درختچه خرزهره:Nerium Oleander

 

553 درختچه ای زینتی از خانواده Apocynaceae  که بومی جنوب غرب آسیاست خرزهره به صورت درختچه یا درخت کوچک به بلندی 6 - 2 متر و گستردگی 3 - 1 متر است

برگ خرزهره به برگ بید شبیه است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ‌تر است. گل‌های سرخ و سفید دارد و برخلاف بیشتر گیاهان خطرناک که فقط قسمت خاصی از آن‌ها سمی است، تمام بخش‌های درختچهٔ خرزهره می‌تواند موجب مسمومیت شود و حتی تنفس دود شاخهٔ در حال سوختن آن نیز مشکلاتی در پی دارد. استفاده از شاخه‌های این گیاه برای مصارف مختلف و نوشیدن آبی که در مجاورت گل‌های خوشه‌ای قرمز، صورتی و سفید آن قرار داشته، به مسمومیت‌های شدیدی منجر می‌شود.حیوانات اگر برگ آنرا بخورند می‌میرند

خرزهره در تمام طول سال سبز بوده و دارای رشد سریعی است بطوری که معمولاً هر سال یکبار هرس می شود. برگ های آن سبز تیره با قوامی چرمی و رگبرگ های واضح، باریک، نیزه ای کشیده به طول ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر هستند. گلها به رنگ های متنوع و در فصول گرم ظاهر می شوند. رنگ گلها سفید، صورتی، قرمز و رنگ های حد واسط است. میوه ی گیاه باریک و قلمی است و پوشش غلاف مانند آن حاوی تعداد زیادی دانه با موهای ابریشمی است. این گیاه در بسیاری از مناطق ایران کاشته می شود و در برخی نواحی نیز به صورت خودرو یافت می شود.خرزهره دارای ساقه بسیار و برگهای سه تائی و گلهای رنگین که در نقاط گرم و خشک می‌روید

 

مسمومیت با خرزهره در انسان به فراوانی اتفاق می افتد و در بعضی از کشورها یکی از علتهای عمده مسمومیت گیاهی در انسان محسوب می شود.

برای نواحی خیلی سرد مناسب نیست.بهترین رشد را در اقلیم گرم دارد،اما یخبندان را تا حدی تحمل می کند.در زمینهای لم یزرع،اگر آب کافی به آن برسد،خوب رشد می کند.برای داشتن بهترین رشد به آفتاب کامل نیاز دارد.مناطق بادخیز را نیز تحمل می کند.همه ی خاک ها جز خاک سنگین خیلی خیس را تحمل می کند،اما بهترین رشد را در خاک سبک تر بازهکشی خوب دارد.اگرچه دوره های طولانی خشکی را تحمل می کند،ولی بهترین رشد را در هوای خشک با آبیاری سنگین گهگاهی دارد.

 تغذیه و کوددهی چندان ضروری نیست،اما هر گاه خاک خیلی فقیر و شنی باشد می توان در اوایل بهار غذای کامل گیاهی به کار برد.
معمولاً از اواخر بهار تا سراسر تابستان و حتی گاهی در پاییز به گل افشانی مشغول است.

آفات و بیماری های خرزهره:

553553553

گاهی هدف حمله ی حشرات سپردار واقع می شود و باید آن را با روغن زمستانه سمپاشی کرد.همچننین به نوعی بیماری گالِ باکتریایی مبتلا می شود،که تولید برآمدگی بر روی ساقه و نیان گلها می نماید.شاخه های مبتلا ر باید در اسرع وقت هرس کرد.قیچی را هنگام هرس مرتب ضدعفونی کنید.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

 هرس خرزهره :

برای زیبایی این درختچه در بهار نوک  شاخه ها را هرس کنید. بهترین وقت هرس بعد از دوره ی گل دهی است تا فرصت برای ایجاد شاخه های جدید در طول فصل پاییز و زمستان باشد و در سال بعد گلدهی خوبی داشته باشیم بوته هایی را که شاخ و برگشان خیلی گسترده شده است باید با هرس، منظم و شکیل شود و نیز شاخه های خشک را هرس کنید تا نور کافی به مرکز گیاه برسد.


کاربرد خرزهره:

 
کاربرداین درختچه زینتی در پارک ها، ایجاد حریم، بادشکن،حاشیه خیابان ها ،میادین و بولوارها می باشد که البته باید خاطر نشان کرد که تمام اجزای این گیاه سمی است و بخصوص مواظب کودکان در پارک ها باشیم .

تکثیرخرزهزه :

تکثیر این درختچه از طریق کاشت بذر  ،قلمه نیمه خشبی در پاییز و قلمه خشبی در زمستان میباشد.
 

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

برای نواحی خیلی سرد مناسب نیست.بهترین رشد را در اقلیم گرم دارد،اما یخبندان را تا حدی تحمل می کند

گاهی هدف حمله ی حشرات سپردار واقع می شود و باید آن را با روغن زمستانه سمپاشی کرد.همچنین به نوعی بیماری گالِ باکتریایی مبتلا می شود،که تولید برآمدگی بر روی ساقه و نیان گلها می نماید.شاخه های مبتلا ر باید در اسرع وقت هرس کرد.قیچی را هنگام هرس مرتب ضدعفونی کنید.

همه ی خاک ها جز خاک سنگین خیلی خیس را تحمل می کند،اما بهترین رشد را در خاک سبک تر بازهکشی خوب دارد.

تعداد بازديد : 8684
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران