تکثیر درخت هلو بوسیله ریشه دار کردن قلمه:propagated peach tree by cutting

                                     
                                           

ریشه دار کردن قلمه هلو:
ریشه دار کردن قلمه درخت هلو که از روش های غیر جنسی تکثیر میباشد باید از طریق قلمه چوبی سخت در فصل زمستان انجام شود هرچند برخی از انواع درخت هلو از قلمه نیمه چوبی در تابستان هم میتواند تکثیر شود.

برای مثال درخت هلوی ردهیون که دارای گوشت میوه زرد معطر و دارای پوستی متمایل به رنگ قرمز است بهترین رشد را در ریشه دار کردن قلمه نیمه چوبی برگدار که در اواخر فصل تابستان گرفته می شود دارد.

برای تکثیر با قلمه ابتدا باید ظرفی استریل شده با بستر کشتی مرطوب با میزان مساوی پیت و شن درشت شکسته یا پرلیت داشته باشید که انتهای آن را چند سوراخ برای خروج آب اضافی ایجاد کرده باشید. برای ریشه دهی بهتر انتهای قلمه ها را در هورمون   رشد بزنید و یک سوم قلمه را در خاک بستر کاشت فرو کنید مطمئن شوید که قلمه مستقیم کاشته شده است سپس خاک دور قلمه را بافشار تثبیت کنید

نگهداری قلمه های هلو :

قلمه های چوب سخت را در محیط های فضای باز محلی مقابل دیوارهای جنوبی یا جایی که بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد باشد قرار دهید و یا در مناطقی با زمستان های سرد هستند در شاسی های سرد قرار دهید.

قلمه های چوب نرم یا نیمه سخت را در محیط هایی سایه روشن قرار دهید و روی آن را با یک پلاستیک شفاف که به اندازه کافی بزرگ باشد که روی همه همه قلمه ها را بپوشاند بدون اینکه روی آنها بیفتد بپوشانید یکه برش دو سانتیمتری حدوداٌ برای خروج رطوبت اضافی ایجاد کنید و قلمه ها را از نور آفتاب مستقیم محافظت کنید.
رطوبت بستر کشت را حفظ کنید ولی از خیس شدن یا آبیاری زیاد خودداری کنید .قلمه های چوبی نرم یا قلمه های نیمه سخت را باید با اسپری کردن هرروزه آبیاری کنید و آب های اضافی قلمه ها را با تکان دادن آرام آنها بگیرید قبل از اینکه پلاستک را دوباره روی آنها بکشید.

زمان ریشه دار شدن قلمه های هلو:

در هفته چهارم به آرامی قلمه ها را چک کنید که آیا ریشه دار شده اند یا نه البته قلمه های چوب سخت کمی دیر تر ریشه دار میشوند که احتمالا بعداز شش هفته ریشه دار می شوند.

قلمه های هلو نیازمند زمان بیشتری برای توسعه ریشه می باشد و دیر تر باید جابجایی قلمه ها انجام شود.بعد از ریشه دار شدن قلمه ها هر قلمه را بطور اختصاصی در ظرفی با چند سوراخ برای زهکشی انتقال دهید با خاکی مناسب آن و آنها را در محلی سایه روشن برای حداقل یک فصل  از سال قرار دهید و بعد آنها را در بهار در بستری آفتابی با خاکی دارای زهکشی سریع قرار دهید.
منبع:

https://www.hunker.com/13429131/how-to-grow-a-peach-tree-from-cuttings
 

برای تهیه بهترین و سالمترین نهال ،درختچه ،انواع گل،مشاوره برای احداث باغ ،هرس نهال  و مشاوره برای مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها لطفا با نهالستان نهال کرج با شمار ه های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس:09126947735 لشگری

لشگری: 09304266103

فاتح     :09122275234

قلمه های چوبی بعداز هفته چهارم و قلمه های چوبی معولا بعداز هفته ششم شروع به ریشه زنی میکنند.

تکثیر از طریق قلمه چوبی سخت در فصل زمستان انجام شود هرچند برخی از انواع درخت هلو از قلمه نیمه چوبی در تابستان هم میتواند تکثیر شود.

تعداد بازديد : 1007
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران