو تا سه هفته قلمه را با ملایمت بیرون بکشید اگر مقاومت کرد یعنی ریشه زده است و می توانید آن را به گلدانی با ضخامت ۱۰ سانتیمتر خاک انتقال دهید.و کم کم ساعت های در معرض قرار گرفتن شرایط هوا و دمایی طبیعی را افزایش دهید تا به دمای بیرون عادت کند ولی از در معرض قرار گرفتن مستقیم نور آفتاب تا چند هفته خودداری کنید.

 قلمه های ریشه دار شده آماده برای انتقال

منبع:https://homeguides.sfgate.com/propagate-cherry-trees-60408.html

تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن:

                                                                                        
                                                                                                                                                                                                                                                                                           


برای تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن که تکثیر جنسی میباشد و نهال بدست آمده مثل نهال مادری نیست ،ابتدا باید تمامی گوشت میوه را از هسته آن جدا کنید و بعد با آب سرد آن را بشویید تا کاملاٌ هسته از گوشت میوه پاک شودا. اگر دیدید هسته کوچک یا چروک خورده است از کاشت آن خودداری کنید و قبل از اینکه خشک شود آن را طبقه بندی و سرد کنید.
سرمادهی هسته ها بین یک تا ۵ ماه بسته به رقم گیلاس می باشد که با گذاشتن در ظرفی با پیت ماس مرطوب و یا شن است. برای مثال برای
 Prunus serotina فقط به یک تا دو ماه سرمادهی نیازمند است در حالیکه رقم Prunus avium حدود ۴ ماه نیاز سرمایی دارد دمای سرمادهی هسته ها برای ریشه دهی حدود ۴ درجه سانتیگراد می باشد.
هسته ها را یکی دو بار در هفته بررسی کنید بخصوص در هفته های آخر دوران سرمادهی همیشه بستر کشت را مرطوب نگه دارید و اگر هسته ها شروع به ترک خوردن کردن بلافاصله آنها را بکارید.

هسته های گیلاس در فضای باز به خاک لومی و آفتاب کامل نیاز دارد و فضای بین کاشت حدود ۳۰ سانتیمتر مناسب است که بعد از یکی دوسال باید جابجا شود.عمق کاشت هم حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر مناسب است خاک را تا زمان جوانه زنی هسته ها مرطوب نگه دارید که معمولا بین دوماه اتفاق میفتد اگر هسته ها در فضای بیرونی و باز کاشته شده باشند در مناطقی با آب و هوای گرم اگر در زمستان کاشته شوند جوانه زنی در بهار رخ میدهد.

منبع:

https://homeguides.sfgate.com/sprout-cherry-seed-45337.html

تکثیر درخت گیلاس بوسیله پیوند زدن: cherry tree propagated by gafting 

                                                                                                                                                   

انواع مختلفی از پیوند وجود دارد که نوع مورد استفاده آن بستگی به اندازه تنه درخت دارد و بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد اگر تنه درخت شما به اندازه ضخامت یک مداد باشد می توانید از پیوند زبانه ای  و اگر ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر استفاده کنید
 

پیوند جوانه درخت گیلاس:

برای پیوند جوانه گیلاس در اواخر بهار یا اوایل تابستان که بهترین زمان برای پیوند جوانه است شاخه ای که رشد کافی کرده است و سالم و بدون هرگونه بیماری ست انتخاب کنید شاخه ای که ضخامت آن حدود یک و نیم سانتیمتر باشد و سبز و جوانه آن قابل مشاهده باشد . با استفاده از یک چاقوی تیز بدون این که جوانه را زخمی کنید از شاخه جدا کنید. سپس  برگ های ساقه را  با چاقوی تیز از وسط دمبرگ  هرس کنید شیاری به طول ۱۲ سانتیمتر روی شاخه ای که می خواهید روی آن پیوند بزنید ایجاد کنید مجددا ٌ شیاری به طول ۵ سانتیمتر به صورت افقی در بالای شیار ایجاد کنید.به آرامی به کمک یک چاقویی که زیاد تیز نباشد پوسته را به آرامی باز کنید جوانه  پوست باز شده را ببرید و زیر آن را یک برش یک سانتیمتری بزنید و جوانه پیوندک را روی آن بچسبانید سپس بالا و پایین آن را با چسب نواری پیوند بچسبانید.تا در جای خود محکم شود. 

مترجم :فرنگیس البرز

تکنیک هایی که اغلب برای تکثیر گیلاس استفاده می شود و بخصوص می خواهیم درمورد صحبت کنیم  نوعی پیوند بنام پبوند جوانه است که برای اغلب نواحی با آب و هوای معتدل مناسب است.

https://extension.oregonstate.edu/gardening/flowers-shrubs-trees/cherry-tree-grafting-how-when
 

پیوند زبانه ای -شلاقی  درخت گیلاس: cherry tree whip-and-tongue graft

پیوند شلاقی -زبانی از دو نهال جدا از هم پیوند زده می شود.اگر بطور صحیح و مناسب انجام شود میتواند بسیار موفقیت آمیز باشدچون سطح وسیعی از لایه کامبیوم با هم در تماس هستند و از فرم های قوی پیوند می باشد. این پیوند بسیار شبیه پیوند شکافی ست با این تفاوت که در پیوند زبانی هردو نهال برش زیادی ایجاد می شود هم شاخه پیوندک و هم تنه درختی که می خواهد پیوند را بپذیرد و باعث می شود تا محکم بهم بچسبند.برای پیوند زبانه بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد که باید پیوندک شما به اندازه ضخامت یک مداد و ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر باشد.

مترجم:فرنگیس البرز


منبع:https://irrecenvhort.ifas.ufl.edu/plant-prop-glossary/06-grafting/02-graftingtypes/17-grafting-whipandtongue.html

 
 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری :09304266103 

فاتح     :09122275234

بطور کلی دو نوع درخت گیلاس از نظر مزه  وجود دارد گیلاس ترش و گیلاس شیرین .

تعداد بازديد : 1984
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران