نخل شامادورا:Chamaedorea 


 

گیاه نخل شامادورا  بومی مناطق گرمسیر قاره امریکا است دارای بیش از ۱۰۰ گونه می‌باشد.از خانواده palmaceae بوده و این جنس دارای گونه های چندی است كه همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند. به طور كلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند. كامه‌دورآ دارای یك ساقه است كه در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند. نخل‌های شامادورا به مکانی با نور میانه و به دور از نور مستقیم آفتاب را دوست دارند و مکان‌های نسبتاً کم نور را نیز تحمل می‌کنند. تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و یا بروز نواحی سفید-کرم رنگ بر پهنه برگ‌ها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر روی می‌دهند..نخل شامادورا  بومی مناطق گرمسیر قاره امریکا است دارای بیش از ۱۰۰ گونه می‌باشد. دارای برگ‌های زیبا و متراکمی هستند طول نخل انواع نخل شامادورا بسیار متفاوت است و در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۶ متر متغیر می‌باشد. امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شود.
نخل‌های شامادورا به مکانی با نور میانه و به دور از نور مستقیم آفتاب را دوست دارند و مکان‌های نسبتاً کم نور را نیز تحمل می‌کنند. تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و یا بروز نواحی سفید-کرم رنگ بر پهنه برگ‌ها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر روی می‌دهند.این گیاه دو پایه است یعنی گل‌های ماده و گل‌های نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار دارند  و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گل‌ها و آخر تابستان/اوایل پاییز است. میوه‌ها در صورت شکل گیری قرمز – نارنجی رنگ و البته سمی هستند همان‌طور که اشاره کردم این گیاه گونه‌های متنوعی دارد که برخی از آنان بیش از سایرین به دلیل ظاهر زیبایی که دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند و به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
 

                                 


 

گونه های نخل شامادورا:

این گیاه گونه‌های متنوعی دارد که برخی از آنان بیش از سایرین به دلیل ظاهر زیبایی که دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند و به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

 Chamaedorea elegans :


یکی از این گونه‌ها Chamaedorea elegans (که با نام انگلیسی parlor palm و یا bella palm شناخته می‌شود) با ارتفاع ۳-۲ متر  و گونه elegans ارتفاعی كم تر از یك متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی است. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شكل می باشد گل ها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ كوچك بوده كه بر روی دمگل های باریك قرار می گیرند.نخل شامادورا  بومی مناطق گرمسیر قاره امریکا است دارای بیش از ۱۰۰ گونه می‌باشد. دارای برگ‌های زیبا و متراکمی هستند طول نخل انواع نخل شامادورا بسیار متفاوت است و در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۶ متر متغیر می‌باشد. امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شود.

 

Chamaedorea seifrizii :

(که با نام انگلیسی bamboo palm و reed palm شناخته می‌شود) با ارتفاع ۳٫۵-۳ متر از جمله این انواع هستند. این نوع از نخل‌ها رشد کندی دارند و نگهداری از آنان نسبتاً آسان است.
 

chamaedorea cataractarum palm:


این گونه از نخل شامادورا که به نخل مکزیکی هم معروف است بومی نواحی جنوب مکزیک است نخلی جذاب،بدون ساقه،با برگ های براق با دمبرگ های بلند و باریک است که خاصه نواحی ساحلی گرم می باشد که بعنوان یک گیاه آپارتمانی نیز قابل نگه داری است.

 

آفات بیماری های نخل شامادورا:

                                                                                  


از آفات نخل شامادورا میتوان  کنه تارعنکبوتی و حلزون را نام برد و لکه برگی های قارچی و باکتریایی و بلایت قارچی و باکتریایی و پوسیدگی ریشه و ساقه از انواع بیماری های آن می باشد.آبیاری زیاد یا نور کم و یا هوای گرم می توانند باعث زرد شدن برگ ها شود و اگر نوک برگ ها قهوه ای شد  کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم یا بخاطر آبیاری نامنظم است. میتوان از آب جوشیده برای آبیاری استفاده کرد و خشکی برگ ها 

 

تکثیر نخل شامادورا:

                                                                                  

شامادورا از دو طریق بذر و تقسیم بوته در بهار و تابستان قابل تکثیر می باشد. 
 

تکثیر گیاه نخل شامادورا  از طریق کاشت بذر:


برای تكثیر این گیاه، باید بتوانید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود آورید. بذرها را در سینی بذر كه حاوی كمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بكارید  دمای محیط را حدود 21 درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی 24 درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور كلی درصد بذرهایی كه جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان كاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است كه جوانه ها را به طور منظم كنترل كنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممكن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی كه نشاءها به طول 5 سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بكارید و دقت كنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.
 

تکثیر گیاه نخل شامادورا از طریق تقسیم بوته:


بدین منظور هنگامی که گلدان از پاجوش های گیاه پر شد ترجیخا هنگام بهار یا پاییز و هنگام تعویض گلدان بطوریکه به ریشه های گیاه آسیب وارد نشود آنها را جدا کرده و در گلدان های مجزا می کاریم.
 

شماره تماس:
09126947735: لشگری

لشگری  : 09304266103
فاتح     :09122275234

شامادورا از دو طریق بذر و تقسیم بوته در بهار و تابستان قابل تکثیر می باشد.

شامادورا از دو طریق بذر و تقسیم بوته در بهار و تابستان قابل تکثیر می باشد.

کنه تارعنکبوتی و حلزون ، لکه برگی های قارچی و باکتریایی و بلایت قارچی و باکتریایی و پوسیدگی ریشه و ساقه از انواع بیماری های آن می باشد.

تعداد بازديد : 263
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران