درخت مرجان، درخت فردوسی (Erythrina crista-galli)

 درخت فردوسی ،درخت مرجان : Cockspur Coral Tree

 


  درختی کوچک از خانواده Fabaceae و بومی  آرژانتین، اروگوئه، جنوب برزیل،پاراگوئه و درخت رسمی شهر لس آنجلس و گل آن گل ملی دو کشور آرژانتین و اروگوئه است  با شاخه های گل دهنده که با زیا د شدن عمرشان قهوه ای رنگ می شوند و پس از جوانه دهی می میرند و شاخه های قوی از ریشه یا بیخ ساقه بر می خیزند. البته در دوره رشد و پس از از بین رفتن گل ها، برگ های سبز تیره، زیبایی گیاه را تا دوره خزان آن حفظ می کنند. با قطر تنها حدود 50 سانتی متر می باشد. ارتفاع این درختان 5 تا 8 متر نیز می رسد، اگر چه در آرژانتین ارتفاع آن می تواند به 10 متر نیز برسد. این گیاه دارای ریشه های عمودی است که دارای گره هایی حاوی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن است که عمل تثبیت نیتروژن را انجام می دهد. گل فردوسی دارای تنه چوبی با شاخه هایی پوشیده از خارهای قوی می باشد. دمبرگ های این گیاه نیز در بعضی موارد دارای خارهایی هستند

 آبیاری بطور متوسط نیاز دارد اما نسبت به خشکی هم مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد به طوریکه در طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب زیاد به کار می رود. شرایط مطلوب آن رشد در نواحی مرطوب و معتدل یا گرم است و به نور کامل آفتاب احتیاج داردو در خاک های سبک شنی و لومی متوسط و سنگین رشد می کند ولی خاک مطلوب آن خاک مرطوبیست که به خوبی زهکشی شده باشد و بخوبی در زمین های مرطوب و باتلاقی میتواند رشد کند Ph خنثی بین ۶٫۶ تا ۷٫۵ برای این گیاه مطلوب است. بذور این گیاه سمی است و در استفاده از آن باید دقت کرد. همچنین شاخه های این گیاه دارای خار می باشد که هنگام چیدن آنها باید دقت کرد.
 

 برگ ها نیزه ای یا تخم مرغی یا کشیده، به طول 10 تا 15 سانتی متر و بدون کرک هستند. گل ها بصورت مجتمع در گل آذین های خوشه ای حضور دارند. گل ها به طول 5 سانتی متر و قرمز  خونی درخشان، به طول ۵ سانتیمتر؛ درفش پهن در حالت گل کامل باز و راست اما در سایر اوقات پیچیده روی ناو کوتاهتر و حتی بال های گرد کوتاهتر، کاسه گل کوتاه، تقریبا سربریده. هستند در برخی مناطق رنگ گل ها صورتی است.

شماره تماس: 09126947735 لشگری
 


میوه این درخت بصورت خشک و از نوع لگوم ها یا نیام داران است. بذرهای قهوه ای رنگ و استوانه ای شکل در این لگوم ها جای دارد. گلدهی این گیاه از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اواخر مهرماه ادامه دارد. گل ها دارای شهد فراوان است که حشرات را به خود جذب می کند و بنابراین گرده افشانی آن توسط حشرات انجام می شود

 

بذر درخت فردوسی دانه ایست که از یک غلاف خشک به دست می آید که شامل حدود 8-10  دانه قهوه ای دانه لوبیا شکل است که زیر زمین و در شرایط مطلوب جوانه می زنند

کاربرد درخت فردوسی:

aq

جنبه زینتی آن گل و برگ هایش می باشدگل ها برنگ قرمز خونی درخشان که گلدهی از اردیبهشت تا اواخر مهر می باشد.و بعنوان تک درخت زینتی باغ ها،سایبان، فضای سبز، پارک ها کاربرد دارد.

شماره تماس: 09126947735 لشگری

تکثیردرخت فردوسی :

 ازدیاد درخت فردوسی به دو روش بذر  و قلمه انجام میشود که کاشت بذر معمول تر است و بذر درخت فردوسی دانه ایست که از یک غلاف خشک به دست می آید که شامل حدود 8-10  دانه قهوه ای دانه لوبیا شکل است که زیر زمین و در شرایط مطلوب جوانه می زنند.

 

 

آفات درخت فردوسی:

از آفات گل فردوسی در گلخانه می توان به عنکبوت قرمز و شته ها اشاره کرد. این گیاه بیماری خاصی ندارد. 

شماره تماس:09126947735 لشگری

  لشگری  : 09304266103

فاتح     :09122275234

از آفات گل فردوسی در گلخانه می توان به عنکبوت قرمز و شته ها اشاره کرد. این گیاه بیماری خاصی ندارد.

جنبه زینتی آن گل و برگ هایش می باشدگل ها برنگ قرمز خونی درخشان که گلدهی از اردیبهشت تا اواخر مهر می باشد.و بعنوان تک درخت زینتی باغ ها،سایبان، فضای سبز، پارک ها کاربرد دارد.

ازدیاد درخت فردوسی به دو روش بذر  و قلمه انجام میشود که کاشت بذر معمول تر است .

تعداد بازديد : 71
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران