درخت پر:SMOKE TREE:Cotinus coggygria

 

553553

 

پر درختچه  ای خزان کننده از خانواده Anacardiaceae بومی اروپا، آسیا و شمال چین این گیاه ،درختچه ای با تاج کروی، خزان کننده، به رنگ سبز کلمی میباشد که سرعت رشد متوسطی دارد .درخت پر مناسب برای مناطق معتدله و معتدله سرد میباشد.گیاه بالغ شکل درختچه ای و کاسه مانند و تاج مدور و گسترده دارد. در اواخر تابستان، خوشه های میوه دهنده صورتی به شکل گل آذین های منشعب پر مانند درخت را می پوشانند. ازفاصله دور نمائی به شکل دود مواج دارد. در پائیز برگ ها قبل از خزان کردن به رنگ نارنجی و سرخ آتشین در می آیند. واریته Purpurea خوشه های میوه دهنده، بنفش و برگ های قرمز تیره دارند. درخت پر با برگ ها و گل های زیبای رنگین، در طراحی باغ ها و باغچه ها کاربرد زیاد دارند  .این درخت مقاومت به سرمای خوبی دارد.این درخت خزاندار در مناطق دارای زمستان سرد رنگ پاییزه برگ ها جالب می شود.گونه های معروف آن Daydream , Grace, Nordline , Royal purple   می باشد.به شرایط گرم و خشک هم مقاوم است.گل های اصلی آن ریز هستند و گل های زیبای آن مربوط به موهای پشمین – صورتی دودی رنگ،زرد- گل های عقیم است .زمان گل دهی آن اواسط بهار آغاز می شود و تا زمان خزان کردن گیاه ادامه دارد.
  

553

ارتفاع درخت پر بین 3 تا 5 متر است (گاها تا 7 متر نیز رشد میکند.)گستردگی این درخت بین 3 تا 5 متر است .شاخ و برگ این گیاه به صورت پراکنده و به رنگ ارغوانی خیره کننده میباشد که در فصل پاییز به رنگ قرمز آتشین و نارنجی در می آید و جلوه بسیار زیبایی به گیاه میبخشد.برگهای این گیاه ، ساده و متناوب و کامل به طول 5 تا 7سانتیمتر و پهنای 4 تا 5 سانتیمتر می باشد.رنگ برگ ها سبز درخشان بوده و قبل از ریزش به رنگ نارنجی و قرمز آتشین در می آید.گل ها ی این گیاه به صورت خوشه ای و پر مانند هستند ، گل آذین بین 15 تا 30 سانتیمتر است .گل ها کوچک بوده ( هر گل بین 5 تا 10 میلیمتر میباشد ) و دارای 5 گلبرگ میباشد ، این گلها به رنگهای کرم، زرد، صورتی وبنفش میباشند و از اواسط بهار تا اواسط تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.
خوشه های میوه دهنده صورتی، به شکل گل آذین های منشعب پر مانند به طول 17 تا 25 سانتیمتر، متشکل از چند دانه و دمگل های طویل و گل های عقیم می باشند.
میوه های شفت یکدانه ای از اواسط تابستان تا اواسط پائیز بر درخت باقی مانده و منظری دودی شکل به درخت می دهند.

این گیاه در اکثر خاکها رشد میکند حتی خاک صخره ای و خشک ولیخاک شنی، ماسه ای ، لومی ، اسیدی ، مرطوب و خوب زهکشی شده را ترجیج میدهد.و نیاز نوری آن محیط  آفتابی - نیمسایه را می پسندد و بهترین شرایط گلدهی زمانی است که گیاه در معرض آفتاب کامل قرار داشته باشد و آبیاری آن باید به طور متوسط صورت گیرد و  دمای بین 1 تا 16 درجه مناسب برای درخت پر  است و این گیاه تا -15 درجه را تحمل میکند.

 

هرس درخت پر : 

هرس درخت پر پس از گذشت فصل بذر دهی بهتر است هرس صورت گیرد تا هم از زیبایی درخت در حالت داشتن بذر استفاده کرد و هم از جمع آوری بذور آن برای ازدیاد گیاه

آفات و بیماری های درخت پر:

 

درخت پر نسبتا به آفات و بیماری ها مقاوم است البته اگر خوب تغذیه شود و محیط آن از نظر رطوبت در حدمتعادل باشد ولی با افزایش رطوبت ممکن است دچار بیماری های قارچی شده ویا خشکی و گرمای بیش از حد هوا سبب حمله افات به آن شود.


کاربرد درخت پر:

 از آنجاییکه درخت پر  تاج گرد و زیبایی دارد و کاربرد آن بعنوان تک درخت در چمن کاری ها، پارک ها، فضای سبز می باشد و نیز برای جلوگیری از فرسایش خاک  هم کاربرد دارد.

           553         

                                                                                             

تکثیر درختچه پر:


                                                                                                                                                                     

 درختچه پر با سه روش کاشت بذر،قلمه و خوابانیدن تکثیر می شود که البته در بعضی منابع از قلمه ریشه نیز برای تکثیر نام برده شده است.که برای کاشت بذر آن را در 15 سانتیمتری خاک و در محیطی بسته در خاکی با ph 6.5 بکارید.که البته تکثیر از طریق بذر پیشنهاد نمی شود چون تعداد زیادی از گیاهان تولیدی نر خواهند بودو برای تکثیر از طریق قلمه نیز قلمه های علفی تهیه شده را در اواخر بهار پس از تیمار با اکسین در شرایط مه افشانی ریشه دار می کنند و باید آبیاری به صورت منظم و متوسط صورت گیرد که جوانه زنی چند هفته زمان میبرد.


شماره تماس:09126947735 لشگری
صحرایی: 09355161163
مالمیر    :09384398752 

درختچه پر با سه روش کاشت بذر،قلمه و خوابانیدن تکثیر می شود

کاربرد آن بعنوان تک درخت در چمن کاری ها، پارک ها، فضای سبز می باشد و نیز برای جلوگیری از فرسایش خاک  هم کاربرد دارد.

هرس درخت پر پس از گذشت فصل بذر دهی بهتر است صورت گیرد تا هم از زیبایی درخت در حالت داشتن بذر استفاده کرد و هم از جمع آوری بذور آن برای ازدیاد گیاه

درخت پر مناسب برای مناطق معتدله و معتدله سرد میباشد.

تعداد بازديد : 5907
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 1
انتشار یافته : 2
مهران اباذری
|
1402/11/12 - 16:44
1
0
برای فروش هم دارید درختچه پر و آیا امکان ارسال به گیلان شهر انزلی وجود دارد؟
پاسخ ها
مهران اباذری
|
1402/11/12 - 20:18
با درود 
لطفا با شماره آقای لشگری تماس بگیرید.


   سپاس
نظرات كاربران :
 
 
سازمان بسیج مهندسی
دانشگاه تهران
شهرداری
ایران خودرو
اداره کل منابع طبیعی
شرکت ملی نفت ایران